GE’nin AKSA’ya Sunduğu Çözüm Ödül Getirdi

23 Eylül 2015

Dünyanın en büyük akrilik fiber üreticisi AKSA Akrilik Kimya Sanayii 2012 ve 2013’te sıcak su kazanı borularında büyük zarara yol açan sorunlar yaşadı. Bünyesindeki sıcak su kazanlarında 500 derecenin üzerinde sıcak su buharı üreten AKSA’nın kazan borularında zaman içerisinde çatlamalar, kabarmalar, hatta yırtılmalar meydana geldi.

Sıcak su kazanı borusu

AKSA’nın zarar görmüş sıcak su kazanı borularından biri.

AKSA, yaşadığı sorunlar karşısında GE Power&Water’ın kapısını çaldı. Gerekli analizleri gerçekleştiren GE, borularda biriken atık demir oksitin yarattığı tortunun boruların uzun süre aşırı ısınmasına sebep olduğunu, yüksek ısının da borulara zarar verdiğini tespit etti. Eylül 2013’ten beri sistem analiz ve bakımı konusunda AKSA ile birlikte çalışan GE, yaşanan probleme alışılmışın dışında bir çözüm buldu. Normalde bu gibi durumlarda kazanlar ve borular asitle yıkanıyor. Ancak asit, aynı zamanda gerekli olan koruyucu katmanları da temizlediğinden, yıkanan yüzeylerin tekrar magnetit malzemesiyle kaplanması gerekiyor. Bu da ekstradan zaman, işgücü ve maliyet demek oluyor. GE Power & Water, AKSA’nın yaşadığı sorun karşısında PIPPA olarak adlandırılan maddenin kullanımını önerdi. Uzun ismi “poliisopro- penilfosfonik asit” olan PIPPA maddesi bir metal oksit seyreltici olduğundan borularda birikmiş olan artık maddeler, koruma tabakasına zarar vermeden temizlenmiş oldu.

Proof not Promises Ödülü

GE Power & Water’ın sunduğu çözüm sonrasında AKSA’nın kazanları ve borularında bir daha sorun yaşanmadı. Dolayısıyla, boru hasarlanmaları nedeniyle kazanların plan dışı bir şekilde devre dışı kalması önlendi. Bakım ve onarım maliyetlerinden kaçınılmış oldu. AKSA Akrilik için yılda 3,2 milyon dolar tasarruf anlamına gelen bu çözüm, GE’nin Proof not Promises Ödülü’ne layık görüldü. Avrupa’nın en iyi projelerinden biri olarak gösterilen bu çözüm, aynı zamanda Avrupa’da getirisi en yüksek proje ünvanına da sahip oldu. Proof not Promises Ödülü, GE Türkiye ve Aksa Akrilik sayesinde 2013 yılından sonra yeniden Türkiye’deki bir şirkete verilmiş oldu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.