GE’den Yılda 3.2 Milyon Dolar Tasarruf Sağlayan Çözüm

4 Eylül 2015

AKSA Akrilik Kimya Sanayii, dünyanın en büyük akrilik fiber üreticisi. Bünyesinde 4 adet doğalgazla, 2 adet de kömürle çalışan sıcak su kazanı bulunuyor. Bu kazanlar, fiber üretimi için 500 dereceden daha sıcak su buharı üretiyor. Bu buhar, akrilik fiber üretimi sürecindeki elektrik ihtiyacının karşılanması için buhar türbinlerinde kullanılıyor. Bu kadar yüksek derecede çalışan makinelerde tabii ki zamanla yıpranmalar oluyor.

AKSA, 2012 ve 2013 yıllarında sıcak su kazanı borularında peş peşe büyük sorunlar yaşadı. 2 sıcak su kazanının borularında kabarmalar, yıpranmalar ve hatta yırtılmalar tespit edildi.

01

AKSA’nın yaşadığı boru sorununa bir örnek: Kabarmış ve yırtılmış bir sıcak su kazanı borusu.

General Electric’in Eylül 2013’ten beri sistem analiz ve bakımı konusunda destek verdiği AKSA, bu sorun karşısında GE’nin uzmanlığına başvurdu. General Electric Türkiye’nin uzman mühendislerinin gerçekleştirdiği metalurjik analizler sonucunda sorunun kaynağı bulundu: Sıcak su kazanlarının borularında atık demir oksit birikmişti. Borular bu tortu sebebiyle uzun süre aşırı ısınmış, aşırı sıcaklık da borulara zarar vermişti.

General Electric Türkiye’nin Alışılmadık Çözümü

Borularda yaşanan soruna ilk çözüm olarak sıcak su kazanlarının asitle yıkanması, böylece demir oksit artıklarından kurtulunması bulundu. Sonrasında da koruyucu görevi gören magnetit katman, borulara tekrar uygulanacaktı. Fakat GE’nin başka bir önerisi vardı!

Yüksek basınçlı kazanlarda karşılaşılan sorunların başında ısı transferinin olduğu yüzeylerde demir ve bakır birikmesidir. GE, AKSA’ya boruları asitle yıkamak yerine HTP-2 polimer teknolojisinin kullanılmasını önerdi. Metal oksit seyreltici bir madde olan PIPPA (poliisopro- penilfosfonik asit) isimli özgün molekülün kullanımıyla, borularda birikmiş artık materyaller seyreltilerek borulardan atılmış oldu. Asitle yıkamanın aksine, PIPPA kullanımında koruyucu tabakanın zarar görmemesi de operasyonel giderler ve insan gücünden tasarruf edilmesi anlamına geliyordu.

Boru Yüzeylerinin Öncesi ve Sonrası

2015-09-04_10.13.05

Sonuç, Yıllık 3.2 Milyon Dolar Tasaruuf!

AKSA Akrilik Kimya Sanayii, PIPPA uygulamasından beri kazan borularının hiçbirinde bir daha sorun yaşanmadı. Kazanların çalışmalarını plan dışı durdurmaları gerekmediğinden, sistemde beklenmedik elektrik kesintileri yaşanmadığından ve bakım maaliyetleri düştüğünden AKSA, yıllık 3.2 milyon dolar tasarruf etti. Tabii, sadece parasal giderler değil, aynı zamanda bakım ve onarım çalışmalarında ortaya çıkabilecek sağlık ve iş güvenliği riskleri de minimize edilmiş oldu.

GE Türkiye olarak, iş ortaklarımızın kazancının kendi kazancımız olduğu fikriyle onlar için en uygun çözümleri geliştiriyor, iş ortaklarımız için zaman, insan gücü ve maaliyetlerde en verimli çözümleri araştırmaya devam ediyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.