Geri Dönüştürülebilir Rüzgâr Türbini Kanadının Prototipi Tanıtıldı

5 Nisan 2022

Rüzgâr daha sürdürülebilir bir gelecek için enerji dönüşümüne güç veriyor. Tabii rüzgâr enerjisini elektriğe dönüştüren türbinlerin de kendine ait karbon ayak izleri var. Bu nedenle, türbin parçaları üretimi yapan şirketler bu karbon ayak izini küçültmek için çalışmalar yapıyorlar.

Yaklaşık 107 metre uzunluğunda rüzgâr türbini kanatları üreten LM Wind Power, geçen yıl yeni malzemeler kullanarak ve üretim atıklarını mümkün olduğunca azaltıp geri dönüştürerek, 2030 yılına kadar sıfır atık kanatlar üretmeyi taahhüt etti. Ayrıca Zero WastE Blade ReseArch (Sıfır Atık Kanat Araştırması) anlamına gelen ZEBRA konsorsiyumuna katıldı.

ZEBRA geri dönüştürülebilir kanatlar geliştirmeyi hedefliyor ve bu hafta ilk prototipini tamamladı. LM Wind Power ise Fransız kimya şirketi Arkema‘dan temin ettiği özel bir reçine ve Owens Corning tarafından sağlanan yeni yüksek performanslı cam malzemeleri kullanarak, İspanya Ponferra’da yer alan tesisinde 62 metrelik bir kanat tasarlayıp üretti.

LM Wind Power’ın kıdemli mühendislikte mükemmeliyet direktörü John Korsgaard, “Bu proje ile endüstrinin iki önemli sorununu ele alıyoruz.” diyor. “Bir yandan üretim atıklarını önleyerek ve geri dönüştürerek sıfır atık kanat vizyonumuzda ilerliyoruz. Diğer yandan, kanatların geri dönüştürülebilirliğini yeni bir düzeye taşıyoruz: Ömrü tükenen termoplastik kompozit kanat malzemesi, kendi içinde yüksek değere sahip ve malzeme bileşenleri olarak diğer endüstrilerde kolaylıkla kullanılabilir. Aynı zamanda depolimerize edilebilir ve reçine yeni kanatların üretiminde yeniden kullanılabilir.”

LM Wind Power şimdi Danimarka’daki genel merkezinin yakınındaki bir test tesisinde tam ölçekli yapısal ömür testine başlayacak. Bu tesiste yapılacak çalışmalar doğrultusunda; üretilen kanadın özellikleri, performansı ve gelecekte sürdürülebilir kanat üretimi için uygunluğu doğrulanacak. Testlerin ardından da geri dönüşüm yöntemleri doğrulanacak.

ZEBRA’ya göre bundan sonraki adımlar; üretim atıklarının parçalara ayrılıp geri dönüştürülmesi, üretilen ilk kanadın geri dönüştürülmesi ve test sonuçlarının analizi olacak. 2023 yılında projenin sonunda ise konsorsiyum ve eko-tasarım ilkelerine göre rüzgâr enerjisi sektörünü, döngüsel ekonomi döngüsünde daha sürdürülebilir hâle getirme zorluğunun üstesinden gelmek için önemli bir adım atılmış olunacak.

Rüzgâr enerjisine büyük yatırımlar yapan ve sürdürülebilir hayata önemli katkılar sağlayan GE,Türkiye’deki çalışmalarına da son sürat devam ediyor. Yakın zaman önce, LM Wind Power’ın İzmirBergama’da bulunan tesisi 1111. rüzgâr kanadı üretimini tamamladı.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.