GEnx Motorları Daha Uzun Uçuşları Mümkün Kılıyor

5 Ocak 2017

Dünyanın en uzun ticari uçuşlarını gerçekleştirme kabiliyetine sahip Boeing 787 Dreamliner uçakları, Eskişehir’de üretilen motor parçaları ile havalanıyor. Dreamliner’ın kalbi olan GEnx motoru, uçağın bugüne kadar tasarlanmış en verimli yolcu uçağı olmasını sağlıyor.

Ge_Tei_Filika_Foto-15

GEnx motorları, özellikle tek seferde uzun uçuş yapan uçaklar için tercih ediliyor. Örneğin Türkiye’den direkt olarak Los Angeles ya da New York’a yapacağınız uçuşlarda, Türkiye’de üretilmiş ve TEI mühendisleri tarafından kalite kontrolleri mükemmel şekilde gerçekleştirilmiş parçalar sayesinde oldukça uzun süreler havada kalabileceksiniz.

Türkiye’nin havacılık sektöründeki en büyük kurumlarından biri olan ve Eskişehir’de araştırma – geliştirme ve üretim faaliyetlerini sürdüren TEI, piyasaya çıktığı günden itibaren ticari havacılığın en popüler uçaklarından birine dönüşen Boeing 787 Dreamliner’ın motor parçalarını üretiyor.

Ge_Tei_Filika_Foto-13

TEI’de GEnx motor grubuna ait 42 farklı parça ve 60’ ın üzerinde konfigürasyon üretiliyor. Bu miktar ile TEI, GEnx motoru için hizmet sunan tedarikçiler içerisinde satış rakamına göre 1. sırada yer alıyor.

TEI’de İmalat Mühendisi olarak görev yapan Pınar Korkmaz Tilki, GEnx motorlarına ve GEnx motorlarının Türkiye’deki üretim serüvenine dair merak edilenleri röportajında açıklıyor.

GE’nin ürettiği GEnx motorları aynı zamanda üzerinde bulunan sensörler sayesinde uçuş boyunca data topluyor. Bu data, hangi parçanın ne kadar eskidiğine ya da ne zaman değişmesi gerektiğine dair bilgiler verdiği için bakım süreleri kısalıyor, verimlilik sadece yakıt tüketimi ve karbondioksit salınımı ile sınırlı kalmıyor. Ayrıca GE’nin endüstriyel internet platformu olan Predix, bütün sensörlerden eş zamanlı olarak topladığı veriler sayesinde farklı optimizasyon seçenekleri sunabiliyor, hatta başka bir uçuştan elde edilen verileri, bir diğer uçuşun daha verimli olabilmesi için kullanabiliyor. Sadece bir New York – Chicago uçuşu arasında toplanan verinin miktarı 1 TB’dan daha yüksek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.