Geleceğin Endüstriyel Meslekleri

9 Ocak 2015

Önümüzdeki 20 yıl hangi meslekler ortaya çıkabilir?

job1

Yeni teknolojiler bazı meslekleri ortadan kaldırıyor gibi görünse de işbirliği ve küresel akılın daha fazla kullanıldığı yeni meslekler yaratıyor. Örneğin, endüsrtiyel internet uzmanı programcılar, uygulama kodlayıcılar bundan 10 yıl önce yoktu… bugün ise şirketler için önemli bir yere sahipler.

Peki teknolojideki bu gelişmeler hangi yeni meslek gruplarını oluşturacak? Hep beraber inceleyelim…

Uzay Gemisi Pilotu

job2

Tüm zorluklara rağmen Virgin, XCOR, Boeing ve SpaceX gibi şirketler tarihin en büyük insanlı uzay gemilerini üretmeye kararlılar.  Uzay gemileri ile dünya üzerinde de seyahat etmek daha hızlı olabilir. Uzay giysilerinizi hazırlayın!

Gelişmiş inşaat işçisi

job3

Geleceğin inşaat işçileri fiziksel olarak daha gelişmiş olacak, daha az güçle  daha ağır işleri yapabilecekler. Bugün gemi yapımında verimliliği artıran dış iskelet, aynı zamanda yaşlı iş gücüne de yardımcı olabilir. 2010 yılında ABD’deki inşaat işçilerinin %40’ı 45 yaşın üzerindeydi.

Robot Psikiyatristi

job4

Robotlar, bağımsız hareket etmekte daha yetenekli hale geldikçe,  programlamaları konusundaki endişeler de büyüyor. Gelecekte, istenmeyen hatalara yol açmalarını önlemek için bu amaçla eğitilmiş uzman programcılar ortaya çıkabilir.

Sentetik Yaşam Tasarımcısı

job5

Laboratuvarda biyolojik özellikleri birleştirmek için kullanılan araçlar artık daha ulaşılır ve uygun maliyetli. Hobi için bile edinilebilir! Sentetik biyolojinin – doğada var olmayan organizmaların oluşturulması bilimi- yaygınlaşmasıyla  daha çok biyoloji mühendisine ihtiyaç duyulabilir.

Zaman ilerledikçe bu listenin çok daha kalabalık olacağına inanıyoruz… Peki ya sizce yeni meslekler neler olacak?

Yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.