GE’den Sağlık İnovasyonu

22 Eylül 2014

GE, her yıl gelirinin yüzde 5 ila 6’sı ile Ar-Ge alanında yatırım yapıyor. Biz de GE Türkiye olarak sağlık hizmetlerinde kilit öneme sahip çeşitli alanlara yatırım yapıyoruz. Bu konuda planladığımız birçok proje var. Örneğin 2020’ye kadar kanserle ilgili araştırma ve geliştirme çalışmalarına 1 milyar dolar yatıracağız. Ayrıca nörolojik hastalıklar alanında da 2010 – 2020 arasında 500 milyon dolar yatırım yapacağız. Bu yatırımlar, yeni nörolojik çözümlerin araştırılması, eğitimler ve hali hazırdaki araştırmaların genişletilmesine odaklanıyor.

GE Sağlık, yakın bir tarihte yazılım geliştirme konusunda 2018’e dek 2 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıkladı. Bu yatırım, bizim Endüstriyel İnternet stratejimizle bağlantılı olarak sağlık hizmetleri organizasyonlarına dair anlamlı ve gerçek zamanlı bilgiler edinmemize yardımcı olacak… 2012 tarihinde GE tarafından yayınlanan bir rapora göre küresel sağlık hizmetlerinin verimliliğinde yüzde 1 oranında bir artış gerçekleşmesi halinde 63 milyar dolara varan tasarruf sağlanabiliyor. Günümüzde, hareket halindeki hemen her şeyin içinde bilgi toplayan çipler mevcut. Ancak bu bilgiler datalardan daha akıllı faydalanmak için ya da iş akışında daha yüksek bir verimlilik için ve kaliteyle ilgili daha iyi kararların alınmasına yönelik olarak yeterince kullanılamıyor. GE Sağlık’ın ‘Endüstriyel İnternet’i, daha yüksek verimlilik seviyelerine ulaşılması amacıyla veriler ile makineleri insanlarla bağlantıya sokuyor. Bu, GE’nin sadece sağlık hizmetlerinde değil, bütün endüstri alanlarında sahip olduğu yazılım becerilerini arttırmaya yönelik daha kapsamlı taahhüdünün bir parçasıdır.

GE’nin sağlık hizmetlerinde inovasyona yönelik yatırımlarının en kayda değer boyutu, GE’nin healthymagination adını verdiğimiz girişimi, kaliteli sağlık hizmetlerine daha düşük fiyatlarla ulaşılmasını sağlayarak, daha çok kişiye sağlıklı koşullar sunmaya yönelik küresel amacıdır. GE healthymagination girişimi çerçevesinde; hizmetlerin kalitesinin, bunlara erişimin ve finansal olarak karşılanabilirliğin geliştirilmesine yönelik 100’den fazla yeni teknolojinin devreye girmesi amacıyla 6 milyar dolar yatırım yapıyoruz. GE, 2013 itibariyle 1,5 milyardan fazla kişinin sağlığını ilgilendiren onaylanmış 100 ürün inovasyonuna 4,2 milyar dolarlık yatırım yaptı.

GE Sağlık, tıbbi görüntüleme ve enformasyon teknolojilerinde, tıbbi teşhiste, hasta takip sistemlerinde, ilaç araştırma teknolojilerinde ve biyolojik esaslı tıbbi madde üretimine ilişkin teknolojilerde sahip olduğu geniş kapsamlı uzmanlık ile dönüştürücü tıbbi teknolojiler ve hizmetler sunuyor. Performans gelişimine yönelik danışmanlık hizmetlerimiz ise müşterilerimizin dünyanın her yerinde daha çok insana, daha düşük fiyatlarla, daha iyi hizmet sunmasına yardımcı oluyor.

Ayrıca sağlık hizmetlerinde inovasyonun dev cihazlardan küçük el aletlerine, büyük veriden analitiğe kadar farklı biçim ve ölçeklerde ortaya çıktığını görmekteyiz. Bunun yanı sıra inovasyonu; süreçlerimizin, üretkenliğimizin, liderlik uygulamalarımızın ve ortaklık modellerimizin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz.

Bunlara ek olarak, tüm sağlık hizmetleri yelpazesini kapsayan bir dizi inovasyon üzerinde çalışmaktayız. Örneğin, kardiyoloji ve nörolojide daha erken teşhise olanak tanıyan bir teknoloji geliştirmeyi hedefliyoruz. Böylelikle hastalar daha erken, daha yüksek başarı şansıyla ve sağlık hizmeti sağlayıcısına daha düşük maliyetlerle tedavi edilebilecek… Özel olarak nörolojide ve bunama gibi nörodejeneratif hastalıklar alanında çalışmaktayız. Alzheimer’a yönelik olarak geliştirilmekte olan araştırma aşamasındaki tanısal çözümlerde geniş bir portföye sahibiz. GE Sağlık bunun nedenlerini, taşıdığı riskleri ve etkilerini keşfetmeyi hedefleyen araştırmalar yoluyla bu hastalığı anlamak için kapsamlı bir yaklaşım benimsemiş durumda. GE olarak, tıbbi görüntüleme teknolojileri, PET görüntüleme cihazları ve hasta taramasına yönelik PET ve MR tarayıcıları gibi geniş bir tıbbi görüntüleme teknolojileri yelpazesini bir araya getiriyoruz. Ayrıca bir hastanın tedavisi sırasında ortaya çıkabilen veri yığınının doktor tarafından kavranması ve özümsenmesine yardımcı olacak yazılımlar da geliştirmekteyiz. Bunun yanında şirketlerin yeni nesil tedaviler geliştirmelerine yardımcı olmak üzere eczacılık endüstrisiyle işbirliği halindeyiz.

Bizim için inovasyonda diğer bir alan da, “büyük verinin” (big data) sağlık hizmeti altyapısının verimliliğini ve operasyonel etkinliğini güçlendirme potansiyelini ileri bir noktaya taşıyacak olan Endüstriyel İnternettir. Endüstriyel İnternet’in “büyük veriyi” ileri teknoloji yoluyla birbirine bağlama yaklaşımının, artan verimlilik sayesinde küresel sağlık hizmetleri endüstrisine yılda 20 milyar dolarlık tasarruf sağlayacağı öngörülüyor. Endüstriyel İnternet yaklaşımı, hasta bakımına olumlu katkıda bulunacak çıkarımlara kolay ulaşabilmelerine yardımcı olmak üzere, çok çeşitli kaynaklardan verileri birbirine bağlayarak tıp alanında çalışanlara uygulamaya geçirilebilir bilgiler sunmayı hedefliyor. GE, hizmet sağlayıcıların daha geniş bilgiye dayalı tanılarda bulunmalarına ve daha iyi bakım sunmalarına yardımcı olmak üzere, yeni yazılımların geliştirilmesi ve teslimine yatırım yapmayı sürdürecek.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.