Geleceğin Kadın Mühendisleri TEI’de Yüksek Teknoloji ile Buluştu

18 Haziran 2015

TEI Gezisi

Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi öğrencileri, OMV Türkiye’nin Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi işbirliği ile başlattığı “WomEngineers” programı kapsamında, havacılık sektöründe geliştirdiği teknolojiyle uluslararası ana motor üreticisi olmayı hedefleyen Eskişehir TEI Tesisi’ni ziyaret etti.

Program kapsamında ilk olarak geçtiğimiz aylarda OMV Samsun Elektrik Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali’ni ziyaret eden öğrenciler ikinci durakları olan TEI’de GE, OMV ve TEI’nin üst düzey yöneticileri ile bir araya gelme fırsatını yakaladılar. Program kapsamında TEI atölye turu da gerçekleştirildi.

OMV Türkiye, Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ile işbirliği kapsamında, mühendislik bölümlerinde eğitim gören kız öğrencilerin öğrenim hayatları devam ederken kariyerlerleriyle ilgili doğru planlar da yapabilmelerine yönelik “WomEngineers” adını verdiği bir programı yürütüyor. İlk durağı OMV Samsun Elektrik Doğalgaz Kombine Çevrim Santrali olan program kapsamında, öğrenciler bir sanayi tesisini en ince ayrıntısına kadar incelemenin yanı sıra üst yöneticilerle de mesleki gelişimleri ve kariyerleri üzerine sohbet etme fırsatını yakalıyorlar. Öğrenciler programın ikinci durağı olarak TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş.), GE, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı ve Türk Hava Kurumu’nun ortak girişimi ile Eskişehir’de kurulan TEI’de bulundular.

Boğaziçi Üniversitesi inşaat, bilgisayar, elektronik ve kimya mühendisliği bölümlerinde okuyan toplam 13 kız öğrencinin katılımı ile gerçekleşen ziyaret öncesinde TEI’nin teknik alandaki faaliyetleri ve başarılarının anlatıldığı bir sunum yapıldı. Öğrencilerin GE Türkiye CEO’su Canan Özsoy, OMV Türkiye CEO’su Gülsüm Azeri ve TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit ile bir araya gelme fırsatı bulduğu ziyaret, önemli bir deneyim paylaşım platformu oldu. Öğrencilerin ziyareti TEI atölye turu ile devam etti.

GE Türkiye Başkan ve CEO’su Canan Özsoy ziyaret ile ilgili değerlendirmesinde GE’nin yerelleştirmeye verdiği öneme vurgu yaparak gençlere ve kadınlara fırsatlar sunulması gerektiğinin altını çizdi.

Özsoy: “Türkiye’nin rekabet gücünün artması açısından yerel üretim büyük önem taşıyor. GE olarak bu kapsamda TEI’de Türk teknisyen ve mühendislerle helikopter motoru üretimi yapmanın gururunu yaşıyoruz. Ancak ülkenin ekonomik büyümesi için kadınların ekonomiye daha çok katılımı, iş hayatında varlığı ve teknik olarak da kendilerini geliştirmesi büyük bir değer. Bu yüzden OMV Türkiye’nin “WomEngineers” programı kapsamında mühendislik bölümlerinde okuyan kız öğrencilerimizle Eskişehir TEI’de bir araya gelmekten ayrı bir mutluluk duydum” dedi.

OMV Türkiye’nin ‘sürdürülebilirlik’ yaklaşımı çerçevesinde sosyal sorumluluk projelerinde eğitim, becerileri geliştirme yoluyla başarıya ulaşma ve enerji verimliliği konularına odaklandığını belirten OMV Türkiye CEO’su Gülsüm Azeri ise; “Gençlere ve kadınlara yönelik oluşturduğumuz ‘teknik eğitim ve gelişim programları’ öncelikli destek alanlarımız arasında yer alıyor. Bu yaklaşım çerçevesinde hayata geçirdiğimiz “WomEngineers” programımızın temel amacı büyük zorluk ve emeklerle eğitim gördükleri teknik alanlarda kariyerlerini sürdürmeleri için kız öğrencileri teşvik etmektir. İyi bir mühendis olabilmek sahada yoğun çalışmayı gerektirir ve biz inanıyoruz ki Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden biri olan Boğaziçi’nden yetişen kadın mühendisler de Türkiye’nin geleceği için kariyerlerini bu alanda sürdürmelidir. Onların bu alandaki azimlerini tesis ziyaretleri, staj programları ve kariyerlerine yön verecek buluşmalarla desteklemekten çok memnunuz. Türkiye’nin enerji alanındaki en son teknolojilerini kullanan OMV Samsun Elektrik Doğalgaz Kombine Çvrim Santrali ve teknolojik başarıları dünyaca takibedilen GE Eskişehir TEI tesisi ziyaretlerinin gençlerimiz için çok önemli kazanımlar sağladığına inanıyorum” dedi.

Deneyimlerin paylaşılmasının gelecek kuşaklar için son derece önemli olduğuna değinen TEI Genel Müdürü Mahmut Faruk Akşit ise, samimi ve interaktif böyle bir buluşmanın öğrencileri son derece motive ettiğine inandığını paylaştı. “Katılımcıların iş yaşamından rol modellerle tanışmalarını, operasyonel faaliyetleri yakından tanımalarını, mezun oldukları teknik alanda azimle ilerlemelerini ve yüksek hedeflere yönelmelerini teşvik etmeyi hedefleyen “WomEngineers” kapsamında TEI’yi ziyaret etmelerinden gurur duyduk” dedi.

Program, katılımcılar için özel hazırlanmış ve birer mentor eşliğinde sürdürülecek staj programını ve kariyerlerine teknik alanlarda başlayarak şu anda bulundukları kurumun en tepe yöneticiliğini üstlenmiş olan kadın CEO’lar ile bir sohbet ortamında buluşturmayı da içeriyor.

 

 

 

 

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.