Geleceği Şekillendiren Satın Alımlar

31 Ocak 2022

2021, GE için tarihi bir yıldı. Geçtiğimiz sonbaharda GE; sağlık, enerji ve havacılığa odaklanan üç ayrı endüstri lideri şirket olarak ilerleyeceğini duyurdu. GE Başkanı ve CEO’su Larry Culp, “Uçuşların geleceğini şekillendirmek, hassas tıbbı geliştirmek ve enerji dönüşümüne öncülük etmek için hızla hareket etme sorumluluğumuz var.” açıklamasında bulundu. “İnşa ettiğimiz ivme, GE‘nin dönüşümündeki bu heyecan verici adımı atmak için bizi güçlü bir konuma getiriyor ve her bir işletmemizin tam potansiyellerini gerçekleştirmesini sağlıyor.” Bu ivmeye yardımcı olmak için, GE‘nin geçtiğimiz yıl içinde tamamladığı bir dizi satın alım oldu. Gelin bu listeye birlikte bakalım.

BK Medical

Aralık ayında GE Sağlık, ultrason teknolojisi klinisyenlerinin ameliyat sırasında hastanın vücudunun içini gerçek zamanlı olarak görmelerine ve kritik kararlar vermelerine yardımcı olan gelişmiş bir cerrahi görüntüleme şirketi BK Medical‘in satın alımını tamamladı. GE Sağlık Ultrason’un Başkanı ve CEO’su Roland Rott “GE’nin ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası ultrason yeteneklerine hızlı büyüyen ve nispeten yeni, gerçek zamanlı cerrahi görüntüleme alanını eklemek, teşhisten tedaviye ve ötesine uzanan eksiksiz bir bakım süreci, uçtan uca bir hizmet yaratacak.” diyor.

Zionexa

Mayıs ayında GE, doktorların belirli kanserleri ve diğer hastalıkları teşhis etmesine yardımcı olabilecek tanısal görüntüleme teknolojileri geliştiren Fransız şirketi Zionexa‘yı satın aldı. Üç yaşındaki Zionexa, çevik ve yenilikçi. Aynı zamanda GE‘nin tıp endüstrisinin ilerlediğini gördüğü bir alanda faaliyet gösteriyor: Hassas tıp. Zionexa‘nın uzmanlığı, radyofarmasötikler olarak bilinen, vücuttaki belirli reseptörlere bağlanmak ve doktorların, örneğin bir tümör ve yanıt verebileceği ilaç türü hakkında daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için tasarlanmış tanı teknolojileri geliştirmeyi içeriyor. 

Prismatic Sensors

BT tarayıcıları yıllardır en önemli teşhis araçlarından biri olarak hizmet verdi; ancak ortaya çıkarabilecekleri ayrıntıların bir sınırı vardı. Şimdi, GE bilim adamları ve İsveçli bir girişim olan Prismatic Sensors AB, fotonları saymak ve görüntüleri iyileştirmek için silikondan yapılmış yenilikçi X-ışını dedektörlerini kullanan bir teknoloji üzerinde çalışıyor. Bu gelişme o kadar önemli bir vaatti ki GE Sağlık, yaklaşık bir yıl önce şirketi satın almaya karar verdi. Bu teknoloji; onkoloji, kardiyoloji, nöroloji ve diğer alanlarda görüntülemeyi iyileştirebilir.

Opus One

Dijital şebekeye yönelik çözümler, GE Digital‘in endüstriyel yazılım portföyünün en büyük bölümünü oluşturuyor. Aralık ayında GE, bu alanda daha da güçlendi. Güneş ve rüzgâr santralleri, enerji depolama ve diğer kaynaklar gibi dağıtık enerji kaynaklarının (DER’ler) yönetimi için yazılım geliştirme konusunda uzmanlaşmış Kanadalı bir yazılım şirketi olan Opus One Solutions Energy Corp.’u satın alma planlarını duyurdu. Yenilenebilir enerji kullanımının artmasının önündeki engelleri aşmak için bu, güzel bir haber.

AerCap

Kasım ayında GE, hava yolu kiralama işi olan GE Aviation Capital Services ve İrlanda’nın AerCap’inin sektör lideri, tek bir şirket oluşturmak üzere birleştirildiğini duyurdu. GE Başkanı ve CEO’su Larry Culp, bu satın alımı GE‘nin daha odaklı, daha basit ve daha güçlü bir yüksek teknoloji sanayi şirketine dönüşümünde önemli bir kilometre taşı.” olarak değerlendirdi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.