Haydi Bağlanalım! GE Dijital’in Başkanı Geleceğimizi Anlatıyor

15 Ekim 2015

 


GE olarak şimdiki ve gelecek zamana sürekli daha farklı bakmaya çalışıyoruz. Son on yılda teknoloji, global ekonomi ve endüstri alanındaki gelişmeler hem şirket olarak GE’yi, hem de özel sektörden kamuya birçok farklı üretim merkezini çalışmaları hakkında yeniden düşünmeye itti. Dijitalleşme, endüstrinin geleceği için bir tercih değil, artık mecburiyet. GE olarak kendimizi artık “dijital endüstriyel” bir şirket olarak tanımlıyoruz. Tüm şirket stratejilerimiz ve yatırımlarımız da bu yönde değişti. Hedefimiz, ilk on yazılım şirketi arasına girmek.

GE Dijital’in Başkanı Bill Ruh bu yaklaşımın adeta bir timsali. Ruh, akıllı makineleri bir bilimkurgu kavramı olarak değil, yakınlaşmakta olan bir gerçeklik olarak görüyor. Ruh, “Suyun her zaman temiz olduğu, uçakların hep zamanında kalktığı ve sağlık sektörünün tam kapasite çalıştığı bir geleceği dört gözle bekliyorum. Birbirine bağlı, akıllı makinelerin bizi bu noktaya taşıyabileceğine inanıyorum” diyor.

GE Dijital, GE bünyesinde hayatına yeni başlayan ve GE ve müşterilerinin endüstriyel internete bağlanmalarına yardımcı olan bir birim. Ruh’un görevi makineleri daha akıllı yaparak daha iyi çalışmalarını sağlamak.

GE Dijital’in Başkanı Bill Ruh, “Elektrik kesintilerinin yaşanmadığı bir gelecek hayal ediyorum” diyor.

Bill Ruh’a göre makineleri, yazılımları ve veriyi bulut ortamında bir araya getiren endüstriyel internet, nesnelerin interneti kavramından daha büyük bir mesele. Nesnelerin interneti sayesinde spor salonlarındaki yürüme bantları, duman dedektörleri, elektrik anahtarları gibi birçok tüketici cihazı hali hazırda uygulamalara ve akıllı telefonlara bağlı. “Ancak, evinizde akıllı bir termostatı çalıştırmakla bir enerji santralini kontrol etmek arasında büyük fark var. Biz kritik görevleri barındıran bir ortamda çalışıyoruz” diyor Ruh.

Peki, bağlı makineler ve endüstriyel internet dünyayı ne kadar değiştirebilir? GE olarak, önümüzdeki 20 yılda küresel ekonomiye 10’la 15 trilyon dolar katkı yapılabileceğine inanıyoruz. Örneğin, ilk olarak kendi satın alma alışkanlıklarınızı ve veri ağlarının tüketici davranışları üzerindeki etkisini düşünebilirsiniz.

Makineler zaten her gün terabaytlarca veri üretiyor. Bu veri, cilt cilt ansiklopediden bile fazla!

1990’larda internet henüz yeni yeni kullanılıyorken birçok şirket sadece telefon numaraları ve açık oldukları saatleri belirttikleri broşürü anımsatan websiteleri hazırlamıştı. Ancak, Amazon, PayPal gibi geleceğin internet devleri tüketici dünyasının sismik bir değişimden geçtiğini fark etmişti. Ruh’a göre bu şirketler kendilerine şunu sordu: “Bir milyar insan birbirine bağlı hale geldiğindeki iş fırsatları neler olacak?”

GE de şimdi aynısını dijital endüstriyel alanda yapıyor. GE olarak, bağlı makinelerin hergün terabaytlarca performans verisi ürettiği bir dünyada nasıl iş fırsatlarının doğduğunu inceliyoruz. Ruh, “Yeni çeyrekte, sadece malî olanın ötesine bakmaya istekli olursanız daha önce hiç düşünmediğiniz yeni ürün ve pazarların ortaya çıktığını görebilirsiniz” diyor.

Verimlilik kavramını alalım. Örneğin “akıllı” bir jet motoru, basınçtan ve sıcaklıktan titreşimlere kadar her şeyi izleyen yüzlerce sensöre sahip olabilir. Bu sensörler topladıkları verileri bulut tabanlı bir yazılıma aktarabilirler. Bu yazılım, dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar bir filo makineden bu verileri toplayarak makinelerin çalışmalarını optimize edebilir ve sorunları yaşanmadan önce tespit ederek plansız kesintileri önleyebilir.

Böyle bir ölçekte, küçücük değişimler bile büyük bir tasarruf sağlayabilir. Ruh, GE’nin enerji üretim teknolojisi hakkında “Biz dünyanın en büyük elektrik üreticilerinden biriyiz. Türbin filomuzdaki %1’lik bir yakıt tasarrufu müşterilerimiz için yıllık 7 milyon dolarlık kâra eşdeğer” diyor.

Akıllı makineler ayrıca ne zaman bozulacaklarını da tahmin edebilir. Kullanıcıların Facebook’ta durumlarını güncellemesi gibi, bugün GE’nin endüstriyel internete özel geliştirdiği Predix yazılım platformu üzerinde çalışan makineler kendi operatörlerini güncelliyor.

Örneğin bir jet motoru havadayken dahi alışılmışın dışında ısınan bir parçasını tespit ederek bir sonraki havalimanındaki mühendisleri bakıma ihtiyacı olduğu konusunda uyarabilir. Hatta, değiştirilmeye ihtiyacı olan parçaların siparişini verip hangara teslim edilmelerini sağlayabilir. Böylece, jet motoru indiği anda müdahale için mühendisin görevini de hızlandırabilir ve kolaylaştırabilir. Ruh, “Biz buna zihinlerin ve makinelerin bir araya gelmesi diyoruz” şeklinde vurguluyor.

Endüstriyel alana baktığında Ruh’u endişelendiren kavramlardan biri hız. Ruh, “Geceleri uyumama engel olan şey yeterince hızlı olmamamız. Buradaki fırsatlar o kadar büyük, endüstri ve sektörler için faydası o kadar çok ki; ne kadar hızlı hareket edersek herkes için durumu o kadar iyi hale getirebiliriz” diye ekliyor.

GE olarak endüstriyel internetin yeni bir sanayi devrimi olduğunu her fırsatta söylüyoruz. Dijitalleşme ve her gün gelişen bağlantı ağları endüstri için fütüristik bir hayal değil; her gün biraz daha kendini hissettiren bir gerçek. Bu değişimi ilk anlarından itibaren yakından izleyen GE 29 Eylül- 1 Ekim tarihleri arasında San Fransisco’da 4. yıllık “Minds+Machines” etkinliğini gerçekleştirdi.

“Minds+Machines” etkinliği bu yıl ilk defa 2 Kasım’da Dubai’de de gerçekleştirilecek ve Ortadoğu ülkelerinden şirketleri, yatırımcıları ve GE müşterilerini bir araya getirecek. “Minds+Machines” Dubai için bizi takip etmeye devam edin ve soru ve görüşlerinizi bizimle paylaşın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.