Gelecekten Gelen Bir Fabrika!

23 Ocak 2019

Ünlü yazar Mark Twain’in “Dünyanın sonu geldiğinde Cincinati’de olmak isterim. Çünkü burası 20 yıl geriden geliyor” dediği rivayet edilir. Eğer yaşasaydı ve GE’nin Katmanlı İmalât Teknoloji Merkezi’ni görseydi muhtemelen bu lafı etmezdi. Dışarıdan bakınca bu binanın, komşusu olan diğer sanayi binalarından pek bir farkı yok: Alçak ve gri bir kutu. Fakat büyük cam kapılardan içeri adım atınca bir anda kendinizi dünyanın en büyük ve en gelişmiş 3D katmanlı üretim tesisinde buluyorsunuz.

3D üretim, yani diğer adıyla katmanlı imâlat, mühendislerin ve tasarımcıların karmaşık metal parçalarını doğrudan bir bilgisayar dosyası üzerinden üretmelerini sağlar. Yani mantık olarak metin dolu bir sayfayı yazıcınızdan çıkarmak kadar kolay olsa da yapılan işler daha büyük. Örneğin, dünyanın en büyük jet motoru GE9X için üretilen karmaşık yakıt nozülleri, son teknoloji GE Catalyst Turboprop motorunun yivli vites kutusu kapakları ve benzeri birçok ürün… Parçalar metal tozlarının lazerle veya elektron ışınlarıyla birleştirilmesiyle katman katman üretiliyor. Makine için ufak olan bu katmanlar insanlık için oldukça büyük! Bu imâlat yöntemi sayesinde üretilen GE Catalyst Turboprop motoru 885 parça yerine sadece 12 parçadan oluşturuluyor. Bu da motorun ağırlığının azalması, tedarik zincirinin ve bakımın kolaylaşması ve motorun performansının iyileştirilmesine olanak sağlıyor.

Bugün GE Katmanlı İmalat Teknoloji Merkezi’nde, 6’sı dünyanın en büyük metal yazıcısı olmak üzere 90 tane 3D yazıcı var. Ayrıca bu 3D yazıcılarla çalışan 300 tasarımcı, teknisyen ve mühendis de her sabah bu gelecekten fırlamış gibi görünen binaya adım atıyor. Burası GE Havacılık’a ait olsa da, çalışanların yarısından fazlası GE Katmanlı İmâlat’tan.


Burada geliştirilen parçalardan biri, Boeing 787 Dreamliner uçaklarına güç veren GEnx motoru için yapılan bir braket. Bu parça motor bakımı sırasında GEnx’in kapaklarının açık kalmasını sağlıyor. Kulağa basit bir parça gibi gelebilir fakat bu parçanın klasik yöntemle üretiminde bir alüminyum blok frezeden geçiyordu ve bu ortaya çok fazla atık metal çıkartıyordu. 3D üretim sayesinde bu gereksiz atık miktarı ortadan kalktı ve parça hafifledi. İnsanlar genellikle 3D üretimin bir şeyleri birleştirmesini beklerler fakat bu tarz var olan parçaların geliştirmeleri de burada mühendislerin yaptığı işin önemli bir parçasını oluşturuyor. Katmanlı İmâlat Teknoloji Merkezi’ndeki mühendisler şu ana kadar 100’den fazla yazdırılabilir parça tanımladılar ve bunların 3’te 1’i geliştirilmiş parçalardan oluşuyor.

Burada yapılan bir diğer iş ise Concept Laser ve Arcam yazıcılarının yeni özelliklerinin ve uygulamalarının testleri. Çünkü burada yapılan iş aslında iki yönlü bir iş. Mühendisler parçaları 3D yazıcılarla geliştirirlerken bir yandan da işlerini kolaylaştırmaları için 3D yazıcıları geliştiriyorlar. Daha gelişmiş makinelerle daha gelişmiş parçalar üretiliyor, daha da gelişmiş parçalar için gelişmiş makinelerin daha da gelişmelerini sağlıyorlar. Biraz karışık ancak katmanlı imâlatla üretilmiş bir parça kadar değil. Bu mantık aynı şekilde metal tozları için de geçerli. Buradaki mühendisler Arcam’ın yan kuruluşu ve dünyanın en büyük metal tozu üreticisi olan AP&C’ye yeni malzemeler geliştirmede de yardımcı oluyor.

The Additive Technology Center

The is no place in the world like GE Aviation’s Additive Technology Center in Cincinnati, Ohio. The 150,000-square facility, which employs 300 engineers and technicians, opened just a few years ago but it already feels like a factory from the future. Filled with 3D printers, including the largest additive manufacturing machines in the world, it’s in equal parts a design shop, a rapid prototyping lab, and a real 3D printing factory making parts for GE engines like the GE9X, the world’s largest jet engine, and the GE Catalyst. Tomas Kellner, editor of GE Reports, talked to GE Aviation’s Eric Gatlin about the place.

Posted by GE on Monday, March 12, 2018


Elbette katmanlı imâlat sadece Cincinnati’deki fabrikanın gündeminde değil. Gebze’deki Türkiye Teknoloji Merkezi’nin içerisinde, geçtiğimiz aylarda Türkiye Katmanlı İmâlat Ar-Ge Laboratuvarı (TARLA) açıldı. Burada yerli tasarımların geliştirilmesi ve katmanlı imâlat konusunda yeni çalışmaların yapılması planlanıyor. Bu laboratuvar GE’nin Amerika ve İtalya’dan sonra üçüncü Ar-Ge laboratuvarı olarak da dikkat çekiyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.