Güvenlik Kültürü: Çalışanların, Şirketlerin En Değerli Varlıkları Olduğunun Bir Göstergesi

28 Nisan 2022

“Tutkumu yaşıyorum ve hayalimdeki işi yapıyorum.” GE Gas Power’ın Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgelerinden sorumlu Çevre, Sağlık ve Güvenlik (ÇSG) Liderliği görevini yürüten Beyza Kurdoğlu yaptığı işi bu şekilde ifade ediyor ve ekliyor: “Ekibimle birlikte yaptığımız iş insanlarla ilgili. Amacımız, vardiyalarının başında iş sahasına, üretim alanına, ofise veya diğer herhangi bir yere gelen çalışanların aynı şekilde güvenli ve sağlıklı bir şekilde tekrar evlerine dönebilmelerini sağlamak. Bu taahhütümüz yalnız GE çalışanları için değil aynı zamanda müşteriler, yükleniciler ve faaliyetlerimize dahil olan diğer kişiler için de geçerli.”

Sadece Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği değil, GE’de Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği

Beyza, üniversitede mühendislik dersleri sırasında sahaya indiği andan itibaren çevre, iş sağlığı ve güvenliği biriminde çalıştı, ancak GE‘de geçirdiği 17 yıl, sadece güvenliğe duyduğu tutkunun değil aynı zamanda bu işi GE‘de yapıyor olmanın verdiği tutkunun bir sonucu.

Beyza, “Çevre, İş Sağılığı ve Güvenliği (EHS), burada gerçekten temel bir değer. İnsanların en değerli varlığımız olduğuna yürekten inanıyoruz. EHS, diğer faaliyetlerden ayrı bir yerde değil; aksine, operasyonel stratejimizin bir parçası. Bu da EHS söz konusu olduğunda asla yerimizde sayamayacağımız anlamına geliyor. Sürekli olarak sistemlerimizde ve performansımızda iyileştirmeler yapmaya çabalayarak, güvenlik kültürünün yerleşmesi için çalışıyoruz. Güvenlik konusuna olan bağlılığımız, insanların GE’yi tercih etmelerini sağlayan temel değerlerden biri ve aynı zamanda onları önemsediğimizi gösterme şeklimiz.” diyor.

Çalışanları önemsemenin, aynı zamanda ailelerini de önemsemek olduğunu ekliyor: “Bir yaralanma olduğunda, bunu sadece bir rakam olarak görmüyoruz. Bu rakamın arkasında bir insan var… Aslında aileleri ve arkadaşları da etkilendiği için çok sayıda insan söz konusu.”

İşi durdurun ve gerekli bildirimleri yapın

Kurdoğlu‘nun Gas Power’ın EMEA iş sahalarında desteklediği girişimlerden biri de Hayat Kurtaran Prensipler (LSP’ler). Bunlar, ağır yük kaldırma, yüksekte çalışma veya elektrikle çalışma gibi yüksek riskli operasyonlar olarak kabul edilen 13 faaliyet veya işlemle ilgili. Bir poster üzerinde piktogram olarak gösterilen bu liste, işçilere güvenlik önlemlerine uyulmamasının ciddi yaralanmalara veya daha kötü sonuçlara yol açabileceğini hatırlatan bir görsel niteliğinde.

EHS ekibi, çevre, sağlık veya güvenlik meselelerinin raporlanmasını daha da kolaylaştırmak adına, dijital uzmanlarla birlikte her bir saha için özel QR kodlar geliştiriyor ve bu kodu iş yerinde paylaşıyor. Böylece, çalışanlar bu kodları kolayca tarayarak, bir durumu raporlayabiliyor ve bildirimlerinin ulaştığından ve işleme alındığından emin olabiliyor. 

Kurdoğlu‘nun ekibi, GE‘nin “İşi Durdur” politikasını daha da yaygınlaştırmak için çalışıyor. Bu politika, sadece saha liderleri ve EHS ekip üyelerinin değil, tüm çalışanların, güvenli olmayan bir şey gördüklerinde işi durdurma kararı almalarını teşvik ediyor.

Bu evrensel iş durdurma yetkisinin önemine yönelik yeni bir örnek, Birleşik Krallık‘ta bir iş sahasında görüldü. Hava ciddi anlamda kötüleştiği için bir personel rüzgar nedeniyle işi durdurma çağrısında bulundu. Egzoz bacalarının bulunduğu alan tahliye edildi. Kurdoğlu, tahliyeden kısa bir süre sonra rüzgârın üç egzoz bacasından birini devirdiğini ve bunun ciddi yaralanmalara neden olabilecek bir olay olduğunu söylüyor.

İş durdurmaya yönelik yapılan diğer bir iş birliği, Nijerya’da uzak bir bölgedeki, güvenlik ve toplulukla ilgili problemleri olan yeni bir proje kurulum sahasında yapıldı. İşçilerin inşaata başlamak için seferber edilmelerinden önce, kapsamlı bir EHS değerlendirmesi düzenlendi ve bu değerlendirmede birkaç bölgede iyileştirme yapılması gerektiği ortaya çıktı. Bunun sonucunda proje ekibi, güvenliğe öncelik vererek gerekli iş birliğini sağladı. Proje kapsamında, sahada çalışmaya devam etmeden önce, belirlenen EHS sorunlarını kapatma ve önlemlerin alınmasını sağlama üzerine odaklanarak, saha düzeyinde bir iş durdurma çalışması başlatıldı.

Kurdoğlu, iş durdurma eylemine yönelik bir başka örnek olarak, çok sayıda iş görüşmesi yapan ve sanal toplantılara katılan kişileri özellikle etkileyen yaygın bir durum olduğunu söylüyor. İnsanlar, işe gidip gelirken arabada geçirdikleri süreyi aynı zamanda işlerini yapmak için de kullanma eğilimindeler. Ancak iş durdurma kültürü, iş görüşmelerine katılan Gas Power çalışanlarını, görüşmeye katılan birinin araç kullandığını düşünüyorlarsa, toplantının sona ermesini talep etmeye ve görüşmeyi herkesin güvenli bir şekilde katılabileceği bir zaman için yeniden planlamaya teşvik ediyor.

Kurdoğlu, çalışan gruplarına, neyin daha önemli olduğu – kendi yaşamları mı yoksa görüşme mi – hakkında düşünmelerini söyleyerek bu sorunu gündeme getiriyor. Sonuç olarak herkes görüşmeyi sonlandırmayı tercih ediyor. Bu konudaki tartışmalardan birinin ardından BAE’de çalışan bir meslektaşı kendisine çocuğunu okula bırakmak için araba kullandığı yarım saatlik sürede düzenli olarak konferans görüşmeleri yapma alışkanlığı olduğundan söz ediyor. Kendisinden bu eylemini değerlendirmesi istendiğinde, hem kendisi hem de çocuğu için nasıl bir tehlike oluşturduğunun farkına varıyor. Böylece, görüşmelerinin saatini değiştiriyor ve bu değişikliğin aynı zamanda oğluyla kaliteli zaman geçirmesini de desteklediğini görüyor.

Kapsayıcılık ve çeşitlilik

Kurdoğlu’nun bir diğer tutkulu olduğu konu da kapsayıcılık ve çeşitlilik. Güvenlik konusunda olduğu gibi, bu değerler hem bir şirketin kültürünün tanımlanmasına yardımcı oluyor hem de tüm çalışanlara değer verildiğini gösteriyor. Özellikle büyük çoğunluğunu erkeklerin oluşturduğu bir sektörde, cinsiyet çeşitliliğini artırmanın çok önemli olduğunu söylüyor. Ayrıca din, milliyet, etnik köken, vb. gibi diğer çeşitlilik türlerinin de desteklenmesi gerektiğini düşünüyor. Bu konuya, kendi deneyimlerinden yola çıkarak önem veriyor.

Türkiye’deki kariyerinde iki defa, işe alım müdürlerini, başlangıçta yalnız Kuzey Amerika için ilan edilen iş pozisyonlarını diğer bölgeler için de açmaları için teşvik etmiş. Bu görüşünü, artan gelir payı ve Kuzey Amerika dışında bulunan müşteriler göz önüne alındığında, operasyonda yükselen piyasalarla ilgili perspektif sahibi birinin bulunmasının ne kadar önemli olduğunu açıklayarak savunmuş. Beyza, “Dünyanın her yerinden yükselen seslere ihtiyacımız var.” diyor.

Daha önceki iki pozisyonun edindiği deneyimin Amerika Birleşik Devletleri dışında olmasına rağmen, katacağı değeri fark ettikleri ve kendisini işe aldıkları için GE‘ye teşekkür ediyor ve ekliyor: “Çoğu zaman, birinin ortaya çıkıp, işe alım müdürlerine alternatif bir perspektif sunması gerekiyor. Bu yüzden, bir işi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, o pozisyonun açıldığı yer(ler)de bulunmasanız bile, en azından kendileriyle bir sohbet başlatarak farklı bir bakış açısı sağlayın.”

Kurdoğlu, Eylül 2021’de işe başladığında sadece tek bir kadın üyesi olan 20 kişilik güçlü ekibi de dahil olmak üzere, cinsiyet çeşitliliğini teşvik etmek için aktif olarak çalışıyor. Kendisi ekibe katıldığında, ekipteki ikinci kadın üye olmuş. O zamandan itibaren ekibe üçüncü bir kadın çalışanı daha dahil eden Kurdoğlu, gelecekte daha fazla kadın çalışanı istihdam edip desteklemeye kararlı. Ancak, hikâyenin işe alınmayla son bulmadığını da ekliyor. Çalışanların aynı zamanda aidiyet hissetmeleri de gerekiyor. Beyza, “Karar alırken ekibimin farklı üyelerinin görüşlerini dikkate aldığımdan emin olmak için adımlar atıyorum. Görüşlerinin önemli olduğunu bildiklerinden emin olmak istiyorum.” diyor.

Beyza, son yaptığı projelerden biri için biri kadın olmak üzere dört kişi seçmiş. “Bu kişileri EMEA ülkelerinin dört farklı köşesinden İsviçre, Cezayir, Angola ve Pakistan’dan seçtik. Başlangıçta tanımadıkları insanlarla birlikte çalışmaktan biraz rahatsızlık duydular. Ancak daha sonra birlikte hareket ederek ekibimize güç kazandıran mükemmel sonuçlar elde ettiler. Sahip oldukları farklı deneyimlerle problemlerin çözümüne değerli bakış açıları kazandırarak fikirlerinin karar sürecinin bir parçası olduğunu görebildikleri için başarıya ulaştılar.”

Kendiniz olun ve çözümün bir parçası olun

Kurdoğlu, Eylül 2021’de şu anki görevine başlamaya hazırlanırken anlık bir belirsizlik yaşamış. GE Healthcare, GE Aviation ve GE Power şirketlerinde çalışmış olmasına rağmen bu yeni görevinde, yeni meslektaşlarının ve ağırlıklı olarak erkeklerin bulunduğu bu ortamda nasıl davranması gerektiğini düşünmeye başlamış. “Ama sonra işe alım sürecini düşündüm. Aslında bir mülakat yapmamıştık; sadece sohbet etmiştik. Farklı biri gibi davranmaya çalışmamıştım; kendim olmuştum. Beni ben olduğum için işe aldılar. Bunu düşünerek, kendim olmam gerektiğini ve bu göreve kendi özgün tarzımı yansıtmam gerektiğini fark ettim. Sonuçta, hepimiz bunun için işe alındık ve bunun için değer görüyoruz. İnsanlara olmaya çalıştıkları kişi için değil, kendileri oldukları için değer veriyorum. Benim yaptığım da buydu.”

Dünyanın dört bir yanındaki şirketler ve topluluklar BM Dünya İş Sağlığı ve Güvenliği Günü’nü kutlarken, Kurdoğlu, işyerinde güvenliği artırmak için herkesin yapabileceği iki eylem öneriyor.

“Birincisi, yanlış bir durum görürseniz, şüphe duysanız olsanız bile dile getirin. Bunu çevrenizdeki insanlar, kendiniz ve hepinizin aileleri için yapmanız gerekir. Belki de bir hayat kurtarabilirsiniz.” İkinci tavsiyesi mi? “Dahil olun. Bir kuruluşun hangi bölümünde olursanız olun, güvenlik faaliyetlerinin bir parçası olun.”

Kuruluşumuzun güvenlik kültürünü inşa etmeye veya geliştirmeye yardımcı olarak, işyerlerinin herkes için iyileştirilmesinde bir rol oynayabiliriz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.