Havacılık Endüstrisi Türkiye’de Yeni Bir İstihdam Alanı Yaratıyor

27 Haziran 2016

Türkiye’nin havacılık alanında attığı adımlar yeni bir girişimci ve çalışan nesline kapı aralıyor. Zaman içerisinde uçak tasarımı, üretimi ve ilgili tüm disiplinlerde binlerce mühendis, teknisyen ve uzman kadrolar yetişecek; binlerce istihdam imkânı ortaya çıkacak. Ayrıca yeni projeler sayesinde hava araçları ve tasarımı alanlarında patent üretecek kurumların oluşması bekleniyor. Bu kuruluşlar da insan kaynağı yetişmesi, teknoloji gelişimi ve bilgi birikimi için katkılar sağlayacak.

tumblr_inline_nacvp2EY1K1sfsefv

Elbette havacılık eğitiminde de dönüşüm gerektiriyor. Havacılık teknolojisinin ihtiyacına yönelik eğitim müfredatları ile eğitime yardımcı yan çalışma alanlarının ortaya çıkması gerekiyor. Eğitim alanında gerekli adımlar atıldığında insan kaynağında kaliteli bir artışı da beraberinde getirecek. Ayrıca, sanayi ile etkileşimli yüksek eğitim modelinin oluşturulması, pek çok açıdan kalifiye insan gücünün yetişmesine önemli katkılarda bulunacak. Havacılık sektöründe deneyimli kişilerin girişimciler olarak desteklenmesi, proje bazlı çalışmaya yönlendirilmeleri ve teşvik esaslı kurulacak sistemler ile sektörün ihtiyaç duyduğu kalifiye insan gücünü yetiştirmek de mümkün.

GE, Türkiye’de 15 yıldır havacılık teknolojisi üretiyor

Türkiye, havacılık teknolojisini geliştirme yolunda uluslararası know-how’dan da yararlanıyor. Bu alanda Türk mühendis ve tasarımcılarının gelişimi konusunda en önemli destekçilerden biri GE. GE’nin Gebze’de kurduğu Türkiye Teknoloji Merkezi (TTC) 15 yıldır havacılık ve gaz türbini teknolojisi üretiyor. TTC’de havacılık alanında imalat ve onarım teknolojileri, malzeme, tasarım ve yazılım geliştiriliyor. GE’nin havacılık işkoluna yönelik 6 Ar-Ge merkezinden biri olan TTC, yeni yatırımlarla son 3 yılda her yıl ortalama yüzde 20 oranında büyüdü. Merkez, 15 yıldır gerçekleştirilen sürdürülebilir yatırımların ardından yılda yaklaşık 1 milyon ileri mühendislik saati üretme kapasitesine erişti.

20130617-015104

TTC’de bugün 400 mühendis istihdam ediyor. GE, Türkiye Teknoloji Merkezi’nde, yeni mühendisler yetiştirmek için tasarlanmış uluslararası programı kapsamında yüksek lisans ve doktora programlarında ve Ar-Ge projelerinde işbirlikleri vesilesiyle kamu, Ar-Ge kurumları ve üniversiteler ile çalışıyor.

TEI’nin paydaşı

2007 yılında GE’nin Tusaş Motor Sanayii (TEI) ile oluşturduğu ortaklık ile kurulan merkez tasarım ve ileri onarım teknolojileri konusunda yerel dağarcık oluşumunu genişletiyor. Bugün Türkiye’deki uçakların yüzde 60’ına GE/CFM motorları güç veriyor. GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan Özsoy, “15 yıldır Türkiye Teknoloji Merkezi’nde gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge ve ileri mühendislik çalışmaları ile ülkemizde yerel inovasyona ve havacılık endüstrisinin gelişimine katkı sağlamanın mutluluğunu yaşıyoruz. Türkiye’den dünyanın 20 ülkesine teknoloji ihraç eden merkezimiz, bugün yılda 1 milyon mühendislik saati üretme kapasitesine erişti. Türk mühendislerimizin bu özverili çalışmaları müşteri memnuniyetinin yanı sıra yerel ekonomiye de önemli katkılar sağlıyor” dedi.

Ge_Tei_Filika_Foto-21

GE, Predix’i Türkiye’ye getirdi

Türkiye Teknoloji Merkezi’nde, Endüstriyel Bulut Platformu olan Predix için 50 kişiye yakın bir yazılım ekibi endüstriyel uygulamaların geliştirilmesi çalışmaları gerçekleştiriyor. GE, 2015 yılında jet motorlarının sertifikasyon ve performans testlerinin, Predix platformu üzerinden geliştirdiği “Havacılık Testleri Veri Görüntüleme Uygulaması” ile uzaktan izlenebilmesi sağlandı. Uzaktan görüntüleme ve Büyük Veri ile tüm parametrelerin testlerinin çok daha güvenilir şekilde gerçekleşmesini sağlayan bu uygulama ise Türkiye’deki mühendisler tarafından gerçekleştirildi.

Tek Kaplama Merkez Laboratuvarı TTC’de

GE Havacılık’ın küresel olarak yalnızca Türkiye Teknoloji Merkezi’nde bulunan Kaplama Merkez Laboratuvarı, uçuş güvenliğini artırmak üzere uçak motorundaki kaplamaların uygun yöntemlerle test edilmesi için farklı test metotları üzerine çalışıyor. Ar-Ge çalışmaları kapsamında Gebze’de gerçekleştirilen test metotları ve sonuçları dünyada 20 ülkede 90’ın üzerinde tedarikçiye ihraç ediliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.