GE’den GE Distributed Power için 1.4 Milyar ABD Doları Yatırım

26 Mart 2014

distributed power

General Electric, 25 Şubat Salı günü, GE Distributed Power’ın lansmanını Endonezya’nın başkenti Cakarta’da gerçekleştirdi.

GE Distributed Power, aeroderivetif türbinler, Jenbacher Gaz Motorları ve Waukesha gaz motorlarından oluşan üç ürün serisini bir araya getiriyor ve bu yeni iş kolu için yaklaşık 1.4 milyar ABD Doları yatırım yapıyor. Yatırımın, sahada çalışan elektrik enerjisi sistemlerine olan küresel talebi karşılamaya yardımcı olması bekleniyor. GE Distributed Power CEO’su Lorraine Bolsinger, dünya genelinde 1.3 milyardan fazla insanın güvenilir elektrik hizmetine erişiminin bulunmadığı günümüzde GE’nin mevcut faaliyetlerinin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelere kusursuz elektrik dağıtım hizmeti verebildiğini belirtti.

Lorraine “Yaşam kalitesini ve ekonomik büyümeyi iyileştirmek için elektrik çok önemli” diye konuştu. Enerji ve Maden Kaynakları Bakan Yardımcısı Siswoutomo Susilo ise son yıllarda yıllık yüzde beş ila yüzde altı arasında gerçekleşen nispeten yüksek ekonomik büyümenin enerji ihtiyacında da doğrudan bir artışa neden olduğunu belirtti. Susilo’nun tahminine göre enerji ihtiyacındaki artış yıllık yüzde yedi ila yüzde dokuz arasında değişiyor. GE Distributed Power’ın lansmanında konuşma yapan Susilo, “Hükümetler enerji ihtiyaçlarına yardımcı olmalı” diye konuştu. Özellikle 2015 yılında elektrik ihtiyacının 6.000 megawatt’a ulaşacağını vurgulayan Susilo, bu ihtiyaçların kömür, gaz ve benzeri gibi çeşitli enerji kaynaklarından karşılanabileceğini belirtti. Ayrıca Susilo, fosil yakıt kullanımının azaltılmaya devam edeceğinden ve 12 Ocak 2014 tarihi itibariyle işlenmemiş maden ihracatına getirilen yasak nedeniyle elektrik ihtiyaçlarının artma potansiyelinden de bahsetti. Bu nedenle maden işleme ve rafineri tesislerinin devamlılığı yoğun elektrik talebine neden olmaktadır diye konuşan Susilo, “Bunun için elektrik tedarik etmeliyiz” diye ekledi.

General Electric’in, ülkede elektriğin gelişimine katkısına vurgu yapan Susilo, GE ve Endonezya arasında karşılıklı bağımlı bir ilişki olduğuna dikkat çekti. Enerji ve Maden Kaynakları Bakanı Rudi Rubiandini’nin Bakan Vekili, GE, MEMR ve PLN tarafından üstlenilen işbirliğini takdirle karşıladıklarını belirterek “Endonezya’nın GE’ye, GE’nin Endonezya’ya ihtiyacı var” diye konuştu.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.