GE’nin 3D Baskılı Beton Rüzgâr Türbini Kuleleri Daha Verimli Rüzgâr Santrallerinin Önünü Açabilir

2 Ağustos 2022

Dünyanın dört bir yanındaki enerji endüstrisi, enerji dönüşümü sürecinin içerisinde yer alıyor. Bu değişim çok fazla yenilik gerektiriyor ve GE bu konuda oldukça donanımlı.

GE Renewable Energy çalışanları, yüksek teknolojili betondan rüzgâr türbini kulelerinin temellerini oluşturmak için dünyanın en büyük 3D yazıcılarından birini kullanıyor. Onların başarıları, rüzgâr endüstrisinin bugün karadaki rüzgâr türbinlerinin boyutunu ve gücünü sınırlayan darboğazları aşmasına ve daha verimli rüzgâr santrali tasarımlarının önünü açmasına yardımcı olabilir.

GE Renewable Energy’de gelişen teknolojilerden sorumlu kıdemli mühendislik müdürü ve tesisin lideri Christopher Kenny, rüzgâr endüstrisinin son yıllarda muazzam bir şekilde geliştiğini söylüyor. Ancak karasal rüzgâr türbinlerinin ne kadar güçlü olabileceğine dair fiziksel sınırlar bulunuyor. Kenny, “Daha büyük jeneratörler daha uzun, daha güçlü ve daha büyük kulelere ihtiyaç duyacaktır” diyor ve ekliyor: “Eğer bu konuda bir şey yapmazsak, önemli bir engelle karşılaşacağız.

Kenny, prefabrik bir çelik kuleyi 20 metre yüksekliğindeki beton bir tabana takmanın, rüzgâr santrali tasarımcılarının 140 metreye (450 fit) ulaşan kulelere sahip türbinler inşa etmelerine yardımcı olabileceğini söylüyor. Daha uzun ve daha güçlü türbinler, bir rüzgâr türbininin verimliliğini tanımlayan önemli bir endüstri sayısı olan bir rüzgâr santralinin yıllık enerji üretimini (AEP) artırmaya yardımcı olabilir. Bu sayı, türbinin yılda ürettiği gerçek enerji miktarını temsil eder ve türbin tasarımına, belirli bir konumdaki rüzgâr hızına ve rüzgârlı gün sayısına bağlıdır. Kenny, “Göbek yüksekliği AEP kazancı için kritik öneme sahiptir ve bugün tipik olarak tam optimize edilmemiştir” diyor ve ekliyor: “Rüzgâr yerden daha güçlü ve daha istikrarlı.

GE Reports, Nisan ayında sahayı ziyaret etti ve oradaki ekip yakın zamanda kule tabanının daha küçük ölçekli bir prototipini bastı. GE’nin bu hafta yayınladığı 2021 Sürdürülebilirlik Raporunun fotoğraflarını sizin için hazırladık. (Daha fazla bilgi için orijinal raporumuzu buradan okuyabilirsiniz.)

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.