Hastalar ve Cerrahlar için Tedavi Süreçlerini Geliştirecek Üç Boyutlu Modeller

30 Ocak 2019

Bundan üç yıl önce, Dr. Ripley ve başka birkaç radyoloji uzmanı, Ripley’in bir hastasının böbreğinde büyüyen bir tümör tespit etti. Ancak hasta buna inanmayı ve ameliyat olmayı reddetti. Çünkü, temelde tüm böbreğinin alınmasını içeren cerrahi bir müdahale gerektiren tedavi onu korkuttu.

Doktorlar hastayı ikna etmek konusunda uzun süre bir şey yapamadı, ta ki bir cerrah Dr. Ripley‘e üç boyutlu yazıcıyla tıbbi taramada kanserli organın modelini gösterene kadar. Böylece hem hasta durumun ciddiyetini gördü hem de cerrah elinde tuttuğu üç boyutlu bir model sayesinde  tümörün tüm böbrek alınmadan çıkarabileceğini gördü.

Dr. Ripley aydınlanma yaşatan bu anları, şimdilerde ABD’deki en büyük sağlık hizmeti sağlayıcısı Veteran Affairs Hastaneleri’ne taşıyor. Kendisi, bu teknolojiyi Seattle, San Francisco, Minneapolis, Cleveland ve Salt Lake City’deki VU Puget Sound Hastaneleri’ne uygulayan VA İnovasyon Merkezi’nin Üç Boyutlu Baskı Ağı Programı’na da liderlik ediyor. Bu sağlık hizmeti sağlayıcısı, kısa süre önce hasta tedavisinde üç boyutlu baskı kullanımını hızlandırmak için GE Sağlık ile birlikte çalışmaya başladı.

Katmanlı imalat ile üretilen ürünler, doktorların cerrahiye ve tedavinin diğer boyutlarına yaklaşımını hızla değiştiriyor. İmalat Mühendisliği Topluluğu‘na göre, tedavi süreçlerini desteklemek için tıp uzmanlarının %96’sının daha fazla katmanlı imalat ürünü kullanması bekleniyor. Bu ürünler aynı zamanda iyi bir tıbbi bakımın olmazsa olmazı bir amaca da hizmet ediyor: Hastaların ihtiyaçlarını karşılamak için onlarla daha açık bir iletişim kurmak.

Bir fistülün 3D üretim hazırlığı. Damarlara ve vasküler sistemin diğer kısımlarına ait üç boyutlu baskı ile üretilmiş modeller.


Bir hastanın ameliyatından önceki birkaç haftasının rutini şöyle: Operasyondan haftalar önce, cerrahinin her bir adımını belirlemek için cerrahlar ve radyoloji uzmanları bir araya geliyor. Sonuçlar büyük ölçüde radyoloji uzmanlarının hastaların patolojisini cerrahlara ne kadar iyi açıkladığına dayandığı için bu görüşme oldukça önemli. Kendinizi ifade etmekte ne kadar iyi olursanız olun binlerce görüntüyü, 300 kelimelik bir rapora dönüştürmek gerçekten çok zor bir süreç. İşte bu katmanlı imalat ürünü üç boyutlu modeller sayesinde, tıp uzmanları cerraha somut bir model sunuyor. Böylece operasyona dâhil olacak tüm tıbbi personel, modele parmakları ve gözleriyle okuyabiliyor, bilgileri çok daha hızlı işleyebiliyor.

Hastalar tanılarını değerlendirmek için doktorlarla karşı karşıya oturduklarında, üç boyutlu tıbbi modeller Yıldız Savaşları filmindeki C-3PO gibi evrensel bir tercüman görevi üstlenerek sorunu görselleştirmelerine yardımcı oluyor. Bu, hastaların beyin tümörleri gibi karmaşık ve hayati tehlike yaratabilecek durumları anlaması açısından da çok önemli bir rol oynuyor.

Beyninizin “baskı ile modellenmesi”, bilgisayarlı tomografi taramasından elde edilen bir görüntüyle başlıyor. Önce, bir radyoloji uzmanı hangi anatominin basılması gerektiğini belirlemek için taramayı parçalara ayırıyor. Bu düzenlenmiş görüntüler kısaca stereolitografi anlamına gelen STL gibi özel bir formatta yükleniyor, böylece yüzey alanı hesaplanarak düz görüntülere üçüncü bir boyut kazandırılıyor. Son olarak doktor, STL dosyasını üç boyutlu yazıcıya aktararak plastik filamentten beyninizin katman katman modelini oluşturuyor. Dr. Ripley gibi radyoloji uzmanları, genellikle bulundukları yerde kendi katmanlı imalat ürünlerini oluşturuyor. Bu küçük ölçekli sanayi yaklaşımı, ürünlerin her bir hastaya göre özelleştirilmesini, hastalara özel yardım geliştirilmesini sağlıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.