Bu Gelişmelere “Geçmiş” Demek Zor

25 Aralık 2017

2017 yılını geride bırakırken, GE Türkiye Blog’un en dikkat çeken 10 içeriğini sizler için derledik. Her ne kadar 2017 yılı yavaş yavaş “geçmiş” olsa da duyurduğumuz yeniliklere baktığımızda, sanki geleceğe bakıyormuş gibi hissediyoruz.

GE’nin kadın çalışanları gün geçtikçe artıyor.

1. Teknik Rollerde 20.000 Kadın Çalışan

GE 2017 yılı içerisinde, gelecekte teknik roller üzerinde kadın-erkek çalışan sayısını eşitleme konusunda ne kadar ciddi olduğunu gösterdi. GE’nin Balance The Equation hedefine göre 2020 yılına kadar teknik rollerde 20.000 kadın istihdamı gerekiyor. Bu hedef; kadın liderliği, üretim, mühendislik, servis, bilgi işlem rollerindeki ön yargıları ve eşitsizliği tamamen kırmak için oldukça önemli bir kilometre taşı.

GE’nin 2017 için hazırladığı farkındalık kampanyasının görsellerinden biri.

2. Meme Kanseri Farkındalık Ayı

Her yılın ekim ayı GE için son derece önemli çünkü bu ay, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından “Meme Kanseri Farkındalık Ayı” olarak kabul ediliyor. GE de her yıl olduğu gibi 2017 yılında da meme kanseri konusunda bilinçlendirme ve farkındalık yaratma çalışmalarına devam etti. Araştırmalar, dünya çapında her 8 kadından birine hayatının bir döneminde meme kanseri teşhisi konulacağı sonucunu ortaya koyuyor. Farkındalık çalışmaları ise erken teşhis sayesinde meme kanserini yenmek konusunda oldukça önemli bir rol oynuyor.

İleri üretim modelleri ile endüstriden devrim niteliğinde, yepyeni gelişmeler yaşanıyor.

3. İleri Üretim Modelleri Artık Hayatımızda

Dijitalleşme, yeni üretim modelleriyle birlikte endüstrilerin üretim metotlarını değiştirmeye devam ediyor. GE Türkiye Teknoloji Merkezi, 2017 yılında GE Türkiye Blog’un odağındaydı. GE Türkiye Teknoloji Merkezi’nde (TTC) yaklaşık 420 kişilik bir ekip; yenilikçi teknolojiler üzerinde çalışıyor, araştırma-geliştirme faaliyetleri sürdürüyor. Merkezin üzerinde çalıştığı en önemli konulardan biri ise Katmanlı İmalat. Türkiye Teknoloji Merkezi, GE’nin Katmanlı İmalat yani 3D yazıcılar konusunda uzmanlaşmış, dünyadaki 11 merkezinden biri olarak öne çıkıyor.

Enerji için gelecek senaryolarını anlatan içerik büyük bir ilgi gördü.

4. Enerjinin Geleceği

GE Türkiye Blog’un 2017’de en dikkat çeken içeriklerinden biri de “Enerjinin Geleceği: 3 Gelecek Senaryosu” yazı dizisi oldu. 2060 yılına kadar dünya nüfusunun artış hızının düşmesi, enerji alanında devrimsel nitelikte teknolojilerin gelişmesi, küresel çapta büyük çevre sorunlarının yaşanması ve ekonomik-jeopolitik güçlerde kaymalar yaşanması olasılıkları üzerinde duruluyor.

Tespack, 2017’de Startup Turkey’de ödül aldı.

5. Dünya Küçülüyor!

Devrimsel gelişmeler bazen küçücük şirketlerin üretim yaptığı küçücük ofislerde, garajlardan çıksa da startupların önünde büyük engeller bulunuyor. GE İnovasyon Ağı ise çalışmaları sayesinde üretim ekosistemlerini ve insanları küresel olarak bir araya getirebiliyor. GE İnovasyon Ağı’nı çalışmaları sayesinde hızlı şarj, enerji üretimi ve enerji depolama alanında çalışmalar yapan bir startup olan Tespack, ilk ödülünü 2017 yılında Türkiye’nin en büyük startup festivali olan Startup Turkey’de aldı.

Kara Tipi Rüzgâr Türbini
GE 4.8-158, Avrupa’daki 5.000 konuta enerji sağlayacak gücüyle yenilenebilir enerji konusunda dikkatleri üzerine çekti.

6. Yenilenebilir Enerjide “Büyük” Gelişmeler

GE 2017 yılında, bugüne kadar üretilmiş en büyük kara tipi rüzgar türbini olan GE 4.8-158’i tanıttı.  158 metre rotor çapına sahip 4,8 MW‘lık bu dev, Avrupa’daki 5.000 konuta enerji sağlayabilecek şekilde üretildi. Kanatlarını süpürme alanı ve yüksekliğiyle GE 4.8-158, düşük ve orta rüzgâr hızlı sahalardaki müşterilerin enerji maliyetlerini düşürüyor. Aynı zamanda düşük ses emisyonu düzeylerini karşılayan türbin, normal operasyonlar sırasında 104 dB, yani küçük bir traktörün çıkaracağı ses kadar az bir sesle üretim yapabiliyor.

Hyperloop ile ulaşımda bir devrim yaşanabilir.

7. Hyperloop Gerçek Oluyor

2017 yılında gündemde olan konulardan biri de ulaşımda devrim yaratabilecek bir potansiyele sahip olan Hyperloop’tu. Temmuz ayında Las Vegas’ın kuzeyindeki DevLoop tüpünde, GE’nin de yatırımcısı olduğu yüksek hızlı Hyperloop kapsülünün testinin ikinci aşamasını tamamlandı. Bu denemede XP-1 test kapsülü Mayıs ayındaki denemelere göre 4.5 kat daha ileriye 3 kat daha hızlı gitti. Aynı zamanda kapsül, saatte 310 km hıza ulaştı.

myPlant Asset Performance Management yazılım paketi ile tarımda yaşanacak sorunların önüne daha önceden geçilebiliyor.

8. Tarım Dijitalleşiyor

GE’nin yeni yazılım paketi myPlant Asset Performance Management (APM), Hollanda’da seralardan veri topluyor ve her bir seranın operasyonel durumunu analiz ediyor, olası problemleri önceden kestirip hasat etkilenmeden önlem alabiliyor. Dijitalleşme ile birlikte milyon dolarlık domateslerin tam vaktinde olgunlaşmasını sağlıyor. Hollanda’da seralardaki domateslerin iyi bir şekilde olgunlaşması için çalışan bütün makineler artık veri üretiyor, makinelerin arızaları artık öngörülebilir oluyor.

Yapay zekâ her alanda kendini göstermeye devam edecek gibi görünüyor.

9. Yapay Zekâ Dikkatleri Üzerine Topladı

GE Türkiye Blog’un 2017 içerikleri arasında en dikkat çeken içeriklerden biri de “Endüstriyel İnternetin Aklı: Yapay Zekâ I” yazı dizisi oldu. Buna pek de şaşırmamak gerekiyor çünkü yapay zekâ sayesinde makineler görebiliyor ve hissedebiliyor, yorumlayabiliyor ve öğrenebiliyor ve bu sayede kendi kendine karar alarak uygulayabiliyor. Belli ki sadece 2017’de değil önümüzdeki yıllarda da en çok konuşulan konulardan biri bu olacak.

Bitcoin
Bitcoin ile para birimleri de dijitalleşecek.

10. Dillerden Düşmeyen Bitcoin ve Blockchain Teknolojisi

Birbirimizi kandırmayalım… 2017 yılında hepimiz vaktiyle biraz Bitcoin alıp kenara koymadığımız için kendimize kızdık çünkü Bitcoin daha önce hiç bu kadar konuşulmamıştı. Bu nedenle 2017’de en dikkat çeken içeriklerimizden biri de “Endüstriyel İnternetin Olmazsa Olmazı: Bitcoin ve Blockchain” yazı dizisi oldu.  Her şeyin, üretimin bile dijitalleştiği bu dönemde para birimlerinin bile dijitalleşmesi aslında şaşırılacak bir durum olmayabilir. Hatta Bitcoin ve Blockchain, Endüstriyel İnternet’in tamamlayıcısı olmaya aday bile olabilir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.