Görüş: Sağlık Endüstrisi Platform Ekonomisine Kilitlendi!

13 Eylül 2019

2011’de Marc Andreessen, “Yazılım bu dünyayı yiyip bitiriyor.” dediğinde, bu son derece kışkırtıcı bir beyan olarak görülmüştü. Şimdi ise çoğu insan bu gerçeği kabul ediyor. Aslında Silikon Vadisi’nin ötesinde, otomotivden sağlık hizmetleri ve finans hizmetlerine uzanan bir endüstri aralığında, şirketler dijital çağı yansıtmak üzere iş faaliyetlerini evrimleştiriyor.

Ancak son inovasyon dalgası, şirketleri yalnızca kurumsal kimliklerini değil gerçekleştirdikleri faaliyetleri ve çalışma biçimlerini de sorgulamaya teşvik ediyor. Burada, var olan iş modellerine temel değişikliklerin uygulandığı bir dönem olarak bilinen platform ekonomisinden bahsediliyor. Şirketler geleneksel ürün ve hizmetler sağlama eğiliminden, hizmet alışverişi, inovasyonu teşvik etme ve bağlantı kurma amaçları ile iletişim ağları inşa etme yoluna kayıyor.

2018 itibariyle, dünyanın en değerli 10 şirketinden 7’si platform iş modeline dayalı olarak inşa edilmişti. McKinsey tarafından yayınlanan bir rapora göre, “ekosistemler” 2025 itibariyle tüm küresel gelirlerin yüzde 30’una tekabül edecek.

Bu istatistik bilgiler ışığında çok fazla veriyle faaliyet gösteren, devamlılığı büyük ölçüde ortaklıklara bağlı olan ve yüksek bağlantı ihtiyaçları talep eden sağlık endüstrisinin platformlara yönelmesi sürpriz değil. Ancak platformlardan faydalanabilme yeteneği, büyük oranda söz konusu yeniliğe nasıl yaklaşıldığına bağlı.

Edison adlı akıllı platformunu geliştirme sürecinde GE Sağlık’ın edindiği ve faydalandığı bilgilerin özeti şöyle:

Veri silolarını analiz edin. Sağlık hizmetleri sektörü veri üretme konusunda gittikçe uzmanlaşırken, bu verileri kullanma konusunda yeterince başarı gösteremiyor. İyi bir sağlık hizmetleri platformu; farklı modaliteler, satıcılar, sağlık hizmeti ağları ve yaşam bilimleri ortamlarının sağladığı küresel çeşitlilik içeren verileri tek bir yapı altında birleştirebilmeli.

Uzmanları güvenceye alın. Veri hacmi ve çeşitliliği veri silolarının analiz edilmesiyle ortaya çıkar, ancak veri doğruluğu yalnızca bilgilerin uzman klinisyenler ve araştırmacılar tarafından incelenmesiyle teyit edilebilir. Uzmanların eklediği açıklamalar, algoritmaları doğru bilgilerle eğitmenize yardımcı olur.

Bir ekosistem inşa edin. Diğer endüstrilerde olduğu gibi, bir platform yalnızca barındırdığı ağın sahip olduğu potansiyel kadar güçlüdür. Sağlık hizmetlerinde bu ağ, algoritmaların kalitesi ile çalışmayı hızlıca doğrulama ve ölçekleme yeteneğini belirler.

Etiği işin merkezine konumlandırın. Ekosistem yalnızca teknolojiyle değil, mevzuata uyum ve etik konusundaki ortak bağlılık duygusu ile tesis edilmelidir. Mevzuata uyum ve etiğin platform bünyesine entegre edilmesi, gelişim sürecinde bu standartların dışına çıkılmasını önleyecek.

Agnostik bir yaklaşımla hayata geçirin. Algoritmalar; edge, bulut, smart cihazlar veya akıllı uygulamalar aracılığıyla hayata geçirilebildiğinde, yapay zekâ daha iyi bakım sunmak üzere maksimum etkiyi gösterecek şekilde etkinleştirilir.

Günümüzde milyarlarca görüntü, terabaytlarca veri ve sayısız kullanım alanı içeren sağlık endüstrisinin faydalanması için tam anlamıyla sonsuz sayıda yapay zekâ fırsatı bulunuyor; bu nedenle platform yaklaşımını benimsemeli ve olasılıklara bir ekosistem ile yanıt vermeliyiz.

Edison hizmeti, klinisyen üretkenliğini ve hasta sonuçlarını iyileştirmek amacıyla yapay zekâyı hızlandırma gücüne sahip bir teknoloji. FDA tarafından onaylanan en yeni iki Edison uygulaması; beyin taramalarındaki sapmaları basitleştiren ve azaltan AIRx adlı MR algoritması ile klinisyenlerin merkezi sinir sistemindeki potansiyel rahatsızlıkları teşhis etmesine yardımcı olmak üzere fetal beyin hacimlerini otomatik olarak ölçen SonoCNS adlı Kadın Sağlığı Ultrasonu algoritmasını içermektedir.

İnovasyonlarını yalnızca yapay zekâ alanıyla sınırlamayan Edison, cihaz verilerine ve ayarlarına yerel erişimin kurum genelinde pek çok departmana avantaj sağlayacağı ortamlarda, sağlık hizmetleri uygulamalarının tümü için yenilikler sunuyor. GE Sağlık,  sağlıklı bir platform ve sürekli gelişen bir ekosistem yardımıyla, hizmet verdiği 160 ülkedeki tüm toplulukların ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde, sağlık hizmetlerinin temel ve uzun vadeli uygulama ihtiyaçlarını temin etmek için çalışıyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.