GEnx Uçak Motorunun Avantajları

8 Ocak 2018

Boeing 787 Dreamliner ve 747-8’de kullanılan GEnx uçak motoru, 2200’den fazla sipariş ile GE tarihinde en hızlı satılan jet motoru unvanını alarak birçok övgünün sahibi oldu.

GEnx motor ailesi, ticari servise girdiği 2011 yılından beri üstün bir güvenlik ve güvenilirlik sicili elde etti. GEnx ailesi, dünya genelinde 500’e yakın uçakta, 1400’den fazla motoruyla 13 milyon uçuş saatini ve iki milyon iniş-kalkış sayısını tamamlamış bulunuyor.

GE Uçak Motorları Orta Doğu, Rusya/Birleşik Devletler Topluluğu ve Türkiye Bölgesi Satış Başkan Yardımcısı ve Yöneticisi Aziz Koleilat’a göre; 2020 yılına kadar yaklaşık 2.000 GEnx jet motoru, GEnx’i geniş gövde motorları arasında tarihindeki en hızlı üretim artışına sahip motoru yaparak dünya çapında hizmete girmiş olacak. 13 milyon uçuş saati ve iki milyon iniş-kalkış sayısı, GEnx motorunun üstün performansını ve dayanıklılığını kanıtlıyor.

GEnx
GEnx uçak motoru ailesi bugüne kadar toplam 13 milyon saat havada kaldı.

Boeing 787 Dreamliner’lara güç veren GEnx-1B, kendisini aşağıdaki konularda rakiplerinden ayırıyor:

– Boeing 787’nin önde gelen motor seçimi: %60’tan fazla kazanma oranı ve sınıfının en yüksek kullanım oranına sahip olması.

– En iyi yakıt sarfiyatı: GEnx -1B’nin Boeing 787’ye 3.000 deniz mili uzunluğundaki uçuşlarda %2,3 ve daha uzun uçuşlarda artan oranlarda yakıt sarfiyatı avantajı sunması.

– En yüksek güvenilirlik: %99.96 kalkışa hazırlılık oranı ve rakiplerinden üç kat daha az plansız motor söküm oranı.

– Daha düşük NOx salımı: Havacılık otoritelerinin belirlediği limitlerden %55 daha düşük NOx ve %90 daha düşük diğer zararlı gaz salımı miktarları.

GEnx-1B motoru Orta Doğu, Çin, Afrika ve Hindistan gibi kumlu ve sıcak çevre koşullarında hava yollarının ilk tercihi olarak %90 kazanma oranı elde etti. Bu çevre koşullarında 250’den fazla GEnx-1B ve -2B motoru 3 milyon saatten daha fazla uçuş gerçekleştirdi. Orta Doğu bölgesinde Etihad Hava Yolları, Katar Hava Yolları, ALAFCO, Ürdün Kraliyet Hava Yolları, ve Umman Hava Yolları, ve ayrıca Azerbeycan ve Etiyopya Hava Yolları tarafından 300’den fazla GEnx motoru sipariş etti.

GE, GEnx motorunun sınıfının lider uçak motoru olmaya devam edebilmesi için teknolojik iyileştirmeleri değerlendirmeye devam ediyor. GE, bu senenin başlarında GEnx deneme motoru ile kum ve tozun yoğun olduğu ayrıca sıcak olan zorlu çevre koşullarında gerçekleştirdiği testinin ikinci aşamasını da tamamladı.

Bu motor, düşük ağırlıklı, yüksek ısıya dayanıklı seramik matriks kompozit (SMK) yüksek-basınç türbini parçaları, ileri soğutma teknolojisine sahip yanma odası ve yanında yeni jenerasyon yüksek-basınç türbini kanatçıkları ve 3D katmanlı üretim (additive) teknolojisi kullanılarak üretilen düşük ağırlıklı titanyum düşük-basınç türbin kanatçıkları parçalarını içeriyor. Bu deneme motoru, yeni GE9x motorunun teknoloji olgunlaştırma programının da bir parçasıydı. Sonuçlar; GE’nin seramik matriks kompozit teknoloji yol haritasını tekrar doğrulamakla kalmadı, GEnx motoru üzerinde gelecekte geliştirmeler de yapılabileceğini gösterdi.

Aziz Koleilat, “Toz ve kum parçacıkları kanatçıkların dış yüzeylerinde birikerek, yüzeydeki yalıtım kaplamalarının zamanla bozulmalarına, aynı zamanda kanatların ve nozullerin iç soğutma kanallarında birikip soğutma verimliliğinin düşmesine yol açıyorlar. Her iki faktör de dayanıklılık sorunları oluşturabiliyor. Bu deneme testleri, havayla taşınan yüksek miktarda toz ve kum parçacıklarının etkileri de dâhil olmak üzere, yeni tasarımların ve yeni malzemelerin bütün çevresel koşullarda nasıl bir performans ortaya koyacaklarını hızlandırılmış bir şekilde anlamamıza imkan tanıdı. Geleceğe baktığımızda, GEnx’in lider pozisyonunu koruyacağı ve olağanüstü performansını devam ettireceği konusunda kararlıyız.” dedi.

GEnx
GEnx uçak motoru en çok hava sıcaklığının yüksek olduğu bölgelerden sipariş alıyor.

GE, 2017 yılında kendi yarattığı Predix platformu vasıtasıyla daha öngörülebilir motor değişim planları yapabilmek için filo istikrarını geliştiren dijital çözümleri açılımını hızlandırdı. GE, GEnx motorundan saniyede 5000’den fazla veri noktasıyla tarihindeki bütün motorlardan daha fazla veri topluyor.

GE, dev büyüklükte verileri kullanarak ve bunu veri uzmanı bilim insanlarının ve mühendislerin bilgi birikimleriyle birleştirerek daha öngörülebilir motor değiştirme planlaması yapabilmeyi mümkün kılan Teknik Program Planlama “TPP” gibi dijital araçlar da yaratıyor. GE uçak motorları, dokuz motor bakım merkezinde bu dijital araçları kullanarak sene başından beri bakıma kabul edilen motorların geri teslimat sürelerinde %20 iyileştirme sağladı.

GE, motor verileriyle bağlaşık dijital değiştirme planını kullanarak ve müşterilerinin 12 aylık yedek motor ihtiyaçları hakkında öngörüde bulunarak, her bir müşterisi için yedek motor dengesini gözetiyor. Bu bilgiyle GE; görevlerini, malzeme sevkiyatlarını ve kiralık motor havuzu tahsisatlarını daha iyi önceliklendirebiliyor.

Koleilat, Orta Doğu’da havacılık sektörünün gelişmesinde önemli rol oynamaktan gurur duyduğunu ve bölgedeki müşterilerimizin başarılarını daha ileriye götürmelerine yardımcı olmak için dijital çözümlerimizi getirmekten heyecan duyduğunu söyledi.

GE Uçak Motorları hakkında daha detaylı bilgi için www.geaviation.com adresini ziyaret edin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.