Havacılık Endüstrisi Büyük Veri İle Yükseliyor

30 Ocak 2018

Uçaklar artık jet yakıtıyla değil verilerle ilerliyor. Hava yolları, büyük veri kullanımını artırarak daha verimli hale geliyor, varlıklarını daha iyi kullanıyor ve dolayısıyla maliyetlerini düşürüp gelirlerini yükseliyor. Buna ek olarak, havacılık endüstrisinde üretilen veri miktarı da ciddi bir oranda artıyor.

Küresel bir ticari hava yolu filosu ortalama 10 exabyte (yani 10 milyon terabayt) uçuş, bakım ve operasyon verisi üretir. Dolayısıyla büyük veri, havacılık endüstrisini yükseltiyor ve hâlihazırda çok büyük bir değer katıyor.

GE, bir endüstriyel dev olarak kendi dijital dönüşüm hikâyesini, müşterilerin potansiyelini ortaya çıkarmalarına yardımcı olmak için değerlendiriyor. 2016’da GE, dâhili dijital çözümler uygulayarak 730 milyon dolar maliyet verimliliği elde etti ve şimdi müşterilerinin benzer başarılara ulaşmasına yardımcı oluyor.

Her hava yolu farklıdır ve farklı ihtiyaçları vardır. Bu nedenle “bu herkese uyar” yaklaşımı havacılık alanı için pek uygun değil. Uzun vadeli başarı için en önemli kararlardan biri, giderek artan miktarda veri ile uyum sağlayabilecek doğru platformu seçmektir. Bir diğeri ise yakıt yönetimi, bakım personeli, pilotlar gibi önemli kaynakların ve operasyonların yönetimidir. Bu nedenle GE, sadece Endüstriyel İnternet Platformu olan Predix‘i geliştirmekle kalmıyor, aynı zamanda müşterilerin zorluklarını çözmelerine yardımcı olmak için yeni dijital çözümler üretiyor.

Veriler, hava yollarının yeni yakıtı olmasına rağmen, büyümeyle ve optimizasyonun getirebileceği karmaşıklığın artması nedeniyle en büyük zorlukları haline de gelebilir. Sonuçta verilerin görevi işleri zorlaştırmak değil, gezegendeki en karmaşık operasyonlardan bazılarını basitleştirme yeteneğidir.

GE Havacılık’ın Ortadoğu’daki Gelişmiş Teknoloji Merkezi’ni keşfedin!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.