GE’nin İlham Veren Kadın Mühendisleri – 2

24 Haziran 2020

İlham veren kadın mühendislerin hikayelerine kulak verdiğimiz serimize devam ediyoruz. GE’de çalışan kadın mühendislerimiz ile yaptığımız söyleşinin 2. bölümünü sizlerle paylaşıyoruz. Karolin Ersöz Tunça’ya, Banuçiçek Gürcüoğlu’na ve Merve Ceylan’a mühendis olma hikayelerini ve deneyimlerini bizimle paylaştıkları için teşekkür ederiz.

KAROLİN ERSÖZ TUNÇA

GE’de Dolu Dolu Geçen 13 Yıl

Karolin Ersöz Tunça, son 3 yıldır GE Yenilenebilir Enerji’nin TSG (Türkiye Servis Gebze) ünitesinde Fabrika Müdürü olarak görev yapıyor. Daha öncesinde ise 10 yıl boyunca Gebze Trafo Üretim Fabrikası’nda dizayn ve dizayn kalite bölümlerinde çalışıyordu. Bu nedenle Gebze’yi, yıllardır kendini sürekli geliştirerek evrilmesini sağlayan evi olarak gördüğünü söylüyor. Transformatörlerin; dizaynından üretimine, testinden bakım ve servisine kadar emek verdiği bir ürün grubu olduğundan bahsediyor. GE’de geçen 13 yılın ardından hala aynı keyifle görevini sürdürdüğünün altını çiziyor.

Ersöz, GE’nin bir parçası olmaktan duyduğu mutluluğu Markamız dünyaca bilinen, Türkiye’ye 70 yıldan fazladır enerji sağlayan, taşıyan, iyileştirmeye destek olan bir marka. Bu markayı koruyan ise aynı bilinçte ve inançta; benim gibi özveriyle çalışan insanlar. GE, etik ve değerlere, uyum ve ruha önem veren bir firma. Bu sebeple burada çalıştığım için gururluyum” sözleriyle ifade ediyor.

Çocukluk Tutkusunun Mesleğe Dönüşmesi

Karolin Ersöz Tunça, mühendislik tutkusunun çok eskiye dayandığından bahsediyor. Öyle ki daha küçük bir çocukken apartmana gelen elektrik mühendisliği dergileri en büyük ilgisiydi. Ersöz’e göre onları karıştırmak adeta bir tutkuydu. Bu nedenle yolunun mühendislikle kesişmesi hiç sürpriz olmadı. Böylece gurur duyduğunu söylediği İstanbul Teknik Üniversitesi’nde mühendislik eğitimi aldı.

Ersöz, eğitim dönemindeki öğrenme tutkusunun hiçbir yere gitmediğini söylüyor. İşine olan tutkusunu, “Yıllardır gidip geldiğim 60 km yol için hiç üşenmedim. Her gün yeni bir deneyime, çalışma azmiyle açıyorum gözlerimi. Biliyorum, işimde beni bekleyen güzel haberler ya da zorluklar ve problemler olacak. Biliyorum ki biz yine ekip olarak aşacağız birer birer hepsini. Çabalayağız sonuna kadar, hepsinin katma değeri var. Her projemiz, her işimiz ayrı bir öğreti aslında. En güzeli de müşteriyi memnun ettiğimiz, işimizi başardığımız, projeleri sahamızda ya da sahalarda teslim ettiğimiz anlar” sözleriyle anlatıyor.

Kadın Mühendis Adaylarına Tavsiyeler

Karolin Ersöz Tunça’nın gelecekte meslektaşı olacak kadınlara tavsiyeleri:

  • Geleceğiniz o kadar parlak ki… Bu yüzden hiçbir şeyden çekinmeyin.
  • Önümüzde, biz kadınları bekleyen pek çok iş var. Bir an bile tereddüt etmeyin.
  • “Ben varım; mühendisliği yaparım, çok çalışmalı ve fark yaratmalıyım” deyin.
  • Gelin, bu bağlamda ülkemizde ve dünyada kadın erkek eşitliği sağlanana -hatta öne geçene kadar- kadar hep beraber durmadan çalışalım.

MERVE CEYLAN

İlginin Mesleğe Dönüşmesi

Merve Ceylan, 5 yılı aşkın süredir GE Havacılık’ta Kıdemli Tasarım Mühendisi olarak çalışıyor. Aynı zamanda GE Türkiye Havacılık Merkezi Kadın Çalışan Ağı’nın liderliğini üstleniyor.

Ceylan, makine mühendisliğini seçmesindeki en büyük etkenin çok küçük yaşlarda fen bilimlerine olan ilgisi olduğunu söylüyor. Lise yıllarına geldiğinde ise bilim teknik alanındaki çalışmalara olan merakı pekişiyor. Bu süreçte, kararlarına güvenen ve kendisine hep destek olan ailesini en büyük şansı olarak görüyor. Hâlâ malzeme bilimi ve davranışına olan merakından dolayı “Havacılık malzemelerinde geleneksel olmayan imalat yöntemleri ile ilgili deney parametreleri” üzerinde çalıştığını söylüyor. Bu kapsamda Yıldız Teknik Üniversitesi’nde Makine Mühendisliği yüksek lisansı yapıyor.

GE’de Yetişmek

Merve Ceylan, stajlarını tamamladıktan sonra ilk iş deneyimini yaşadığı GE ile birlikte dinamik bir şekilde büyüdüğünü ifade ediyor. GE’de geçirdiği 5 yılı aşkın sürede, değişik motor ve farklı parçalarla çalışma fırsatı elde ettiğinden bahsediyor. Bu sayede birden fazla alanda tecrübe edinebildiği için kendini şanslı hissediyor.

Merak ve heyecanın büyüsü

Merve Ceylan işine tutku ile bağlı olmasının sebeplerinden biri olarak programların veya parçaların içerisinde kaybolduğunda hissettiği merak ve heyecanın kendini sürekli yeniliyor olmasını öne sürüyor. Tutkusunu, “Bunu kendi hayatımdan basit bir örnekle tasvir etmem gerekirse “resim yapmak gibi” gibi diyebilirim, içinde kaybolduğunuz koca bir dünya, sonucuna olan merakınız ve yaparken duyduğunuz heyecan…” sözleriyle ifade ediyor.

Ceylan, sevdiği işi yapıyor olmasının yanı sıra bu heyecanı devam ettirebilmesini sağlayan en büyük etmenlerden biri olarak GE’nin kişisel gelişimine katkı sağlayabilecek fırsatlar sunması olduğunu söylüyor. GE Türkiye Havacılık Merkezi’nde üstlendiği Kadın Çalışan Ağı liderliğini ve 3 yıldır bu ağda yer alan ve her konuda birbirine destek olan insanlarla, aynı amaç doğrultusunda aktif olarak çalıştıkları “dahili” ve “harici” projeleri; motivasyonunun ve tutkusunun en önemli ikinci kaynağı olarak görüyor.

GE Kadın Çalışan Ağı

GE Türkiye Havacılık Merkezi Kadın Çalışan Ağı’nın liderliğini yapan Merve Ceylan, eğitim ve seminerlerde tanışma fırsatı bulduğu birçok kadın mühendisle birlikte bir takım halinde çalışıyor. GE Kadın Çalışan Ağı’nın projelerinin en önemli amaçlardan biri de GE kadın-erkek çalışan oranını %50-%50 olarak eşitlemek.

STEM çalışan kadın sayısını artırmayı hedefleyen projelerin içerisinde; “Kızlar Kodluyor”, “Darüşşafaka Kızları”, “Kariyer Günleri” ve “Mentoring” programları bulunuyor. Çalışmaları arasında; kadın çalışanların iş hayatındaki gelişimini ve yükselişini destekleyebilmek adına her sene düzenlenen “Bilim ve Mühendislik Alanındaki Kadınlar” temalı, global liderlerin kendi hayatlarını konu edindikleri seminerler, GE Kadın Çalışan Ağı tarafından hazırlanan kişisel gelişim eğitimleri ve “mentoring” programları yer alıyor. Henüz iş hayatına atılmamış kadın öğrenciler içinse Sivil Toplum Kuruluşları ile birlikte projeler yürütülüyor.

Ceylan, “Kadınların iş hayatındaki yeri ve önemini her fırsatta dile getiren, cinsiyet eşitliğini savunarak bizlerin gelişimi adına böyle güzel platformlarda çalışma fırsatı sunan, düşüncelerinizi özgürce dile getirebildiğiniz ve değerli ilişkiler kurabildiğiniz GE Türkiye Havacılık Merkezi’nin bir parçası olmaktan da son derece mutluyum” sözleriyle duygularını ifade ediyor.

Kadın Mühendis Adaylarına Tavsiyeler

Merve Ceylan’ın gelecekte meslektaşı olacak kadınlara tavsiyeleri:

  • Cesaretiniz ve heyecanınız hiç bitmesin.
  • İş hayatında yolunuza ışık tutabilecek bir idolünüz ve size destek olabilecek bir mentorunuz muhakkak olsun.
  • Bulunmak, üretmek istediğiniz her alanda, tereddüt etmeden, aktif rol alabilecek özgüvene sahip olun, cam tavanların size engel olmasına izin vermeyin, konuşmaktan ve destek almaktan çekinmeyin. Masada sizin de sesiniz, fikriniz olsun. Böylece kapasitenizin ve emeğinizin ne kadar değerli olduğunun farkına varacaksınız.

BANUÇİÇEK GÜRCÜOĞLU

Yeni Bir Alanda Çalışmak

Banuçiçek Gürcüoğlu GE Havacılık Dijital’de veri bilimcisi olarak görev yapıyor. Veri bilimi; istatistik, bilgisayar bilimleri ve optimizasyon gibi alanların birleşimi olan, görece yeni bir alan. 

Bilgisayar bilimleri okurken yolu bu yeni alanla kesişen Gürcüoğlu, dönüp baktığında, günlük olaylardaki örüntüleri fark etmenin kendisi için hep heyecan verici olduğunu söylüyor. Bu heyecanını “Benzer bir şekilde, dikkatimi çeken şeylerin nedenlerini algoritmik bir biçimde anlamlandırana kadar onları düşünmeyi bırakamadım. Şu an yaptığım iş ise bunun havacılık sektörüne yansımış hali. Tabii ki, kullandığımız algoritmalar kafamda kurgulayamayacağım kadar gelişmiş ama işin özü aynı.” sözleriyle ifade ediyor.

Kadın Mühendis Adaylarına Tavsiyeler

Banu Çiçek Gürcüoğlu’nun gelecekte meslektaşı olacak kadınlara tavsiyeleri:

  • Bana göre en etkili öğrenme yolu: Elinizden gelenle başlayıp zaman kaybetmeden geri besleme almak ve bu döngü sayesinde üst üste koyarak ilerlemek.
  • Hata yapma korkunuzu aşıp süreçlere güvenmeyi öğrenin.
  • Bu yaklaşıma bir şans verip sonuçlarını kendiniz değerlendirin.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.