GE’nin Rekortmen Türbinleri

31 Ekim 2017

Fransa’nın kuzeyindeki Bouchain kasabasının hemen dışındaki bir noktada çalıştırılan bir GE gaz türbini, 2016 yılında yakıt verimliliği açısından bir rekor kırdı ve Guinness Rekorlar Kitabı’na girdi. Bu türbin, verimlilik katsayısını sadece yüzde 62,2’ye çıkarmakla kalmadı, yarım saat gibi kısa bir sürede tüm gücüne ulaşma süresiyle de elektrik şebekeleri için önemli olan bir gerekliliği yerine getirip enerji tasarrufu sağladı.

Bütün bu başarılara rağmen tabii ki bir mühendis size; mükemmel durumdaki ekipmanları, mükemmel şartlarda çalıştırmakla gerçek durumlarda çalıştırmak arasında fark olacağını söyleyecektir. 9HA.01 adındaki bu GE gaz türbini; Fransa, Rusya, Pakistan, Japonya ve Teksas’ta gerçek durumlarda da aynı başarıyı sağladı ve bu türbinlerin başarısı bununla da sınırlı değil. GE Enerji Gaz Türbini Ürünleri Genel Müdürü Guy DeLeonardo, “Geçen hafta 10’un üzerinde HA tipi türbin, kolektif bir şekilde 30,000 saatlik çalışma süresi yani 3,5 yıllık operasyon süresini doldurarak Fransa’da kırılan rekordan sonra oluşan yüksek beklentileri karşıladı.” diyor.

GE’nin gaz türbinleri, santralleri daha güvenli bir hale getiriyor.

DeLeonardo halen bir rekor olan %62,22’lik verimliliğin bugün %64 civarına yükseldiğini ve 2020’ye kadar %65’e ulaşacağını da belirtiyor. Bu oranlardaki en küçük yükselmeler bile müşteriler için on milyonlarca dolar demek oluyor. GE türbinleri aynı zamanda çalıştıkları santralleri de daha güvenilir santraller arasına almış oluyor. Bugün Bouchain Santrali, %99,5 güvenilirlik oranıyla endüstrinin normu olan %97’lik oranın üzerinde bir noktada ve bu küçük görünen oran aslında endüstri için oldukça önemli.

HA türbinlerinin başarıları bununla da sınırlı kalmıyor. HA türbini kullanan 1000 megavatlık bir santralle, eski tip kömürle çalışan bir santralin emisyon oranları kıyaslandığında oldukça büyük bir fark ortaya çıkıyor. Bu farka göre 1 yıl boyunca HA türbini kullanan santral, 800.000 Amerikan arabasının yollardan eksilmiş olması gibi dev bir emisyon düşürücü etki yaratıyor.

GE’nin HA türbinleri önümüzdeki zamanlarda yeni rekorlar kırmaya devam edecek gibi görünüyor. Enerji ihtiyacının günümüzde sürekli olarak arttığı düşünülürse bu rekorlar, aslında oldukça gerekli teknolojik gelişmeler.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.