GE’nin Karasal Rüzgâr Türbini Gücüne Güç Kattı

3 Aralık 2020

Sürdürülebilir bir dünya için verilen mücadelede yenilenebilir enerji, oldukça önemli rol oynuyor. Yenilenebilir enerji yatırımlarının ve geliştirilen teknolojilerin her biri, daha yeşil bir gelecek için yapılan çalışmaları sağlamlaştırıyor. GE mühendisleri ise daha verimli yenilenebilir enerji teknolojileri üretmek için rüzgârı arkalarına almış gibi görünüyor; çünkü görüyoruz ki rüzgâr hiç bu kadar verimli olmamıştı!

Rüzgâr yenilenebilir enerjiden yana!

Türkiye’de rüzgâr enerjisinin verimli şekilde kullanımı, her geçen gün gelişmeye ve yükselmeye devam ediyor. Hatta bu sene Türkiye enerji tarihinde ilk defa, rüzgâr santrallerinden bir günde elde edilen elektrik, diğer tüm yenilenebilir enerji santrallerinin toplamını geçti.  Bu bilgi, 2020’de güzel şeylerin de olduğunun en önemli göstergelerinden.

Rüzgârın gücü adına!

GE Yenilenebilir Enerji, ciddi bir yükseliş gösteren rüzgâr enerjisine yatırım yapmaya devam ediyor. Bu doğrultuda da ürettiği en güçlü Cypress kara tipi rüzgâr türbini platformunun, 6.0-164 versiyonunu tanıtıyor.

Bu türbin, 5.5-158, 5.3-158 ve 4.8-158 türbinlerini de içeren Cypress platformunun en yeni ürünü. GE’nin kara tipi rüzgâr birimi, bu projede GE’nin tüm kaynaklarından faydalanarak, GE Küresel Araştırma Merkezi ve GE LM Wind Power ile iş birliği gerçekleştirdi. Bu iş birliği ile tasarlanan yeni türbin, Yıllık Enerji Üretimi’nde (AEP) dikkat çekici bir artış, servis verimliliğinde iyileşme, lojistik ve kurulum potansiyelinde artış sağlıyor. 

Cypress platformu, GE’nin 20 GW’ı aşkın kurulu kapasiteye hizmet veren 2 MW ve 3 MW segmentlerinde kanıtlanmış teknolojilerini daha da ileri taşıyor. Daha iyi servis ve güvenilirlik özellikleri sağlanırken, birden fazla rüzgâr sınıfını kapsayarak daha düşük enerji maliyetine imkân tanıyan iki parçalı tescilli kanat tasarımı da verimliliği kat kat artırıyor. Cypress platformundaki diğer ürünler gibi servis hizmetleri de göz önünde bulundurularak tasarlanan 6.0-164 türbini; kule üstü onarımlar, hata giderme ve durum bazlı öngörülü bakım hizmetlerini kolaylaştıracak güçlendirmelere sahip. Bu özellikler, çalışma süresini artırırken yaşam döngüsü maliyetleri de azalıyor. Pandemi ile birlikte gerekliliği artan daha fazla uzaktan erişim ve daha az temas ihtiyacı, pandemi ortadan tamamen kaybolsa bile bu platformların verimliliğine güç katıyor.

“Platformdaki son ürünümüz hem Türkiye’ye hem çevre bölgelere katkı sağlayacak.”

GE Yenilenebilir Enerji Karasal Rüzgâr Türbini Grubu Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkanı ve CEO’su Manar Al-Moneef deTürkiye’deki rüzgâr enerjisinin yükselişine dikkat çekiyor. Endüstrinin hızla geliştiğini, teknolojik yeniliklerin de bu gelişimin hızına uyum sağlanmasına ve daha fazla yenilenebilir enerji entegre etmelerine olanak sağladığını söylüyor.

Manar Al-Moneef,  “Cypress teknolojimizin Türkiye’deki tanıtımını daha önce gerçekleştirmiştik. Bu platformdaki en son ürünümüz, Türkiye’de ve çevre bölgelerde; temiz, yenilenebilir rüzgar enerjisinin daha da büyümesine katkı sağlayacak.” diyor.

Rüzgâr enerjisi üretiminde %11 artış

GE Yenilenebilir Enerji, platformun sunulmasından bu yana Avrupa’da Almanya, Avusturya, İsveç ve Litvanya ile dünya çapında Brezilya, Avustralya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok ülkede, Cpyress türbinleri için 3.4 GW’ı aşkın bir sipariş alıyor.

GE’nin en yeni Cypress ünitesi, 2022 yılında sahada kullanılmaya başlayacak. Yıllık enerji üretimini ise bir önceki 5.3-158 modeline göre %11 oranında artıracak. Dünya ise yenilenebilir enerjinin yükselişi ve rüzgâr enerjisinin gücüyle çok daha rahat bir nefes alacak.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.