Gelecekte Bayram Menülerinizi Kalori Ölçümü Yapan Mikrodalga Fırın ile Yapabilirsiniz

17 Temmuz 2015

Bugün ailelerimizle, arkadaşlarımızla vakit geçirmek için, belki de yoğun iş temposuna küçük bir mola vermek için bir süredir iple çektiğimiz bayram tatilinin ilk günü! Mutfaklarımızda lezzetli ama bir o kadar da kalorili yemekler pişiyor.

Böyle bir günde kaloriyi aklınıza getirmek istemezdik ancak yenilikçi olduğu kadar yararlı ve yaratıcı bir GE icadından bahsetmeden de edemezdik.

GE, kuruluşundan bu yana insanlığın sorunlarına etkili, kalıcı ve yaratıcı çözümler getirmeyi kendine amaç edinen ve imkansızı başarmayı hedefleyen bir şirket. Sağlıklı yaşam kalitesini artırmak da öncelikli amaçlarından bir tanesi. Bu alanda endüstriyel internet ve üstün GE teknolojilerini kullanarak çalışmalarına devam ediyor. Bu çalışmaların en akıllı ürünlerinden bir tanesi olan kalori ölçümü yapan mikrodalga fırın hem sıcak havalar hem de bayram dolayısıyla beslenmemize dikkat etmemiz gereken bu günde gündemimize tekrar girdi.

Geçtiğimiz yıl GE’nin deneyimli bilim adamlarından olan Mat Webster, eşinin yediklerinin kalori ölçümünü gerçekleştiren bir makina olmayışı hakkında şikayet etmesinden esinlenerek çalışmalarına başladı.

Sizlere icadın ortaya çıkış sürecinden de bahsetmek isteriz. 6500 gıdanın besin değerlerinin bulunduğu veritabanıyla başlayan çalışma, birkaç veri ile kalori hesabı yapan basit bir denklem oluşturulmasıyla devam etti. Kullanılacak basit verilere ise mikrodalga teknolojisi ve sensörler yardımıyla ulaşmayı başardılar.İçerisinde yağ barındırmayan basit olarak nitelendirilebilecek yiyeceklerden daha karmaşık ve kompleks besinlere kadar test ölçümleri GE Ekibi ve Baylor Üniversitesi Elektrik ve Bilgisayar Bölümü tarafından yapıldı.

Chicken Salad

Dünya’da artan obezite hastalığı oranları, geride bıraktığımız ramazan ayında düzensiz beslenme ve bayram keyfini yaşadığımız bu günlerde insan sağlığı hakkındaki endişeler de artıyor.Sağlık alanında teknoloji ve yeniliklerle geleceğin makinalarını icat eden GE’nin bu yeni icatı insan sağlığı için umut vaadediyor.Henüz test aşamasında olan makina gelecekte her mutfakta bulunan sağlıklı beslenmeyi kolaylaştıran, insan sağlığına destek veren en önemli mutfak aletlerinden biri haline gelecek.

Kalori ölçümü yapan mikro dalga hakkındaki diğer bir yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.