GE’nin Rekor Kıran Motorlarıyla Güçlendirilen İkinci Boeing 777X

23 Temmuz 2020

İlki Ocak sonunda uçan Boeing 777X’in ikincisi, 30 Nisan’da Washington üzerinde 2 saat 58 dakika seyrederek Seattle Boeing Sahası’na indi ve test uçuşunu başarıyla tamamladı. Gücünü GE9X motorundan alan yeni Boeing 777X, dünyanın en büyük ve en verimli çift motorlu jeti oldu.

GE Havacılık, 2017 yılında GE9X motorunu test etmeye başladı. Yaklaşık 134,000 pound  itme gücü sağlayan bu motor, geçtiğimiz yıl bugüne kadar üretilen en güçlü jet motoru olarak kabul edildi.

3,5 metrelik çapa sahip, Boeing 737’nin gövdesi genişliğindeki motorun ön fanında, dördüncü nesil 16 adet karbon fiber kompozit fan kanadı kullanılıyor. Motorun verimli çekirdeği, hafif ve ısıya dayanıklı seramik matris kompozitler, gelişmiş malzemelerden yapılmış parçalar ve 3D baskı gibi ileri üretim teknolojileriyle üretilen bileşenlerden oluşuyor.

GE, 700’den fazla GE9X motor için sipariş aldı; fakat şirket, Boeing 777X‘e ham beygir gücünden fazlasını sunuyor. Aynı zamanda uçağın ortak çekirdek sistemi de dahil olmak üzere, GE’nin ticari bir uçakta gerçekleştirdiği en büyük sistem içeriği kurulumunu üstlendi.
CCS, tıpkı uçağın merkezi sinir sistemi ve beyni gibi; uçağın bilgisayarları, ağları ve ara yüzey bağlantı elektroniği gibi uçak elektronik sistemlerini barındırıyor. Buna, uçuş mürettebatının ses, parametrik uçuş verileri ve veri bağlantısı iletişimlerinin kaydını tutan gelişmiş uçuş kaydedicisi (EAFR) de dahil. GE’nin EAFR’leri halihazırda binlerce askeri uçakta ve Boeing 787’de kullanılıyor.

GE Havacılık, Boeing 777X için elektrikli yük yönetim sistemi (ELMS), yedek jeneratör ve yedek dönüştürücü sağlayıcısı olarak Boeing ile de yakın bir şekilde çalıştı. Yeni güç üretim sistemi, mevcut 777 sisteminin iki katı güç üretirken, ELMS %30 daha fazla gücü kontrol ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.