Güçlü Bir Bağlantı: 500.000 Eve Elektrik Sağlayacak Enerjiyi Karaya Ulaştırmak

24 Nisan 2022

Amerika Birleşik Devletleri‘nde elektrik üreten yalnızca bir adet açık deniz rüzgar santrali var, ancak işler hızla değişiyor. Amerika’nın Doğu Sahili boyunca birçok büyük rüzgâr enerjisi projesi halihazırda gelişim aşamasında ve endüstri ciddi yatırımlar almaya devam ediyor. Ancak rüzgâr türbinlerini kıyıdan uzaklara yerleştirmek mühendislik probleminin sadece bir kısmı. Operatörlerin ayrıca ürettikleri elektriği karadaki tüketicilere ulaştırmak için verimli bir yola ihtiyaçları var.

İşte burada GE teknolojileri devreye giriyor. GE Yenilenebilir Enerji Şebeke Çözümleri ve New York BOND Civil & Utility Construction‘dan oluşan konsorsiyum, 816 MW’lık Empire Wind 1 projesinde, New York Eyaleti’ne enerji iletecek olan yüksek voltaj ekipmanlarını sağlamak üzere seçildiğini duyurdu. 816 MW’lık Empire Wind 1 projesi, Equinor ve BP arasındaki ortak girişim olan Empire Offshore Wind’e ait.  

Empire Wind 1 Rüzgâr Santralinde düzinelerce açık deniz rüzgâr türbininden alternatif akım çeken sistem, gücü daha sonra şebekeye bağlayacak olan kıyıdaki bir trafo merkezine aktaracak. Resim açıklaması: GE Grid Çözümleri. Üstte: Almanya’nın Merkur Açık Deniz Rüzgâr Santrali’nde çalışan bu sarı renkli dönüştürücüye benzer bir trafo merkezi denizde elektrik toplayacak.

Teknoloji, sari renkli, kaleye benzer bir trafo merkezinde Atlantik’in sığ sayılacak 80.000 dönümüne yayılmış düzinelerce türbinden alternatif akımı (AC) toplayacak. İstasyon daha sonra onu 47 mil yani 75 kilometre civarında bir uzunluktaki denizaltı kablosuyla karaya gönderecek. Kablo, konsorsiyum tarafından inşa edilen ve rüzgar santralini şebekeye bağlayacak bir trafo merkezinde sonlanacak. Sistem çalışmaya başladığında, kurulumun 500.000’den fazla New Yorklunun evine güç sağlaması bekleniyor. Equinor Wind US başkanı Siri Espedal Kindem, “Bu taahhüt sayesinde, amiral gemisi sayılabilecek bu projeyle açık deniz rüzgar gelişimini ilerletmeye, yerel istihdam yaratmaya ve bu endüstrinin büyümesini şekillendirmeye devam edeceğiz.” diyor.

GE Şebeke Çözümleri, güç iletim teknolojisinde lider konumda ve dünya çapında şebeke operatörleri için sistemler sağlıyor. New York‘a gidecek sistem gibi AC teknolojisinin yanı sıra şirket, özellikle uzun mesafelere güç göndermeye uygun yüksek voltajlı doğru akım (HVDC) iletim sistemleri de geliştiriyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.