Güvenliğimiz İçin Onlara Güveniyoruz 1: Burcu Tatar LM Wind Power Çevre, Sağlık ve İş Güvenliği Müdürü

22 Mart 2022

GE olarak her gün müşterilerimiz ve içinde bulunduğumuz toplum için daha fazla değer yaratmak üzere çalışıyoruz. Güvenliği en ön sıraya koyan kültürümüzü her geçen gün daha da ileriye taşıyoruz. Uçuşun geleceği, hassas tıp ve enerji dönüşümü için çalışan iş alanlarımızda etkili sağlık ve güvenlik standartları ile iş koşulları oluşturmaya, bunları sürdürmeye, sürekli süreç iyileştirmeleri yapmaya ve sürekli eğitim sağlamaya kararlıyız. 2021 yılında daha etkili iş sağlığı güvenliği önlemleri için kritik bir araç olarak yalın yönetim anlayışından yararlandık ve işletmeler için temel bir operasyonel özellik olarak emniyeti sağladık. Bu kararlılıkla hareket ettiğimiz alanlarımızdan biri de LM Wind Power Bergama Tesisi

Bu önemle başlattığımız “Güvenliğimiz İçin Onlara Güveniyoruz” serimiz ile her hafta Çevre, Sağlık ve İş Güvenliği çalışanlarımız ile gerçekleştirdiğimiz röportajlarla güvenlik kültürümüzün şirketimize nasıl yön verdiği konusunda temel yaklaşımlarımızı sizlerle paylaşacağız! İlk olarak LM Wind Power Bergama Tesisi Çevre, Sağlık ve İş Güvenliği Müdürü Burcu Tatar ile başlıyoruz. Keyifli okumalar.

Çevre, sağlık ve iş güvenliği, üretim olan her alan için en kritik noktaların başında geliyor fakat bazı üretim alanları var ki bunlar için iş güvenliği ve sağlığı kurallarını özelleştirmek, hatta adeta yeniden yaratmak gerekiyor. Rüzgâr türbinleri için dev kanatlar üretmek de bu özel üretim alanlarından biri… Otomasyonun oldukça az olduğu ve üretimin büyük ölçüde el emeğine dayandığı bu alanda iş güvenliği ve sağlığını sağlamak, herhangi bir üretim merkezinde bulunmaktan epey farklı.

LM Wind Power Bergama Tesisi’nde neredeyse üretime başladığı ilk günden bu yana görev yapan Çevre, Sağlık ve İş Güvenliği Müdürü Burcu Tatar, iş güvenliği ve sağlığını öncelikle bir “kültür” olarak değerlendiriyor çünkü güvenlik anlayışı kurum kültürü noktasına ulaştığı anda, doğru ortam için temel şart sağlanabiliyor: Şartlar ne olursa olsun iş güvenliği ve sağlığı kurallarına tamamen uyulan bir çalışma ortamı…

2017 yılında faaliyete başlayan LM Wind Power Bergama, iş güvenliği ve sağlığı için gerekli kurum kültürünü 5 yıllık bir çalışmayla sağlamış durumda. Kaza sıklık oranını düzenli şekilde takip eden istatistiklerdeki iyileşmeler de bunu gösteriyor. Kültür oluşturmak dışında bu iyileşmenin kritik aksiyon noktaları da bulunuyor. Bunlardan biri, stop-work. Çalışan güvensiz hissettiği, bir tehlike gördüğü noktada işi hemen durduruyor ve gerekli bilgilendirmeleri yapıyor. Ekip olarak çalışılan ve kimyasalların kullanıldığı bir üretim ortamında bu gerçekten çok önemli bir nokta. Burcu Tatar, “Stop-work sonrası kök-neden analizi ile sorunun temeline iniliyor ve tekrarlanmamak üzere ortadan kaldırılıyor. Sorun, kaynağında yok ediliyor.” diyor. Bir diğer kritik nokta ise çalışanın kendini değerli hissetmesi ve kendini koruması. Tatar, “Eğer çalışanın kendini değerli hissetmesini sağlayamazsanız kurallar bir anlam ifade etmeyebilir. Çalışan kendini korumayabilir. Dolayısıyla sadece anlık riskleri ortadan kaldırmak değil, uzun vadede çalışanlar için güvenli ve aynı zamanda mutlu bir çalışma ortamı sağlamak, kendilerini değerli hissettikleri bir ortam kurmamız gerekiyor.” diyor.

Peki bu süreç, LM Wind Power Bergama’da yeni çalışmaya başlayacak biri için nasıl işliyor? Öncelikle aday operatör, 6 haftalık özel bir eğitim programına katılıyor. Üretim alanında yer alan Mükemmeliyet Merkezi, bu eğitimler için gerekli alanı, uzmanları ve bilgiyi sağlıyor. Bu yoğun eğitimin ilk iki günü, sadece “iş güvenliği sağlığı” ve “çevre” odağında gerçekleşiyor. Bu eğitimlerin Mükemmeliyet Merkezi adındaki özel alanda verilmesinin nedeni, başta da belirttiğimiz gibi bu üretim alanının kendine has, başka üretim alanlarında olmayan özel uygulamalar barındırması ve prosedürler gerektirmesi. Sınıfta ve sahada videolar, gerçek örnekler ve uygulamalarla sunulan bilgilerle adaylar operasyona hazır hale geliyor. Bu eğitimler düzenli aralıklarla her zaman devam ediyor. Tatar, “Bu eğitimden sonra sahaya giren çalışan, LM Wind Power Bergama’da daha önce değerlendirilmiş riskleri bilir, çevre etkilerini tanır, potansiyel riskleri görebilir ve kendilerini nasıl koruyabileceğine dair bilgi birikimi olur.” diyor.

Türbin kanadı üretimi, yenilenebilir enerji kullanımının artması ve olumlu çevresel etkiler için önemli bir üretim alanı. Elbette yeşil enerji endüstrisinin bir parçası olarak üretim aşamasındaki etkilerin sınırlandırılması ve kontrol altında tutulmasına çok önem veriyoruz. İşte tam bu noktada yine iş güvenliği ve sağlığı kavramı yeniden hayatımıza giriyor. Çevre etki analizi, ilk günden beri LM Wind Power Bergama’da gerçekleşen üretimi ve bütün emisyonları, atık çıkışlarını takip ediyor, bunların çevresel etkilerini azaltmak için gerekli tedbirleri alıyor. Bu üretim merkezinde yürütülen “Sıfır Atıkla Kanat Üretimi” projesi de ayrıca atık çıkışını minimum düzeyde tutmaya yardımcı oluyor. Tatar, “Üretim için gereken malzemenin tedariğinde sadece gerektiği kadar sipariş verilmesinden, atığa dönüşecek malzemelerin azaltımı ve dönüştürülmesi için gerekli önlemlerin alınmasına kadar bütün süreç düzenli ölçümlerle takip ediliyor ve yönetiliyor.” diyor.

LM Wind Power Bergama Tesisi, iş sağlığı ve güvenliğini kurumsal kültürünün bir parçası haline getirebilmiş küresel çapta güçlü örneklerden biri. Yine de bu alandaki çalışma, hiçbir zaman hız kesmiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.