GE’den Genius Programı ile Genç Yeteneklere Fırsat!

18 Haziran 2014

belgin büyük

İyi şirketlerin tamamı, başarılı insanları bünyesine katma konusunda birbiriyle yarışıyor. GE olarak biz de yetenekleri erken keşfetmeye büyük önem veriyoruz ve diyoruz ki; yetenekli, başarı potansiyeli yüksek gençleri çok daha genç yaşlarda tanıyalım. Hem iyi bir kariyer gelişim fırsatı sunalım, hem de onları şirketimize çok erken zamanda dahil edip şirketimiz içinde yetiştirelim. Zaten GE’ye baktığımız zaman, liderlik seviyesindeki insanların %33‘ünün çok genç yaşlarda GE’ye girip yükselerek, bulundukları pozisyonlara ulaştıklarını görüyoruz.

Yetenekli gençleri aramıza iyi ve adil  bir seçim programı ile  katabilmek için Genius adında çok başarılı bir programımız var. Bu program dahilinde genç arkadaşlar, üniversite 3. ya da 4. sınıfta işe girip minimum altı aylık uzun dönem staj programıyla aramıza katılıyorlar. Bu zaman içinde hem GE gibi uluslararası bir şirketi tanıma, hem de şirketteki üst düzey yöneticilerle kısa sürede tanışıp birlikte çalışma imkanı buluyorlar. Bizzat sorumluluk alarak, güvenli bir ortamda gerektiğinde hata yaparak ve bunlardan öğrenerek gerçek bir iş deneyimi kazanma fırsatı yakalıyorlar. Bu değerli arkadaşlarlara bünyemizde eğitimler veriyoruz, şirketin bütün olanaklarını açıyoruz. Hatta bazı eğitimleri sisteme girip kendileri bile alabiliyorlar ki bunlar, başlı başına önemli fırsatlar. Sürecin minimum altı aylık olması da bu programı onlar açısından gerçek bir deneyime dönüştürüyor.

Kısa bir süre önce, yakın zamanda şirkette stajını tamamlayacak bir arkadaşımız ile konuştum. Kendisi, “Keşke imkanım olsa da staja başvuracak arkadaşlara buradaki olanakları anlatabilsem. Çünkü gerçekten iş öğrendim. Deneyimledim, hata yaptım, hatalarımdan öğrendim.” dedi. Bu, üniversitede 3. ya da 4. sınıfta okuyan biri için müthiş bir tecrübedir tabii ki. Hep deriz ya, “Üniversitedeki öğrencilere iyi imkanlar sunalım. Onlar sadece fotokopi çekmesinler, sadece operasyonel işlerle uğraşmasınlar.” diye… Ama sonradan bu durum bir çok şirkette maalesef bu şekilde gerçekleşir. Biz GE olarak, bunu başarabilmiş bir şirket olmanın mutluluğunu yaşıyoruz.

Bu sene sürece başlarken öncelikli olarak yöneticilerin taleplerini topladık. Bu talepler doğrultusunda hedeflediğimiz alanlar olan üniversitelerin 3. ve 4. sınıf öğrencilerinden bu sene 50’ye yakın stajyer alma kararı aldık. Stajyer ihtiyacımızı duyurduğumuzda, çok farklı üniversitelerden aldığımız 4500 başvuru bizi çok mutlu etti.

Bu başvuruları çok ince eleyip sık dokuyacağız. Genius programı dâhilinde staja alacağımız öğrenciler çeşitli sınavlar ve değerlendirilme merkezi uygulamalarından geçecekler. Başarılı olan genç arkadaşlar, Ağustos ve Temmuz aylarında iki sefer olmak üzere detaylı eğitimler alacaklar. Staj programına başladıktan sonra da bir takım eğitimlere dahil olacaklar, performansları tarafımızdan değerlendirilecek ve hangi konuda iyi oldukları hakkında geribildirim alacaklar. Tabii, bu geribildirimler onların birer öğrenci olduğunun farkında olarak yapılacak. En sonunda bu arkadaşlarımız içinden en başarılı olanlarını şirketimiz kadrosuna dahil etmek bizim için öncelikli olacak.

Genius ile beraber içeride gençlerden oluşan, birbirlerine de mentorluk yapan bir ekosistem yaratmayı hedefliyoruz. Örneğin, geçtiğimiz haftalarda Kabataş Lisesi’nde gerçekleştirdiğimiz GE- Genç Başarı İnovasyon Kampı’nda birinci gelen ekip, liseli arkadaşlarımızı hedefleyen Jr. Genius programı kapsamında çeşitli eğitimlerin yanı sıra, Gebze’deki Türkiye Teknoloji Merkezi’ni ziyaret şansı bulacak.

Genç yetenekleri keşfedip, bu yeteneklerin potansiyellerinin farkına varmaları konusunda her zaman destek olmaya hazırız. Genç arkadaşlarımın enerjisi bize daha iyi işler yapmamız konusunda itici güç olacak. GE Türkiye’de gençler, hayallerini gerçekleştirme, sürekli yenilenme ve gelişme, başkalarının hayatlarını etkileyebilme ve temsil ettiği ürün/hizmet ile kitleleri etkileme imkânlarına sahip oluyorlar. Bizler de GE Türkiye olarak önümüzdeki dönemde daha çok genç ile beraber çalışmaktan dolayı heyecan duyuyoruz.

GE Türkiye İnsan Kaynakları Direktörü

Belgin Ertam

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.