GE’s Women’s Network’te 80 Bin Gönüllü

31 Mart 2014

Canannn

Bu yıl 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri, neredeyse tüm aya yayılacak. İlk kez böyle bir durumla karşılaşıyorum. Nefes nefese bir toplantıdan diğerine koştuğum halde, yetişemediklerim katılabildiklerimden daha fazla. Kadınlar Günü faaliyetleri benim ajandamda 4 martta başladı, 24 martta bitiyor. Benim için öğretici olan toplantılardan birini, GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy’la yaptık. GE, düne kadar benim gözümde dünyanın önde gelen, köklü teknoloji şirketlerinden biriydi; bugünse ilaveten bir de kadınlar cenneti! Ve belki de bu özelliğinden dolayı hayatiyetini korumaya devam ediyor. Özsoy’la aslında çalışan kadının önündeki her türlü görünür ve görünmez engelleri konuşmak üzere bir  yuvarlak masa toplantısında buluşmuştuk. Ancak ben o sohbetten, bir CEO’nun şirkette kadınların önünü nasıl açabileceğini öğrenerek çıktım.

Sponsor Jack Welch!

Hem GE Türkiye CEO’sunun, hem de Gebze’deki Ar-Ge ve Teknoloji Merkezi’nin Genel Müdürü’nün kadın olmasının sırrı da sanırım burada. GE’nin her kademesindeki kadınlara yukarı tırmanmaları için kapıları açansa, kolayca tahmin edilebileceği gibi şirketin 2001’e kadar görevde bulunan efsane CEO’su Jack Welch. Özsoy’dan öğrendiğimize göre GE Kadın ilişkiler Ağı 1997’de, bir akşam yemeğinde 60 kıdemli kadın yöneticinin gönüllü bir iç organizasyonu olarak kurulmuş. Bu 60 kadın o yemekte CEO Jack Welch’ten sponsorluk talep etmişler. Amaçlarını da şirketin her kademesindeki kadının gelişimini destekleyerek, onlara mentorluk yaparak GE’de kalmalarını ve yükselmelerini sağlamak olarak açıklamışlar. Tren, rüzgâr türbini, uçak motoru, nükleer santraller yapan bir şirkette kadının bu yolculuğu çok önemli. 2001’de göreve gelen bugünkü CEO da gönüllü kadınları desteklemeye devam etmiş.

% 35’i kadın çalışan

Ve sonuç: Kadın İletişim Ağı’nm kurulduğu 1997’de şirkette kadın çalışan oranı % 28’ken şimdi % 35’e yükselmiş; dahası üst yönetici pozisyonundaki kadınların sayısı çığ gibi artmış. Çünkü 17 yıl önce 60 gönüllü kadınla başlayan bu iç organizasyonun bugün tüm dünyadaki GE’lerde toplam 80 bin gönüllüsü var ve GE’li kadınların şirket içinde yükselebilmeleri için her yıl dünyanın dört bir yanında 2000’i aşkın etkinlik yapıyorlar. GE’nin toplam 320 bin çalışanından 112 bini kadın ve bu 112 bin kadının 80 bini de, kendi çalıştıkları yerdeki kadınları güçlendirmek için gönüllü çaba harcıyor. Müthiş bir sistem bu.

ABD’ye teknoloji ihracı

GE Türkiye’de 815 çalışan var; % 34’ü kadın. Bu 815 kişinin 280’i, ODTÜ mezunu uçak mühendisi bir kadının, Aybike Molbay’ın Genel Müdürü olduğu GE Ar-Ge ve Teknoloji Merkezi’nde çalışıyor. 280 kişinin 250’den fazlası mühendis; kadın çalışan oranı % 30. Aybike Hanım’ın merkezi, kocaman küresel bir ekibin parçası olarak çalışıyor ve Boeing uçaklarının 200 kadar parçasını üretip Amerika’ya ihraç ediyor.

Meral Tamer

Kaynak: Milliyet

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.