GE’den Umut Veren Geleceğe Destek

4 Eylül 2014

demet (2)

Genç Başarı Eğitim Vakfı Genel Müdürü Engür Rutkay ile GE olarak düzenlediğimiz CoMet toplantısında tanıştık, ben kendisinin toplantıda bahsettiği projelerden çok etkilendim ve mutlaka bu projelerin içinde yer almam gerektiğini düşündüm.

Vakfın çalışmalarındaki ilk gönüllülük tecrübemi, GE – Genç Başarı İnovasyon Kampı’nda ekiplerden birinde mentorlük görevi yaparak edindim. Kamp sırasında çok parlak gençlerle çalışma şansı elde ettim ve daha sonrada kamp birinci ekibine GE’de düzenliğimiz üç günlük programı hazırlıklarını gerçekleştirdim.

İnovasyon Kampı’ndan kısa bir süre sonra ise ikinci gönüllülük deneyimimi yaşadım. Engür Bey ve ekibi, Borsa Zeytinburnu Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından kurulmuş V.I.K. (Very Important Kids) şirketine gönüllü danışman aradıklarını ilettiklerinde hiç düşünmeden gönüllü olmayı kabul ettim. Öğrencilerle ile tanıştığım ilk günkü heyecanımı şu an çok net hatırlıyorum. Öğrencilerin tam anlamıyla profesyonel bir şirket gibi organize olduğunu ve toplantı yaptığını gördüm; yeni nesle olan güvenim arttı, gelecek için daha da umutlandım.

V.I.K. pazar araştırması yaptığında anaokulu ve ilkokul çağlarındaki çocukların trafik kurallarını iyi bilmediklerini ve bu yüzden birçok kazanın meydana geldiğini görerek, pazarda bulunan bu bilgi eksikliğini, kendi hazırladıkları trafik kurallarını masal tadında anlatan kitap ile karşılamaya karar verdi. Kitap; Türkçe-İngilizce, e-book ve görme engelliler için sesli kitap olarak çocukların beğenisine sunuldu ve 2600 öğrenciye ulaştırıldı. Ayrıca, kitabın yanı sıra sosyal sorumluluk projelerini gerçekleştirdiler ve projeleri ile Türkiye’de öğrenciler tarafından kurulmuş 49 Genç Başarı Şirketi arasından yılın en iyisi olarak seçildile!  Çok büyük bir gurur duydum. Bu başarı, 22-25 Temmuz 2014 tarihlerinde Estonya’nın başkenti Tallinn’de düzenlenen ve 38 ülkenin birincilerinin katıldığı “Genç Başarı Avrupa Bölgesi Yılın Şirketi” yarışmasına taşındı.

Avrupa genelinde düzenlenen bu yarışmada farklı ülkelerden birçok öğrencinin, öğretmenin ve gönüllerin katılımı organizasyonun büyüklüğünü gösteren bir etkendi. Türkiye olarak orada bulunmak, böylesine büyük bir organizasyonda ülkemizi temsil edebilmek çok önemliydi.

Gençlerin ırk-dil-din ayrımı olmadan kişisel gelişim yolculuklarında birlikte olmaları, çok erken yaşta, belki de bir şirkette ancak 4-5 yılda kazanılabilecek tecrübeleri orada elde ederek kendilerini donanımlı hale getirmeleri bu programı ve organizasyonu bambaşka bir yere koyuyor.

Gelişimlerini destekleyen  bu programa katılma fırsatı bulan gençlerin, hayatları boyunca unutamayacakları bir deneyim yaşamaları ve girişimcilik konusunda oluşturdukları alt yapı ile ileride ülke ekonomisine büyük katkılar sağlayacaklarını düşünüyorum. “Yaparak öğrenme” temelinde düzenlenen bu programa katıldıklarında, okullarında kurdukları şirketlerin Finans, Pazarlama, Halkla İlişkiler gibi departmanlarında görev alarak ve ileride yapacakları meslek seçimlerinde daha bilinçli tercih yapabilme imkanı bulacaklardır. V.I.K. Genç Başarı Şirketini oluşturan öğrencilerin büyük bir kısmı ilk kez yurtdışına çıkma, diğer ülkelerde yarışmacıları ile tanışma ve kendi şirketlerinin değerini karşılaştırma şansı elde ettiler.

Öğrencilerin bu sürece katılımından bahsedecek olursak, öncelikle Genç Başarı ve öğretmenlerin rehberliğinde şirketlerini kurarak yola koyuluyorlar. Yaklaşık 26 hafta gibi bir süre boyunca şirketlerini başarıya taşıyacak tüm aşamaları gerçekleştiriyorlar. Ülke genelinde düzenlenen Genç Başarı Ticaret Fuarı’na katılıyor ve burada jüri tarafından değerlendiriliyorlar. Gerçek bir ticaret fuarı havasında geçen bu organizasyon büyük bir rekabete sahne oluyor. En yenilikçi ürün, en iyi satış-pazarlama ve en iyi stant olmak üzere üç kategori üzerinden değerlendiriliyorlar.  Daha sonra, her ülke birincisi Genç Başarı  “Avrupa Yılın Şirketi” yarışmasına katılmaya hak kazanıyor. Burada her şirket öncelikle diğer katılımcı şirketlere, jüri üyelerine ve diğer Genç Başarı katılımcılarına şirketi tanıtan sunumlar yapıyorlar ve jüri üyeleri tarafından birebir görüşmelere alınıyorlar. Jüriye ve tüm ziyaretçilere açık olan Ticaret Fuarı’nda ürünler sergilenerek satışa sunuluyor.

Bütün bu program ve öğrencilerin gelişim seviyeleri, benim iş deneyimi konusundaki ön yargılarımı değiştirdi. Genç Başarı Şirketinde görev almış bir genç yeni mezun değil, deneyimli bir çalışandır!

Genç Başarı Eğitim Vakfı’nın çalışmaları üç ana unsur üzerinde yükseliyor: Öğrenciler, öğretmenler ve gönüllüler… Biz de GE olarak, “İnşa edilen bir geleceğe gönüllü” olmanın mutluluğunu yaşadık.

Demet Ünver

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.