Geleceğin Şehirleri: Boston’da Yeni Bir Şehir Doğuyor

16 Ocak 2018

İkinci Dünya Savaşı sırasında Boston’ın güneyindeki Weymount Askeri Havacılık Üssü, Alman U-Botları’na karşı New England kıyısında görev yapan 12 keşif balonuna ev sahipliği yapıyordu. Daha sonra ise bu alan uzunca bir süre atıl olarak bekledi. Ancak bugün, bu dev bölge büyük bir dönüşümün eşiğinde.

LStar Ventures burada neredeyse bir milyon metrekarelik kamusal alanı, 4000 hanesi, hatta bölgedeki saygın üniversitelerin bölümleri bulunan sürdürülebilir bir şehir inşa ediyor. Öyle ki burada inşa edilen bütün yapıların LEED sertifikaları bulunacak ve bütün şehir, 2050 yılında tamamen yenilenebilir enerji kullanıyor olacak.

Bu projenin geliştiricileri, sadece Boston’da yaşayan genç profesyonelleri değil, aynı zamanda büyük işverenleri de hedef kitlesinde tutuyor. Mesela Amazon’un genel merkezini burada konumlandırmak gibi.

Geleceğin Şehirleri
Yepyeni geliştirmeler ve GE’nin Predix uygulaması ile akıllı bir şehir haline gelecek Boston, yeni özellikleriyle geleceğin şehirlerinin nasıl olacağı konusunda da fikir verecek.

Bu yıldan başlayarak GE‘de geleceğin şehrinin birçok uygulamasında yer alacak. Örneğin akıllı şehir aydınlatması ile ses, ışık ve diğer çevresel etkenler takip ediliyor olacak akıllı aydınlatmalar sensörleri ile sürekli veri üretilecek. Bu verilerse GE’nin Endüstriyel İnternet Platformu Predix ile sürekli olarak işlendiğinde şehir sakinlerine en yakın park yerini ya da trafik durumunu bile söyleyen sayısız fayda sağlayacak. Benzer bir sistem bugün San Diago’da da hâlihazırda kullanılıyor.

Böylesine bir şehrin sıfırdan kurulmasının başka bir avantajı ise birçok akıllı şehir uygulamasının sıfırdan inşa edilecek bu projede deneyimlenebilecek olması. Aslında bu alan, akıllı toplu taşıma hizmetleri ya da akıllı posta teslimatları gibi şehirlerde yaşamı kolaylaştıracak yeni teknolojiler için bir deneme alanı. Belki de gelecekte teknoloji start-up’larını, hatta dev teknoloji şirketlerinin merkezlerini hızla bu akıllı şehre taşınırken görmek kimseyi şaşırtmayacaktır…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.