GE’s Women’s Network’ten “Kariyer Vitrini” Projesi

25 Şubat 2014

fotoğraf 3

GE’s Women’s Network (GEWN) Turkey Hub’ın yurt dışındaki bir projeden ilham alınarak gerçekleştirdiği “Kariyer Vitrini” projesi, Türkiye’ye özgü yardımsever bir tarzda şekillenmiş ancak sonuçları ve etkisi itibariyle çarpıcı ve anlamlı bir kadın girişimi olduğunu göstermiştir.

GE çalışanı olan kadınlar, iş hayatında deneyim ve tarz sahibi profesyoneller olarak kazanımlarını topluma geri vermeyi düşünürken yurt dışındaki örnekte olduğu gibi temiz ve iyi durumdaki iş kıyafetlerini yine kadınlara yönelik bir alanda değerlendirebileceklerini keşfettiler. Bu girişimi sadece “kadın” sorunu olarak değil, aynı zamanda “eğitim” sorunu olarak da ele almaya karar veren GE kadınları, Türkiye’nin eğitime ve öğrencilere destek veren belli başlı kurumları arasından Türkiye Eğitim Vakfı (TEV) ile çalışmayı tercih ettiler. Projelerini TEV’e sunduklarında, TEV’in konuyla samimi olarak ilgilendiğini ve bu girişimi yürütebilecekleri konusunda güven verdiğini görmek GE’s Women’s Network üyelerini daha da heyecanlandırdı.

GE içerisinde toplanılacak kadın iş kıyafetlerinin en iyi ve en etkili biçimde fayda sağlayacağı öğrenci grubunun mezun olacak ya da iş ve staj görüşmelerine gidecek üniversite 3. ve 4. sınıftaki kız öğrenciler olması itibariyle, TEV’in önerisiyle giysilerin vakfa ait iki yurda gönderilmesine karar verildi. GE’s Women’s Network Turkey Hub Women in Commercial Initiative liderliğinde tüm GE içerisinde başlatılan projeye gönüllü olarak Maslak, Levent, Gebze ve Ankara ofislerinden çalışanlar katıldı. Yaklaşık iki hafta süren kampanyada, hem kadın çalışanlardan hem de erkek çalışanların eşlerinden büyük bir kıyafet bağışı desteği alındı. Toplanan iş kıyafetleri, yine Women’s Network gönüllülerinin yardımıyla düzgün bir şekilde katlanıp eşit olarak kutulara yerleştirilerek TEV’in Trabzon ve İzmir’deki kız yurtlarına gönderildi. Etek/pantolon/ceket takımlarından, ayakkabı ve çantaya varan çok çeşitli kıyafetler, iş hayatındaki kadınların başarılarının sürekliliğini getirecek olan üniversite çağındaki kız öğrencilere ulaştırıldı. Geçtiğimiz yıl iki kere gerçekleştirilen bu projede, Haziran ayında 370 iş kıyafeti, Aralık ayında ise 297 iş kıyafeti bağışlandı.

GEWN Turkey Hub Women in Commercial Initiative’e dahil olan çalışanlar, Türkiye’nin geleceği olan kız öğrencilere kariyer hayatlarının başlangıcında destek olabilmekten mutlu olduklarını ve tüm GE çalışanlarının projeye kıyafet bağışlarıyla destek vermelerinden ve hassasiyet göstermelerinden gurur duyduklarını ifade ettiler. Özellikle TEV’e teşekkür eden GEWN üyeleri, birlikte projenin devamını sağlamayı, üniversite çağındaki kız öğrencilere daha faklı alanlarda da destek olmayı amaçladıklarını ve bu girişimi daha geniş iş çevrelerinde yaymayı istediklerini belirttiler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.