GE’nin Araştırma Ortağı “Çığır Açan 50 Bilim İnsanı” Arasında

16 Eylül 2015

İnternetteki en köklü yayınlardan biri olan Business Insider, geçen haftalarda “Dünyada çığır açan 50 bilim insanı” listesini yayınladı. Makale, bu bilim insanlarının, insan mutluluğu, evrimsel biyoloji, bioteknoloji, arkeoloji gibi birçok farklı alanda hayatımızda, hayalimizin çok ötesinde fark yarattığından basediyor.

Listede yer alan isimler arasında Pluton’un yakınından geçen NASA’nın Yeni Ufuklar uzay aracı baş araştırmacısı Alan Stern, DNA’yı düzenlemek için güçlü yeni bir yol bulan Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nden moleküler ve hücre biyoloğu Jennifer Doudna ve Brown Üniversitesi’nde beyin kontrollü protezler geliştiren BrainGate takımının başı nörolog John Donoughue var.

Cathy Hutchinson

Dünya çapında bir çeşit beyin sağlığı problemi yaşayan 450 milyondan fazla insan olmasına ve bunca gelişmeye rağmen beyin, hâlâ hakkında en az şey bilinen organlardan biri. GE olarak bunu değiştirmek istiyoruz. İşte bu yüzden, GE bilim insanları John Schenck ve Bill Edelstein, 1983’te New York’taki GE laboratuvarında kendi geliştirdikleri MR makinesiyle insan beyninin dünyadaki ilk MRI’ını çektiklerinden beri; beyni araştırıyoruz.

1980’lerde görüntüleme alanındaki ilk girişimlerden beri beyni görme ve anlama yolunda birçok adım atıldı. GE’nin araştırma ortağı olan ve John Donoughue’nun başında olduğu BrainGate ekibinin geldiği noktaysa, gerçekten de bir dönüm noktası sayılacak düzeyde.

Yanlış görmüyorsunuz. Bir kadın, beynine bağlı bir devreyle robotik bir kolu hareket ettiriyor. Bu kadın, bir kaza sonucu beyin sapı felci gerçirmiş ve boynundan aşağısını hareket ettiremeyen Cathy Hutchinson. Cathy, 2011 yılında GE ve BrainGate’in ortak çalışmalarının sonucu olarak, 15 senedir ilk defa kendi başına kahvesinden bir yudum aldı.

BrainGate ve GE Beyin Araştırmaları

Hutchinson’ın beyin dalgalarıyla robot bir kolu hareket ettirmesini sağlayan ve beyin-bilgisayar arayüzü olarak adlandırılan bu teknoloji GE Global Research ve başında John Donoughue’nun olduğu Brown Üniversitesi bünyesindeki BrainGate takımının ortak çalışmasının ürünü.

John Donoughue’nun takımı işe beyindeki nöronların birbirleriyle nasıl haberleştiğini araştırarak başladı. Beyinde, belli bölgelerin belli işlevlerle alakalı olduğu önceden beri biliniyor. Ancak yukarıdaki gibi bir deneye girişmek demek, beynin bir bölümündeki nötrolnların tek tek nasıl çalıştığını keşfetmek ve taklik etmek demekti. Başka bir deyişle, beyinle konuşmayı başarmaları gerekiyordu.

Bir nöron hücresi

Donoughue bu aşamada GE elektrik mühendisi Craig Galligan’ın kapısını çaldı. Başka birçok alanda sensörler üzerinde çalışmış olan Galligan, nörolojik implantlar geliştirilmesi için doğru adresti. Galligan ve ekibi, sinirlerin uyarılması ve bunun kayıtı için tasarlanmış kablosuz mikroelektronik beyin implantları geliştiriyordu. İşte Hutchinson’ın beyninin el ve kol hareketlerinden sorumlu bölümüne yerleştiren implant da aşağıdaki gibi, bir toplu iğnenin başı büyüklüğündeki kablosuz bir elektrottu.

Kablosuz elektrot örneği

Yerleştirilen elektrotlar, Hutchinson’ın beyin hücrelerinin yolladığı sinyalleri dinledi ve bir bilgisayara aktardı. Tıpkı radyo sinyallerinin görüntüye çevrilmesi gibi, bilgisayar bu sinyalleri analiz edip robot kola yolladı ve Hutchinson kendi kolunu kaldırırmışçasına robot kolu hareket ettirdi. John Donoughue bu anı “felç ya da uzuv kaybı olan insanlara yeniden hareket, kontrol ve bağımsızlık kazandırma konusundaki uzun vadeli hedefi gerçekleştime yolunda bir adım” olarak tanımlıyor.

BrainGate ve GE bilim insanları, beyindeki elektrik sinyallerini daha iyi anlamak ve çözümlemek üzere yeni teknolojiler üzerinde çalışılmaya, bu teknolojilerin yeni uygulama alanlarını araştırmaya devam ediyorlar. John Donoughue gibi “çığır açan” bilim insanları sayesinde bir gün nörolojik rahatsızlığı olan insanların hayat kalitesinde çok büyük fark yaratılabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.