GEnx Uçak Motorlarının Gücü: Tahiti – Paris Uçuşu Rekor Kırdı

29 Mayıs 2020

Mart ortalarında, Tahiti Nui Havayolu ile Tahiti’den Fransa’ya uçan yolcular, 16 saatin biraz altında süreyle yeni bir dünya rekorunun kırılmasına şahit oldu. Bu uçuş sanılanın aksine Koronavirüs pandemisine rağmen değil bu yüzden gerçekleşti. COVID-19’un patlak vermesiyle, Güney Pasifik adasındaki bir grup Fransız vatandaşı eve gidemeyeceklerini düşündüler çünkü normalde Tahiti-Paris uçuşu Los Angeles’ta yakıt ikmali yapmayı gerektiriyordu. Ancak uluslararası seyahat yasakları nedeniyle LAX havaalanına iniş yasaktı. Neyse ki GEnx motorlu bir Boeing 787-9 Dreamliner, yolcularını 9,765 hava mili uzaklıktaki Fransa’ya taşımak için gerekli ekipmana sahipti: Kalkıştan 15 saat 45 dakika sonra Paris’e iniş yaptığında, ticari olarak yolcularla yapılmış en uzun uçuş rekorunu kırmış oldu. 


Normal şartlarda, Tahiti – Avrupa arasındaki uçuşlar, Los Angeles Uluslararası Havaalanı’nda yakıt ikmali için duruyor ve yolcu aktarması sırasında uçağa bakım yapılıyordu. Sonrasında uçaklar yolculuğa kaldığı yerden devam ediyordu. Fakat ABD’ye uluslararası yolcu girişi yasaklandığı için Fransız vatandaşları Kaliforniya’ya inemedi.

Tahiti Nui Havayolları, başka bir ülkeye teknik iniş yapmak yerine genişletilmiş menzil kapasitesine sahip Boeing 787-9 Dreamliner uçağı ile  arka kuyruk rüzgarından da faydalanarak Fransız vatandaşları aktarmasız uçuşla taşımaya karar verdi. 14 Mart’ta yerel saatle gece 03.13’te hareket eden uçak, Atlantik’in kuzeyine doğru süzülmeden önce Meksika, Ortabatı Amerika, Ontario ve Quebec üzerinden kuzeydoğuya uçtu, Britanya Adaları’na doğru alçaldı ve kalkıştan 15 saat 45 dakika sonra Paris’e vararak ticari  olarak yolcularla yapılmış en uzun uçuş rekorunu kırmış oldu. Sayıları belirtilmeyen yolcular güvenli şekilde seyahat ederken, kokpitte dört pilot dönüşümlü olarak görev yaptı.

Bu, GE Havacılık’ın GEnx motorlarıyla son yıllarda kırdığı ilk uçuş rekoru değildi. Avustralya Havayolu Qantas, 2019’daki 10.000 mil (16.093 km)’lik New York – Sydney uçuşunun da dahil olduğu daha uzun deneysel uçuşlar gerçekleştirdi. Ekstra uzun hava yolculuğunun etkilerini analiz edebilmek için uçuştaki 49 yolcunun çevresi sensörlerle donatılmıştı. Covid-19 salgını nedeniyle Qantas, Project Sunrise adlı bu deneysel uçuş projesine kısa bir süre önce son verdi. Qantas, tarifeli aktarmasız uçuşlar da dahil olmak üzere ticari güzergahlarda 2017’den beri GEnx motora sahip uçakları kullanıyor. Bunlardan birisi de Batı Avustralya’daki Perth ile Londra arasında 9.010 mil (14.500 km)’lik yolculuk.
GEnx motorlar, karbon fiber ve epoksi reçine malzemeleri dahil olmak üzere kompozit bileşenlerle tasarlanıyor. Bu da onları diğer motorlara göre daha fazla itiş gücüne sahip ve daha hafif hale getiriyor. GEnx motoru, bir önceki nesil GE CF6 motorlarına kıyasla %15’e kadar gelişmiş yakıt verimliliği sağlıyor ve %15 daha az karbon salınımı gerçekleştiriyor. Ayrıca %40 daha sessiz çalışıyor. Bugün, Tahiti Nui Havayolları da dahil olmak üzere 65 GE müşterisine hizmet veren 2000’den fazla GEnx motoru bulunuyor.

Şimdilik, Tahiti’den Paris’e aktarmasız tek sefer yapıldı ama L.A. uluslararası yolculara kapalı kaldığı sürece Vancouver, Britanya Kolumbiyası veya Guadeloupe Adası’ndan aktarma yapılacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.