GE’nin İlham Veren Kadınları II: Elif Cansu

12 Mart 2021

“Oğluma, konuştuklarımız kadar sustuklarımızdan da sorumlu olduğumuzu öğretiyorum”

Bugün sadece bir hayal gibi gelen ya da henüz adını duymadığımız mesleklerin ya da iş alanlarının, gelecekte en büyük gerçeğimiz olabileceğini biliyoruz. Toplum dinamikleri değiştikçe, var olan meslekler ya da iş alanları da evriliyor, gelişiyor, yenileri ekleniyor. Tıpkı GE Yenilenebilir Enerji Kara Türbinleri Proje Ekibinin bir üyesi olan ve Proje Müdürlüğü görevini yürüten Elif Cansu’nun ki gibi…

Elif Cansu, “Benim çocukluğumda, rüzgâr enerjisinin bir parçası olmak aklımıza gelmeyecek bir durumdu. Çocukluk hayalim bir astronot ya da balerin olmak da değildi. Ne yapacağım konusunda kesin hayallerim olmasa da nasıl yapacağımı çok iyi biliyordum. Tutkuyla ve azimle.” diyor. “Çünkü ailemden öğrendiğim, ne iş yaparsam yapayım, nasıl yaptığımla anılacağımdı. İş hayatına adım atarken becerilerimi ve ilgi alanlarımı keşfetmek için kendime tanıdığım özgürlük, bana farklı şirketlerde deneyimler ve farklı kültürlerle çalışma imkânı verdi.”

Elif Cansu, bugün rüzgâr enerjisi sektöründeki yaklaşık 5 senelik deneyimiyle başka bir sektörde çalışmayı düşünemediğini belirtiyor. “Azimle sürdürdüğüm çalışma hayatım, rüzgâr sektörü ile eksik kalan tutkusuna kavuşmuş oldu.” Cansu, gerek eğitim hayatında gerekse çalışma hayatında en kıymetli desteğinin ve rol modelinin ise anneannesi olduğunu söylüyor. “47 sene aktif olarak eğitimci ve yönetici unvanları ile iş hayatında yer alan anneannem; çalışan kadının, hayatın tüm alanlarında, toplumun ve koşulların getirdiği her engeli yılmadan aşmayı sadece öğütlememiş, aynı zamanda bu öğüde, gerçek ve eşsiz bir örnek olmuştur.” diyor.

“Sus olmak yerine ses olmayı tercih etmek”

7 yaşındaki oğlu Can’a “rüzgâr türbini nedir” diye sorarsanız, ortalama bir rüzgâr türbini kulesinin 56 tane üst üste duran fil uzunluğunda olduğunu söyleyerek başlayacağını ve daha da şaşırtacak cevaplarla devam edeceğini belirten Elif, oğlunun mesleğine duyduğu tutkuya ortak olabildiği için gerçekten çok şanslı olduğunu belirtiyor.  “Ben oğluma, bana öğretildiği gibi konuştuklarımız kadar sustuklarımızdan da sorumlu olduğumuzu öğretiyorum. Bu öğretiyi her yaş aldığında, o yaşında yaşayacaklarına uyarlıyorum ki olaylar değişip gelişse de doğrunun tek olduğunu bilsin ve bir ses olmak gerektiğinde sus olmamayı seçebilsin. Dilerim ki evlatlarım, nesilden nesle beni sadece bu öğretiyle anlatmaz, yaşatırlar da.”

Görevini “tutku ve azimle” yürüten Elif Cansu, bugün sahip olmadığımız mesleklerde yarın çalışacak başarılı kadınlara ilham olacak sayısız kadından sadece biri. “GE’nin ilham veren kadınları” yazı dizimizin bir önceki bölümü olan GE’nin İlham Veren Kadınları I: Özge Kum “Çalışma hayatına bakışımı, ailemdeki iki kadın yönlendirdi.” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Mart ayındaki bir sonraki hikâyemiz ise GE Yenilenebilir Enerji’de Proje Koordinatörü olan Resmiye Oğuz’la devam edecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.