GE’nin İlham Veren Kadınları IV: Serpil Şen

19 Mart 2021

“Elinden gelenin en iyisini yap, eğlen, mutlu ol. Başarı gelir.”

Çalışkanlığı, azmi, çok yönlülüğü, deneyimleri ve aldığı eğitimlerle kadınlara hem ilham hem güç veren GE çalışanlarından biri Serpil Şen. Halihazırda GE Havacılık Türkiye Teknoloji Merkezi’nde Lider Mekanik Tasarım Mühendisi olarak görev alan Şen, aynı zamanda LM2500 + G5 Engine TMF projesinde donanım sahibi. + G5, kapsam, görev önceliklendirme, sıkı zamanlama, bütçe ve kaynak kullanılabilirliği ile ilgili birçok birçok zorluğu içeren bir proje. Şen, projeyi sorunsuz bir şekilde yürütmek için tüm bunların mükemmel bir şekilde dengelenmesini sağlayan takımın üyesi ve aynı zamanda GE TTC Gönüllüler Ağı’nın en aktif üyelerinden biri.

Başarı merdivenlerini Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde tırmanmaya başlayan Şen, kariyer yolculuğunun ilk adımları ile ilgili şunları söylüyor: “Çok da bilinçli olmadan yaptığım üniversite sınavı tercihleriyle kendimi ODTÜ Çevre Mühendisliği Bölümü’nde buldum. Sonrasında arkadaşlarımın ‘Not ortalaman çok iyi, bölüm değişikliği yapmalısın.’ tavsiyeleri üzerine Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’ne geçtim. Derslerin çok ağır ve yoğun, erkek nüfusunun baskın olması sebebiyle işlerin daha da zor olacağına yönelik birçok eleştiriye rağmen, çok da bilinçli olmadan yapmış olduğum bu tercih, bugün bana iyi ki dedirtiyor.”

“Benim tercihlerim çoğunlukla zor olandan yana oluyor.”

Serpil Şen’in başarısı yalnızca bölüm değişikliği ile kalmadı. Lisans ve yüksek lisans derecesini Orta Doğu Teknik Üniversitesi Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nden 1. sırada tamamlayan Şen, yüksek lisans derecesinde yüksek performans başarı ödülüne de layık görüldü. Bunun üzerine ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü’nde Öğretim Asistanı olarak görev aldı ve aynı zamanda Avrupa Birliği projesi TURNEX’te yüksek lisans yaptı. Kendini geliştirme konusunda sınır tanımayan Şen, tüm bu çabaları neticesinde Tokyo Üniversitesi’nde araştırma ve geliştirme yapması için Japon Eğitim Bakanlığı’ndan Monbusho Bursu ile ödüllendirildi. “Benim tercihlerim çoğunlukla zor olandan yana oluyor. Yüksek lisans için birçok arkadaşım Amerika ya da Avrupa’yı tercih ederken ben dil, kültür, yaşam koşulları gibi nispeten daha zor bir seçenek olan Japonya’yı tercih ettim. Farklı ama zor olanı seçmek, asla pes etmemek ve mücadele ederek güçlenmek en çok ailemden kazandığım bir yeti. Bugüne kadar en büyük destekçim ailem ve çok yakın dostlarım oldu. Meslek hayatımdaki dönüm noktalarımdan birisi Japonya’dan erken dönmek oldu. Japonya’da yaşamayı tercih etseydim belki de JAXA’da ya da Tokyo Üniversitesi’nde araştırmacı olarak çalışıyor olabilirdim.” diyen Şen, Kirazpınar Okulu ve Gebze Cezaevi Adalet Anaokulunda çocuklar için Kış Alışverişi etkinliğine liderlik ederek GE Global Sürekli Mükemmellik Ödülü ve Kapsayıcılık&Çeşitlilik kategorisinde GE Havacılık Global 2021 EAM Ödülü’nün de sahibi.

Kişilik özelliklerinden bahsederken “Beni tanıyanlar çoğunlukla atom karınca olarak bilir. Benim tarzım, gerek iş hayatımda gerekse sosyal hayatımda, bir işten başka bir işe koşarken aktif olarak dinlenmek. Bu kadar çok çalışmama rağmen hayattan zevk almak için her durumu fırsata çevirmek, saniyesinde organize olup ya da organize edip hayatı eğlenerek dolu dolu yaşamaya çalışmak beni iyi anlatıyor. Bazen ben bile onca zorluğun altında güçlü kalmayı da geçip mutlu olabilmenin yollarını nasıl bulduğuma şaşırıyorum. Aslında döngü basit, elinden gelenin en iyisini yap, eğlen, mutlu ol, başarı gelir, başarı gelince mutlu olursun, mutluysan daha fazlasını yapmak için enerjin olur…” diyen Şen, bu özelliklerini hem iş hayatına hem özel hayatına tam anlamıyla yansıtıyor.

İş ve Aile Hayatı Arasında Hassas Bir Denge

Serpil Şen’e atom karınca diyenler çok haklı çünkü o, tüm bunları başarırken hayatındaki anne rolünde de hiçbir şeyden geri kalmadı. “Mesleğim gereği çok yoğun ve uzun süreler çalışıyorum ama kızımın, arkadaşlarının yanında benim mesleğimi gururlanarak söylemesi, kendisini özel hissetmesi beni de mutlu ediyor. İş yerinde ne kadar aktif ve yoğun çalışsam da aynı tempoyu ‘ziplenmiş’ formatta hafta sonları kızım ile yaptığım aktivitelerle sürdürüyorum. Çok renkli, sosyal ve aktif bir yaşantımız var. Kızımla birlikte çoğu zaman iş yerindeki arkadaşlarım ve aileleriyle kamp, karate, gösteri, gezi, seyahat, vb. birçok etkinlik gerçekleştiriyoruz. Öyle sanıyorum ki kızım iş yerinde iş yapmak yerine hafta sonları olduğu gibi eğlendiğimizi düşünüyor.” sözleriyle bu yaşantıyı gözümüzde canlandıran ve yüzümüzde tebessüm bırakan Şen, kızıyla birlikte karate ve tenis dersleri alıyor ve aynı zamanda ney üflüyor.

Biz onun hayatını dinlerken tüm yönlerinden ayrı ayrı ilham aldık ve kadının toplumdaki yeri ve değerinin bir kez daha farkına vardık. Bir mesleği seçmek, önyargıları kırmak ve sonunda başarmak… Bir kadın isterse, hepsini yapabilir. “GE’nin ilham veren kadınları” yazı dizimizin bir önceki bölümü olan GE’nin İlham Veren Kadınları III: Resmiye Oğuz “Karşıma bir zorluk çıkarsa ve istersem başarmak her zaman mümkün!” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.