GE’de İnsan Kaynakları, Müşteri Odaklılık için Yenilendi!

9 Eylül 2014

belgin küçük (1)

General Electric (GE) İnsan Kaynakları departmanı, iç müşterilerinden aldığı geri bildirimler doğrultusunda, organizasyona verdiği desteği ve ortaklığı geliştirmek için yeniden yapılandı.

HR Partnership Model/ İK İş Ortaklığı Modeli olarak tanımlanan bu yeni model ile, iç müşteri ihtiyaçları bölünerek, şirkette lider, orta düzey yönetici ve bireysel çalışanların taleplerine en iyi, hızlı ve uzman şekilde cevap verebilen bir sistem oluşturduk. Eski modelde, GE’deki mevcut yapıda bir çok çalışanın ait olduğu iş kollarının İK iş ortakları, yurt dışından destek vermeye çalışıyordu. Bu değişiklik ile çalışanlar yüz yüze görüşüp destek alabilecekleri, Türkiye’nin kanunlarını ve GE’nin Türkiye’deki çalışma şeklini bilen İK yöneticileriyle çalışma imkanı bulacaklar.

Modelin önemli yapı taşlarından biri de “Uzmanlık Merkezleri”. Bu merkezler, işe alım, ücretlendirme ve yan haklar, eğitim gibi İK’nın uzmanlık gerektiren alanlarında ilgili konuların sorunsuz işleyişini sağlamaktan ve birer iç uzman danışman olarak destek vermekten sorumludur. Uzmanlık Merkezlerinin ilgili süreçleri sahiplenmesi sayesinde İK İş Ortakları ve Çalışan İK Yöneticileri de süreçler hakkında eksiksiz ve doğru bilgi sahibi olur, böylece çalışanlara zamanında ve etkili destek sunar.

Yeni modelin en önemli amacı İK departmanımızı daha yalın ve çevik hale getirmek. Böylece sahip olduğumuz kaynaklara, uzmanlığa ve desteğe çalışanlarımızın her ihtiyaç duyduğunda ulaşabilmesivle İnsan Kaynakları’nın gerçek bir iş ortağı olarak yöneticilerin ve çalışanların yanında yer alabilmesi sağlanacak Çalışanlar, bu model sayesinde İK yöneticileriyle daha yakın ilişkide olabilecek, daha sık bire bir ve yüz yüze koçluk ve destek alabilecek. Liderler ise kendi iş kollarının stratejik İK önceliklerine odaklanmış bir ortaklıktan faydalanabilecekler.

İK departmanı çok yakın bir zamanda “Kapımız her zaman açık!” sloganıyla hem Türkiye’de hem bağlı bulunduğu bölgedeki diğer ülkelerde yeni modeli çalışanlara duyurdu. Yeni modelin tüm çalışanlara aktarımını ise GE Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Canan M. Özsoy ile birlikte gerçekleştirildik. E-posta bilgilendirmelerinin yanında yüz yüze yapılan toplantılar, bilgilendirme seansları, soru ve cevap oturumlarıyla her bir çalışanın bundan sonra İK desteğini “ilk kontak” olarak kimden alabilecekleri netleştirildi, destek alabilecekleri İK süreçlerinden bahsedildi.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.