Geleceğin Elektrik Santralleri

23 Aralık 2015

 

Önümüzdeki on yıl içinde, dünya nüfusunun 8 milyar kişi artması bekleniyor. Ve tabii ki herkesin elektriğe ihtiyacı olacak. GE, önümüzdeki 20 yıl içinde elektrik talebinin %50 büyüyeceğini öngörüyor.

Bu talebi karşılamak yaratıcı mühendislik gerektirecek – hem türbin ve jeneratörler gibi olağan şüphelilerin yeniden tasarlanması hem de yeni bulut tabanlı dijital araçlar ve veri analitiğinin geliştirilmesi gerekecek. Tüm bunlar için GE’nin birkaç parlak fikiri var.

GE’ye göre yakında tüm santraller bağlı yüksek teknolojili merkezler olacak. Mühendisler, “veri havuzlarında” toplanan ve bulut platformunda biriktirilen verileri kullanarak enerji üretim maliyetlerini düşürmek ve enerji kesintilerini önlemek için daha akılcı kararlar verecek. GE, endüstriyel internete özel olarak geliştirdiği bulut platformu Predix’e şimdiden 1 milyar $ yatırım yaptı. Predix, operatörlerin uygulamalar yazmasını, daha verimli bir operasyon için verinin derinlerine dalmalarını mümkün kılacak ve geleceğin enerji santralinin omurgasını oluşturacak. GE’nin kasım ayında Fransa merkezli Alstom enerji ve şebeke şirketini satın almasıyla entegre enerji santrali sistemi oluşturma potansiyeli arttı.

Geleceğin enerji santrali iki ana temele sahip olacak: dijital enerji santrali ve GE’nin AdvantEDGE dediği modüler enerji adası. GE’nin modüler enerji adası, enerji santrali kurulumunu büyük ölçüde basitleştirecek. AdvantEDGE sistemiyle önceden üretilmiş ve görevlendirilmiş parçalar direkt sahaya ulaştırılacak. Bu da sahadaki iş gücünü azaltacak ve kurulum süresini kısaltacak. Sonuç: Daha ucuza mal edilebilen ve daha erişilebilir enerji üreten santraller!

Sistem, dev endüstriyel yapı taşları gibi çalışacak. GE, tahliye sistemleri, boru taşıyıcıları, gaz türbini tankları gibi modülleri inşaa edecek ve sonra birleştirilmeleri için bu prefabrike parçaları çalışma sahasına ulaştıracak. Entegre Sistemler Genel Müdürü Andreas Brautsch, “Bu yeni yaklaşım GE’nin santralleri yalınlaştırılmış bir şekilde teslim etmesini sağlayacak. Modüler enerji santrali, santral kurulum zamanını %25 kısaltacak ve pahalı ve her zaman ulaşılabilir olmayabilen sofistike saha mühendisi ihtiyacını ortadan kaldıracak” diyor.

Geleceğin santralinin diğer yarısı, enerji üretimine yazılımın gücünü ekleyecek olan dijital santral olacak. GE Enerji’de Kombine Çevrim Enerji Santralleri Ürün Müdürü Flor Rivas, “Bu yaklaşım, müşterilerin enerji santrallerini çalıştırma şekillerini değiştirecek” diyor. Rivas, ekipmanlardaki sensörlerin kesintisiz olarak her bir parçanın ne kadar iyi çalıştığına dair veri toplayacağını ve bu verileri bulut ortamına aktaracağını anlatıyor. Daha sonra uygulamalar bu veriyi analiz edecek ve mühendislere hangi parçanın değiştirilmesi gerektiği, hangilerinin tamire ihtiyacı olduğu ve kesintileri önlemek için ekipmanlara nasıl bakılması gerektiği gibi konularda son derece önemli içgörüler verecek.

Bu veriler aynı zamanda GE’ye bulut ortamında santralin tümünün bir dijital ikizini yaratma olanağını verecek. Dijital ikiz teknolojisi ve veri analitiği sayesinde farklı senaryolar gerçek santralde uygulanmadan önce bu sanal santralde denenebilecek.

Tabii teknoloji burada durmayacak. Tek bir enerji santralinden değil, birçok enerji santralinden aynı anda veri toplanacak. GE Yazılım Çözümleri Portfolyo Mimarı Aaron Zurborg, “Dijital enerji santrali ile, bir santral için geliştirdiğiniz modeli ve analitik analizleri portfolyonuzdaki diğer santrallere de aktarabileceksiniz” diyor.

Zurborg’un tahminine göre, dijital enerji santralleri gaz ve buhar türbinlerini birleştiren kombine çevrim enerji santrallerinde 50 milyon $ tasarruf sağlayacak. Yeni santral kurulumunda ise 230 milyon $ tasarruf sağlanması mümkün. Zuborg’a göre, sadece GE ekipmanları kullananlar değil, mevcut herhangi bir santral dijital enerji santraline çevrilebilir. Zuborg, “Dünyanın daha fazla enerjiye ihtiyacı var ve bizim bunu yapmak için müthiş bir yolumuz var” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.