Güvenliğimiz İçin Onlara Güveniyoruz 2: GE Sağlık Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Deniz Eratak

2 Nisan 2022

“Güvenliğimiz İçin Önce Onlara Güveniyoruz” serisinin ilk yazısında, LM Wind Power İş Güvenliği ve Sağlığı Müdürü Burcu Tatar ile küresel çapta güçlü bir örnek olan LM Wind Power Bergama Fabrikamızın iş sağlığı ve güvenliğini nasıl kurum kültürünün bir parçası haline getirdiğini sizlere aktarmıştık.

Bugün konumuz yine iş sağlığı ancak bu alan özellikle pandemi döneminde daha da önem kazandı. GE Sağlık Orta Doğu, Kuzey Doğu Afrika ve Türkiye Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Deniz Eratak ile pandemi döneminde GE Sağlık ekibinin, sağlık kurumlarındaki kritik cihazların servis süreçlerindeki özverili çalışmalarını ve pandemi döneminde tam da en kritik noktalarda bulunan servis ekiplerinin iş sağlığı açısından bu süreçlere nasıl adapte olduğunu, sistemlerinde nasıl değişiklikler gerçekleştirdiğini aktarıyoruz.

Pandemi döneminin hiç tartışmasız en büyük kahramanları, sağlık çalışanlarıydı. Birçoğumuz kapanma dönemlerinde kendimizi evlerimizde karantinaya alarak belli bir güvenli alan oluştursak da onlar her zaman sahada bizim için çalışıyorlardı. Bu sürecin görünmeyen kahramanları aslında hep oradaydı ve hiç durmamışlardı: Sağlık ekipmanlarının hiçbir aksaklık olmadan çalışmasını sağlayan servis ekipleri…

Covid-19’un tüm dünyayı etkisi altına almaya başladığı dönemde sağlık ekipmanlarına duyulan ihtiyacın ve bu ekipmanların gerektirdiği servis hizmetlerinin hızla yükseldiğini belirten MENEAT Çevre, İş Sağlığı ve Güvenliği Müdürü Deniz Eratak, sürece hızlı şekilde adapte olabilmek ve GE Sağlık ekiplerini sahada güvende tutabilmek için çok hızlı bir şekilde aksiyon aldıklarını belirtiyor. Eratak, “Dünya Sağlık Örgütü gibi önemli kaynakların önerilerini takip ederek hızla yeni süreçler oluşturmamız gerekti.” diyor.

GE Sağlık ekipleri Türkiye’nin hemen her şehrindeki hastanelerde faaliyet gösteriyor ve bu aynı zamanda ekiplerin çok ciddi bir seyahat programı yönettiği anlamına geliyor. Eratak atılan en büyük adımlardan birinin, seyahatler konusunda yaptıkları düzenlemeler olduğunu belirtiyor. Bu ve benzeri düzenlemeler, yeni ihtiyaçları beraberinde getiriyor. Örneğin, uzun seyahat sürelerinden dolayı mesai saatleri ile ilgili düzenlemelerin ya da sürdürülebilirlik hedeflerimiz  sebebiyle filo için doğru araç seçimlerinin yapılması gerekiyor ve küçük bir değişiklik için her koldan büyük adımlar atılıyor. Ekipler, önceliklerini belirleyerek gerçekten gerekli değilse kimi seyahatlere hiç çıkmıyor, yüz yüze gerçekleşecek toplantıları ciddi onay süreçleriyle yönetiyor.

İş sağlığı ve güvenliği adına büyük bir titizlikle yürütülen süreçlerden birinin de vaka araştırması olduğunu söyleyen Eratak, “Temaslı takibi, vakaların nasıl gerçekleştiğine dair analizler, bunun nereden kaynaklandığını anlamak, önlenebilirlik gibi konular için ciddi emek harcadık ve bu çalışmalar hala devam ediyor. Hatta bu çalışmaları muhatap olduğumuz üçüncü partiler için de yürütüyoruz” diyor.

Eratak, pandemiyle birlikte GE Sağlık ekibinin genişlediğini de belirtiyor. Özellikle Covid teşhisi için kullanılan görüntüleme cihazlarının kendisine ve servisine duyulan ihtiyacın artması ve pandemi sebepli olarak seyahatlerin kısıtlanması ekibin genişleme sebeplerinden sadece birkaçı. Aynı ölçüde bu ekiplerin güvenliğini sağlamak adına iş sağlığı ve güvenliği ekipleri de bu süreçte genişledi.

Güvenlik kültürünün oturması için gereken en önemli unsur, liderlik ve rol model varlığı. GE Sağlık ekibi liderleri bütün toplantıları konu ne olursa olsun güvenlik maddeleri ile açıyor, sorunları saha ziyaretleri ile yerinde çözüyor, ekiplerle olan güvenlik konusundaki iletişim sahada birebir olarak mentorluk-koçluk anlayışı ile gerçekleşiyor.

GE Sağlık mühendisleri, üstlendikleri büyük kurulum görevleri için oldukça ciddi eğitim süreçlerinden geçiyorlar. GE Sağlık mühendisleri alana girdiklerinde sadece kendileri ve ekipleri için değil, müşteriler ve üçüncü partiler için de alanı güvenli tutabilecek en donanımlı kişiler olarak karşımıza çıkıyor.  

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.