Gelişmiş Robot Teknolojilerinin Sağlık Sektörüne Katkısı

10 Şubat 2016

Robot teknolojisi hastabakıcılara yardımcı olmanın yan sıra, daha iyi ameliyatlar yapılmasını sağlayabiliyor, hatta bilimde çığır açan gelişmeleri mümkün kılıyor.

Çoğu insan, gelişmiş robot teknolojilerini üretim ile ilişkilendiriyor. Ancak, robot teknolojisinin sağlık sektöründeki yerini de üç önemli neden ile sizlere anlatacağız.

Bunların ilki otomasyon. Robotların tekrarlı görevleri hızlı bir şekilde, 7/24 ve nispeten daha düşük maliyetle yerine getirebilmeleri, özellikle çok büyük sayıda örnek üzerinde test edilmesi gereken ilaç tasarımının ilk aşamasında faydalı olmalarını sağlıyor. Örneğin, İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde bulunan Eve adındaki robot, günde 10 binden fazla bileşimi test edebiliyor. Yapay zekayla donatılan bu robot, geçen yıl kanser karşıtı nitelikleri olan bir bileşimin sıtma tedavisinde de kullanılabileceğini keşfetti.

İkinci neden ise robotların hasta bakıcıların yapamadığı (hastaları taşımak gibi) veya yapmak istemedikleri işlerde onlara yardımcı olabilmeleridir. Notre Dame Üniversitesi’nin Bilgisayar Bilimi ve Mühendislik Bölümüne bağlı Robotik, Sağlık ve İletişim Laboratuvarı Müdürü Laurel D. Riek şöyle diyor: “Sağlık alanında Robot Teknolojisi kullanımı, yükü hafifletebilecek her türlü görev için ideal”.

2050’de dünya nüfusunun %22’sini 65 yaş üstü insanların oluşturması beklendiği düşünülürse, robot hasta bakıcıların sağlık sektörüne faydası çok büyük olabilir. Yaşlı bakımı robotları, 2025’te 1 milyon bakıcıya ihtiyacı olacağı tahmin edilen Almanya ve Japonya’da kullanılmaya başlanarak hayatımıza girmiş oldular bile…

Hastanelerde bu asistan robotlardan, çalışanlara destek vermenin yanı sıra ortamın sterilize edilmesinde de yardım alınabilmekte. Bu konu ile ilgili çalışma yapan Xenex, hastane odalarını tamamıyla dezenfekte edebilen ve zararlı patojenleri yok edebilen “mikrop öldürücü” robotlar geliştiriyor.

Son ve en önemli neden ise robot teknolojisinin, cerrahların daha iyi performans göstermelerine yardımcı olabiliyor olmaları.  Aslında bu teknoloji 1985’de yapılan ilk robot destekli ameliyat ile çok uzun zamandır ameliyathanelerde kullanılıyor.

Robot Doktor

Yıllardır kullanılan bu teknolojinin çok gelişmiş düzeylerde olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin; Intuitive’in Da Vinci operasyon sistemi gibi. Büyük veri ve görüntü tanıma yazılımlarının gelişimi bu alanda çok büyük adımların atılmasında umut vaat etmektedir. Hatta şu sıralarda Google, yeni nesil ameliyathane robotları geliştirmek için bu gelişimden faydalanmayı planlıyor.

İster küçük ister insan boyutunda olsun, robotların sağlık sektöründe kabul görmesi, gelişiminin önündeki engelleri kaldırmış olacak. Çünkü Mühendislik ve Teknoloji Enstitüsü‘nün Birleşik Krallık‘ta yaptığı bir araştırmada, katılımcıların yalnızca üçte birinin yaşlı veya engelli bir insanın bakımında robotları kullanmayı düşünebileceklerini belirtmiş olması bu gelişmenin biraz zorlu olacağına işaret ediyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.