GE’nin 2022 Yol Haritası

15 Ocak 2022

GE, Kasım ayında yaptığı duyuru ile birbirinden bağımsız ve sektörlerinde öncü üç ayrı global şirket kuracağını ve yoluna bu şekilde devam edeceğini açıkladı. Geçtiğimiz günlerde, GE Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Larry Culp, çalışanlarına, şirketin bu hedefe ulaşmak için atmayı planladığı adımları özetleyen bir mesaj yayınladı. “2022’de GE için hedefimiz belli.” diye yazdı ve şöyle ekledi: “Günümüzün önemli ve hızlı büyüme gösteren havacılık, sağlık ve enerji sektörlerinde lider olmak üzere konumlanmış daha güçlü ve daha odaklı üç şirket olma yolundayız.”

GE‘ye yolculuğunda güç veren motivasyon, sürekli gelişmeye odaklanan bir iş felsefesi olan yalın yönetim. Temel ilkeleri ise güvenlik, kalite, teslimat ve maliyet (SQDC). Culp, SQDC’nin “bir şirketi iyi yönetmenin ve müşterilerimize hizmet vermenin temeli” olduğunu ve “bu kelimelerin sıralamasında bir niyet olduğunu” söyledi. “Güvenlik her şeyden önce gelir çünkü tüm çalışmalarımızın üzerine inşa edildiği temel budur. Güvenlik kültürümüzü güçlendirmek her zaman önceliğimizdir.” dedi.

Culp 2018’de Başkan ve CEO olarak işi devraldığında şirket genelinde yalın yönetimi uygulamaya başladı. “Finansal olarak daha güçlü bir GE inşa etme noktasında gerçek bir ilerleme kaydettik, borcumuzu 2021’in sonuna kadar 80 milyar dolardan fazla azalttık ve yalın yönetim ile operasyonlarımızı daha güçlü hale getirdik.” dedi. “Şirket genelindeki yalın yönetim anlayışımız, finansal konumumuzu daha da sağlamlaştıracak ve GE‘nin organik ve inorganik büyüme fırsatları aracılığıyla daha da ileri gitmesine izin verecek.” diye belirtti.

Culp, alınan bu kararın  GE‘nin tüm dünya için geçerli acil ihtiyaç alanlarına -yani Uçuşların Geleceği, Hassas Sağlık ve Enerji Dönüşümü alanlarına- liderlik etmesine izin verdiğini söyledi. “Bunlar büyük zorluklar ve müşterilerimiz bu alanlardaki en iyi çalışmalarımızı hak ediyor ve talep ediyor.” diyen Culp,  bu amaçla 2022’de GE‘nin, sağlık iş alanı ile başlayarak üç bağımsız şirketin kurulması için zemin hazırlayacağını söyledi.

GE‘nin bağımsız şirketlerinden her birinin, müşterilerine daha iyi hizmet vermek ve farklı sektör gereksinimlerine ve dinamiklerine yanıt vermek için daha fazla odaklanma, sektörlere özel sermaye tahsisleri ve stratejik esneklikten yararlanacağını söyleyen Culp, son olarak şunları ekledi: “Bağımsız şirketler, önlerinde uzanan önemli büyüme fırsatlarını yakalamak için daha hızlı hareket edebilecekler. 2022’ye 10 gün kala çalışmalarımız başladı. Önümüzdeki yolumuz için heyecanlıyım.” 

Yazının orjinalini okumak için tıklayın

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.