Gelecek Çok Verimli: Dünya Çevre Günü Kutlu Olsun!

5 Haziran 2017

Dünya Çevre Günü tüm dünyada 5 Haziran’da kutlanırken, bugünü daha anlamlı kılmak aslında dev boyutlarda üretim yapan endüstrilerin elinde… Üretilen enerjinin önemli bir bölümü sanayi tarafından tüketiliyor. Bu da endüstrileri sürekli daha verimli olmaya, yani hali hazırdaki kaynakları daha iyi kullanıma yönlendiriyor.

Verimlilik, GE’nin her zaman en çok üzerinde durduğu konulardan biri oldu çünkü bu, sürdürülebilirliğin ilk adımı. GE, hem daha verimli teknolojiler hem de dijitalleşme ile endüstrilerde olumlu bir çevresel etki yaratmayı amaçlıyor ve bu stratejiye Ecomagination diyor.

Ecomagination, GE’nin verimliliğin artırılmasıyla kaynak kullanımının azaltılması ve bu sayede küresel çapta bir çevresel etki yaratılması için geliştirdiği stratejisine ve operasyonuna verdiği isim.  GE, bu strateji ile daha temiz teknolojilere yatırım yapıyor, emisyon düşürücü ve su kullanımını azaltan yöntemler geliştiriyor ve bu konuda çalışan diğer şirketlerle iş birliği gerçekleştiriyor.

GE teknolojileri ve dijitalleşme ile gelen verimlilik artışı rakamlarla daha iyi anlaşılabilir:

– GE, 2005 yılında 5000’in üzerinde 1.5 megavatlık rüzgâr türbini kurulumu gerçekleştirdi.

– 2007 yılına gelindiğinde GEnx motorları havacılık tarihinin en hızlı satılan uçak motoruydu ve %15 yakıt tasarrufu sağlıyordu. Bu havayolu şirketlerinin karbon ayak izini küçültmesi için oldukça önemli bir adım oldu.

– 2010 yılında GE’nin Hareket Planlayıcısı yazılımı lokomotifleri ve demiryollarını daha verimli hale getirdi. Yakıt ve bakım giderlerinde yani kaynak kullanımında verimlilik sağlandı. Aynı yıl GE’nin su tüketimi 2006 yılına göre %30 oranında azalmıştı.

– 2014 yılında GE’nin Ar-Ge faaliyetleri bütün hızıyla sürerken bu süreçlerin de daha temiz bir şekilde gerçekleştirilebilmesi için 15 milyar dolarlık ek bir yatırım gerçekleştirildi. Aynı yıl GE’nin sera gazı emisyon oranı 2004 yılına göre %31 oranında azalmıştı.

– 2015 yılında dijitalleşme sayesinde rüzgâr santrallerinin üretim potansiyeli %20 oranında artış gösterdi. Bu artış, türbinler üzerindeki sensörlerin sürekli veri üretmesi ve bu verinin GE’nin Endüstriyel İnternet Platformu Predix tarafından işlenmesiyle mümkün oldu. Ayrıca CFM LEAP motorlarında endüstriyel 3D yazıcılarla yani katmanlı imalat teknolojileriyle üretilen parçalar kullanılmaya başlandı.

– 2016 yılında ise geçmişte hayal gibi görünen dev açık deniz türbinleri elektrik üretmek için ABD kıyılarında dönmeye başladı. Aynı yıl GE’nin Ecomagination stratejisi Fortune dergisinin “Dünyayı Değiştirenler” kategorisinde 3. sıraya yerleşti.

– 2017 yılında GE artık verimlilikle ilgili bilgi ve tecrübesini tüm iş alanlarında kullanmayı hedefliyor. Katmanlı imalat teknolojileri ile uçak motorları ya da türbinler için üretilen parçaların daha dayanıklı ve hafif olması yakıt ve bakım giderlerini azaltılabiliyor. Dijitalleşmeyle fabrikaların üretim hatlarını daha verimli hale geliyor ve üretim hattının dijital ikizleri, hattın optimum değerlerle çalışması için gereken analizlerin yapılmasına izin veriyor. Ayrıca GE’nin yine 2017 yılında hayata geçirdiği Enerji Verimliliği Mükemmellik Merkezi girişimi, buhar santrallerinde enerji üretimini daha akıllı, daha temiz ve daha çevreci hale getiriyor.

GE, 125 yıllık bir teknoloji şirketi olarak sürdürülebilirliğin ne denli önemli olduğunun her zaman altını çizdi ve bu konuda yatırım yapan öncü kurumlardan biri oldu.  Ecomagination bu taahhüdünün bir ürünü ve GE’nin dünyayı herkes için daha yaşanılabilir yapma hedefinin en önemli adımlarından biri.

Dünya Çevre Günümüz kutlu olsun!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.