GE’nin Yenilikçi Teknolojileri Sporculara Nasıl Yardım Ediyor?

21 Ekim 2019

İyi bir sporcu olmak için kan, ter ve gözyaşı döküp saatlerce antrenman yapmak gerekse de son dönemde artan teknolojik gelişmeler, spor ve sporcular için birçok kolaylığı beraberinde getiriyor. GE, sporcuların zirveye ulaşmaları için destekleyici teknolojiler geliştirerek nasıl daha iyi bir performansa ulaşabileceklerinin yollarını buluyor. Katmanlı imalat, taşınabilir ultrasonlar, veri analizi ve NBA ile ortaklıklar; buldukları yolların sadece küçük bir kısmı…

Kurşun Geçirmezler: Titanyum ile Geliştirilen Paralimpik Sporcular

Yeni Zelandalı Paralimpik atlet Anna Grimaldi ve Holly Robinson, elektron ışın erimesi (EBM) üretiminde uzmanlaşmış Auckland merkezli bir şirket olan Zenith Tecnica sayesinde ağırlık antrenmanları sırasında sağlam bir tutuş elde edebiliyorlar. GE Additive‘in bir parçası olan Arcam EBM tarafından oluşturulan şirket, ağır bir halteri kavrayabilecek kadar güçlü özel protezler üretmek için katmanlı imalat kullanıyor. Bu araçlar, sporcuların gelecekteki Dünya Şampiyonası için antrenmanlarını güçlendirerek gelişmelerini sağlıyor. Bu teknoloji bir nesneyi katman katman oluşturarak çalışıyor. Zenith Tecnica‘nın iş geliştirme müdürü Bruno Le Razer, bu yeni üretim teknolojisi ile Grimaldi’nin protez kolunun CAD dosyasını 2 saatte işlerken üretiminin ise sadece 10 saat sürdüğünü belirtiyor.

Dayanıklılık Disiplininde Profesyonelleşen Yüzücü, Plastik Kirliliğine Dikkat Çekiyor

Fransız doğumlu Amerikalı sporcu Ben Lecomte, 2018’de “Büyük Pasifik Çöp Yığını”na dikkat çekmek amacıyla Tokyo’dan Hawaii’ye kadar Pasifik Okyanusu’nu yüzerek geçmeye karar verdi. Altı ay süresince 1,523 deniz mili aştıktan sonra hedefine ulaştı. Rotası, onu doğrudan okyanusun ortasındaki büyük çöp yığınına ulaştırdı. Bu efsanevi çaba sırasında Lecomte’nin sağlığı, GE Sağlık’ın dizüstü bilgisayar boyutlarında bir ultrason sistemi olan Vivid iq ile takip edildi. Vivid iq aynı zamanda Uluslararası Uzay İstasyonu’nda göz çevresindeki kan damarlarını görüntülemek ve NASA’nın astronotların görüşlerindeki değişiklikleri izlemesine yardımcı olmak için kullanılan teknolojinin aynısı. Kardiyoloji uzmanları, Lecomte’nin kardiyak aktivitesini izleyerek bu yüzme maratonunun Lecomte’nin kalbini nasıl etkilediğini daha iyi anlamalarını sağlayan verilere ulaştı. GE teknolojisi sayesinde Lecomte’nin kalp dokusu fonksiyonunu ölçüp değerlendirmek için bu verileri analiz etti.

Çarpma Önleme:  Luge Pist’in Daha Güvenli Olmasını Sağlayan Yazılım

2017 yılının sonlarında, Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), Güney Kore Pyeongchang’da düzenlenen Kış Oyunları için bir luge pist testi sırasında fazla sayıda kaza yapıldığını fark etti. GE Sağlık’ın Atlet Yönetimi Çözümleri (AMS) sayesinde, doktorlar ve IOC bu kazalara nerede ve neyin neden olduğunu hızlı bir şekilde anlayabildiler: Sert bir sol viraja sahip olan dönüşü, neredeyse aynı sertlikte bir sağ viraj takip ediyordu. GE için AMS programından sorumlu ürün müdürlerinden Ray Bender, verilerde dikkatlerini çeken bir yükseklik nedeniyle hızlı bir şekilde sorunu saptayabildiklerini söylüyor. Bulut tabanlı sistem sayesinde, 500’den fazla doktor ve eğitmen, yamaçta olup olmadığına bakılmaksızın, bir dizüstü bilgisayar veya tabletten verilere erişebiliyor ve veri girişi yapabiliyordu. Dokuz farklı dilde hizmet veren bu analitik cihazın kullanılması, olası yaralanmaları ve hastalıkları tahmin etmelerine yardımcı olurken aynı zamanda yarışan 2.900 sporcunun tedavisinin de kişiselleştirmesine olanak sağladı. 

Bu çalışma IOC ve GE Healthcare arasındaki ilk ortaklık değil. Rio’daki 2016 Olimpiyat Oyunları’nda doktorlar, sporcuların tıbbi koşullarını takip etmek için GE Sağlık‘ın elektronik tıbbi kayıt sistemi olan Centricity Practice Solution‘ı kullandı. Sistem, yüzücülerin olağandışı oranlarda göz tahrişi için bir çözüm aradıklarını fark etti. Bender, sistem sayesinde havuzun klor seviyesinin çok yüksek olduğunu keşfeden doktorların organizatörleri uyarabildiğini söyledi.

NBA’nin Stres Kırığı Sorunu ve Çözümü

Profesyonel basketbolcular için kemik stresi, tendon ve kas yaralanmaları zorlayıcı olabilir. Bunun için GE Sağlık, milyonlarca dolarlık araştırma projelerini finanse ederek NBA ile birlikte çalışıyor. Örneğin, NBA’in spor hekimliği direktörü Dr. John DiFiori, kas-iskelet sistemi yaralanmalarında ciddiyetin değişiklik gösterebileceğini ve bazı durumlarda onları iyileştirmenin klinik bir zorluk olabileceğini söylüyor. “Kemik stresi yaralanmaları meydana geldiğinde, oyuncular genellikle önemli bir süre sahalardan uzak kalırlar.” diyen DiFiori, “Bazı sakatlıkların teşhis edilmesi zor olabilir ve bazı oyuncular için bu sakatlık sahadaki kariyerinin sona ermesine yol açabilir.” diyerek konuya açıklık getiriyor. DiFiori, bu yaralanmaların erken tespit edilmesi ve tedavi edilebilmesi için daha iyi araştırılmasının bu yüzden önemli olduğunu söylüyor. Kemik stresi yaralanmasının nasıl önleneceği, nasıl iyileştirileceği, erken tanı tekniklerinin araştırılması ve yenilikçi tedavi protokollerinin geliştirilmesi konusunda daha fazla bilgi edinmek adına beş proje GE tarafından finanse ediliyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.