Gelişmiş MR Makineleriyle Vücudumuzdaki Sır Perdesi Aralanıyor

2 Eylül 2015

İyi bir fotoğraf bazen bin kelimeye bedeldir. Bu görüntüler de insan anatomisini merak edenler için gerçekten paha biçilemez. MR makineleri yüksek çözünürlüklü mikroskoplar ve GE görüntüleme teknolojileri, vücudun her anını inanılmaz derecede ayrıntılı bir biçimde hücre düzeyine kadar inerek gösterebiliyor.

Hastalara sağladıkları faydalar kadar vücudumuzla ilgili geçmiş ve gelecek sırları açığa çıkardıkları için gelişmiş görüntüleme sistemlerinin kullanım alanları git gide genişliyor. Bu gelişmiş sistemler sayesinde artık 3000 yıllık bir mumyanın kemik yoğunluğuna bakarak onca yıl önce ne yediğini keşfedebiliyoruz.

Süper çözünürlüklü mikroskoplar sayesinde, HIV virüsünün hücreden hücreye atlama anını izleyebiliyoruz. Bir ultrason makinesiyle bir bebeğin doğmadan önce yüz ifadeleri izlemenin keyfini çıkarabiliyoruz. Bu makinelerin insan vücudunun iç işleyişine nasıl ışık tuttuğunu görmek isterseniz sizi aşağıdaki fotoğraflarla baş başa bırakıyoruz.

İnsan Vücudunun İç İşleyişi

Süper CT makinesinden alınan yukarıdaki kafatası görüntüsünde damarlar ve arterlerin beyne nasıl kan taşıdığını görüyoruz.

Gelişmiş ultrason teknolojisiyle doktorlar bir fetusun beyin yapısı ve kalbinin nasıl çalıştığı hakkında her zamankinden daha fazla bilgiye sahip olabiliyor.

Süper çözünürlüklü DeltaVision OMX mikroskobu sayesinde bir hücrenin bölünme anı izlenebiliyor.

Csound denilen yeni ultrason tarama yazılımı doktorlara kalbi 3D gözlemleme fırsatı veriyor.. Kardiyolog Bijoy KhandheriaBu adeta göğsün açılması ve kalp atışını canlı canlı görmek gibi” diyor.

GE yüzyılı aşkın süredir X-RAY tüpleri üretiyor . Bilim adamları New York’ta 1939 yılında Dünya Fuarında mumyaları incelemek için de bu tüpleri kullanmıştı.

Cytell böcek uzuvlarından hücrelere kadar birçok nesneyi incelemek için kullanılan ve sadece bir laboratuvar tezgahı kadar yer kaplayan bir görüntüleme sistemi. Üstelik, benzerlerine göre maaliyeti de oldukça düşük. Yukarıda, papilla denen dilimizin üzerindeki küçük saç benzeri kılları görüyoruz.

Geçen yıl, GE Healthcare 100 adet sıradan nesneyi tarayarak Uluslararası Radyoloji Günü’nü kutladı. İşte karnabaharın MR görüntüsü!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.