GE’nin Küresel Etkisi

4 Aralık 2013

Canan Özsoy

Küreselleşmenin ve gelişen teknolojinin getirisi olan inovatif çözümler birçok alanda hayatımızı kolaylaştırıyor. Biz de GE olarak insan odaklı çalışıyor, geliştirdiğimiz ürün ve hizmetlerle her zaman yaşam kalitesini en üst seviyelere taşımayı hedefliyoruz ve yaptığımız çalışmaların sonuçlarını görmek de bizlere mutluluk veriyor.

2012 “Küresel Etki” raporu taahhütlerimiz doğrultusunda gerçekleştirdiklerimizi tüm ayrıntılarıyla gösteriyor.

Rapor, GE’nin ecomagination, healthymagination girişimleri ile kurumsal vatandaşlık konularında gösterdiği çabaların ölçülebilir sonuçlarını ortaya koyuyor.

2012 yılında ecomagination ve healthymagination yenilikleri ve projeleri için yaptığımız 2 milyar dolarlık ARGE yatırımları sayesinde geliştirdiğimiz ürünler ile 25 milyar dolarlık gelir yarattık. Çalışanlarımız ve emeklilerimiz ise 2012 yılında toplumsal projeler ve eğitim organizasyonları için GE Vakfı’ndan gelen 130 milyar dolar da dahil olmak üzere 219 milyar dolarlık bağış gerçekleştirdi.

Rapordaki sonuçlara göre, ecomagination hakkındaki taahhütlerimizin durumunu paylaşmak isterim;

1. 2012 yılında ecomagination teknolojilerine 1.4 milyar yatırım gerçekleştirdik. Bu miktar, 2010 – 2015 yılları için koyduğumuz 10 milyar hedefi destekler nitelikte.

2. 2010 yılında ecomagination ürünlerinden elde ettiğimiz gelirlerdeki artışın, firmanın beş yıl içinde elde ettiği gelirlerdeki artış hızının iki katı olması yönünde iddialı bir hedef belirledik. Ve 2012 yılında toplam 25 milyar dolar yaratarak bu hedefi gerçekleştirdik.

3. 2015 yılında sera gazı (GHG) salınımlarının %25 oranında azaltılması ve işletmelerdeki enerji yoğunluğunun %50 oranında düşürülmesini hedefledik. 2004 yılıyla kıyasladığımızda enerji yoğunluğumuz %32 oranında azalma gösterdi. Sera gazı salınımlarındaki durumu görmek için 2004 senesi ile karşılaştırdığımızda aynı şekilde %32’lik bir düşüş görüyoruz.

4. Taahhütlerimizden bir diğeri ise, tatlı su kullanımının %25 oranında azaltılması ve suyun yeniden kullanımının artırılmasıydı. 2006 senesine baktığımızda tatlı su kullanımımızın %46 oranında azaldığını görüyoruz.

Rapordaki healthymagination taahhütlerimiz hakkındaki güncel sonuçlar da şu şekilde karşımıza çıkıyor:

1. Healthymagination çerçevesinde hedeflerimizden biri yeni teknolojilere ve iş modellerine yatırım yapmaktı. 2009 ve 2012 yılları arasında healthymagination ve Oxford Analytical tarafından bakım kalitesi, erişimi ve finansal açıdan karşılanabilirliğini geliştirmeyi amaçlayan 66 ürün ve çözüm onaylandı. Bu dönemde bu tür yeniliklerin araştırma ve geliştirilmesine yönelik yaptığımız yatırım toplamda 3.5 milyar dolar.

2. Healthymagination ile müşteriler, hükümetler, üniversiteler ve endüstri liderlerini kapsayan global bir çalışma alanımız var.

3. Healthymagination ile hedeflediğimiz bir diğer unsur ise çalışanlarımızın sağlığına yönelik girişimlerimizi artırmaktı. HealthAhead, çalışanlarımızın sağlıklarının iyileştirilmesi için tasarladığımız sağlık girişimidir.. Bunun yanında kampüslerimiz dumansız hava sahasına haline getirdik ve 30.000 çalışanımız yaşam tarzı değiştirme programlarına kayıt yaptırdı.

2012 “Küresel Etkimiz” raporuna baktığımızda, içinde olduğumuz girişimlerin sürekli gelişim kaydederek insan hayatını kolaylaştırdığını görüyoruz.

GE olarak dünyanın karşı karşıya kaldığı en zorlu konular üzerine çalışıyoruz. Müşterilerimiz ve toplum ile ilgili sorunları çözmek iş stratejimizin önemli bir parçası ve kurum kültürümüzün de temelidir.

Yaşanan yeni gelişmeleri GE Türkiye Blog’daki köşemde sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

Lütfen sizler de görüş ve önerilerinizi benimle paylaşın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.