GE’ye ait T700-GE-701D turboshaft motoru Türkiye’de TEI tarafından üretilecek

7 Mayıs 2014

Motor

TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.), GE, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfi ve Türk Hava Kurumu’nun ortak girişimi ile kurulan TEI, Sikorsky lisansı ile TAI tarafından üretilecek T-70 helikopterlerinde kullanılacak General Electric’e (GE) ait T700-GE-701D turboshaft motorunu lisans altında üretecek. Türk Havacılık sektörünün öncü kurumlarından TEI, Türkiye’de ilk defa bu güçte bir askeri turboshaft motorunun üretiminden sorumlu olacak ve T700-TEI-701D model numarasıyla üreteceği bu motorları yurtdışına da satabilecek.

GE’ye ait olan T700-GE-701D turboshaft motoru, birçok ülkenin envanterinde bulunan, cephede ve en zorlu koşullar altında kendini ispatlamış bir askeri motor. Zor koşullar için sağlam, güvenilir ve kolay bakım yapılabilir şekilde tasarlanan T700 modelleri en son teknolojik gelişmeleri içermekte ve toplam 50 milyon çalışma saati tecrübesine sahip. Türk Havacılık sektörünün öncü kurumlarından TEI, Türkiye’de ilk defa bu güçte bir askeri turboshaft motorunun üretiminden sorumlu olacak ve T700-TEI-701D model numarasıyla üreteceği bu motorları yurtdışına da satabilecek.

TEI bu proje kapsamında kendi model numarasıyla üreteceği tüm motorların satış sonrası destek sorumluluğunun yanı sıra, hali hazırda Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde mevcut olan GE T700 ailesi tüm motorların Bakım, Onarım ve Revizyon (MRO) faaliyetlerini gerçekleştirebilecek ve ayrıca uluslararası T700 kullanıcılarına da hizmet verebilecek.

Konuyla ilgili olarak konuşan GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Canan Özsoy, “GE’ye ait T700 turboshaft motorunun Türkiye’de Türk teknisyen ve mühendisleri tarafından üretilecek olmasından dolayı büyük bir gurur duyuyoruz. Yerelleştirmeye verdiğimiz önemin göstergesi niteliğini taşıyan bu proje, GE’nin ülkemizin rekabet gücünün artırılması için ihracatın desteklenmesi hedeflerinin bir parçasıdır. Ayrıca Gebze’de bulunan Türkiye Teknoloji Merkezi’mizdeki 250’den fazla TEI ve GE mühendisi de üretimi desteklemek ve üst seviye mühendislik hizmeti ihraç etmek üzere önemli çalışmalar gerçekleştirmektedir. GE olarak hem Türkiye’deki mühendislerin gelişimine katkı sağlamaya devam edeceğiz, hem de ülkemizin kalkınmasını destekleyecek yerel işbirliklerinde yer almaya devam edeceğiz ” dedi.

TEI Genel Müdürü Doç. Dr. Mahmut F. Akşit ise konuyla ilgili olarak, “Bir ilk olarak, motorun ömrü boyunca ihtiyaç duyulacak kritik parçaların yanı sıra; yanma odası gibi sıcak bölge parçaları TEI tarafından Türkiye’de üretilecek, motorların montajı ve testleri de TEI’de gerçekleştirilecek. Satış sonrası destek kapsamında, Türk nihai kullanıcıların envanterinde bulunan T700 motor ailesinin Depo Seviyesi Bakımını yerli üretim parçaları ile yapma imkânına haiz olacağız. Türkiye dışında tanımlanmış geniş bir coğrafya için de T700 motor kullanıcılarına depo seviyesi bakım hizmeti verebileceğiz. Bu program ile rekabetçi bir fiyatla tüm paydaşlara optimal fayda sağlamayı hedeflemekteyiz.” diye konuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.