Geçmişimiz ve Geleceğimiz Bu Özel Günde Buluşuyor: 23 Nisan

23 Nisan 2021

23 Nisan günü, hem geçmişe hem de geleceğe aynı anda bakmak için oldukça önemli bir gün. Aynı günün 101 yıl öncesine baktığımızda, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla ulusal egemenliğini kazanan bir ülkenin bugüne kadar her alanda çok önemli atılımlarla gelen başarılı yolculuğunu görebiliyoruz. Bugünden bir 101 yıl sonrasını ise çocuklarımıza bırakacağımız gelecekle hayal etmeye çalışıyoruz. Onlara inanıyoruz, bu yolda elimizden geldiğince onlara bilinçli ve farkında bir yaşam sürdürmeleri için destek oluyoruz. Daha farkında ve daha yaşanibili bir gelecek için bugünden atmamız gereken adımlar var. Ve bugün bunların en öncelikli olanları, içinde bulunduğumuz dünyayı koruma hedefiyle atılması gereken adımlar… 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız öenmli bir gün ile arka arkaya kutlanıyor: Dünya Günü. Bu da bizim attığımız adımları ve çocuklarımızla birlikte yaptıklarımızı daha anlamlı kılıyor. 

Dünya günü daha sürdürülebilir bir gelecek yolunda farkındalık yaratmayı amaçlıyor. GE olarak bizde yaşanabilir bir gelecek için hedeflerimizi belirledik. 2030 yılına kadar karbon nötr bir şirket olma yolunda çalışıyoruz. GE Başkanı ve CEO’su Larry Culp, bu hedefle ilgili “Önümüzdeki 10 yıl içinde operasyonlarımızda karbon nötrlüğü sağlamayı hedefliyoruz. İnovasyon geçmişimiz, teknolojilerimiz ve faaliyette olduğumuz sektörler itibariyle ‘Sıfır karbonla 2030’ hedeflerini gerçekleştirmek için benzersiz bir konumdayız.” diyor. Bu hedef, Türkiye’nin de aktif taraflarından biri olduğu “BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri” ile örtüşüyor.

Geleceğin Gerçek Sahipleri Çocuklar Ne Düşünüyor?

GE Türkiye olarak 2021 yılının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı için gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda bu sorunun cevabını aradık. Tüm dünyanın gündeminde olan çevre ve geleceğimizi konusunda, GE Türkiye Women’s Network ekibi, çalışanlarımızın çocuklarını biraraya getirdiği bir seminer düzenledi. Bu seminerden önce çocuklarımızdan geleceği nasıl hayal ettiklerini bize aktarmalarını istedik; çünkü biz bugünden gelecek hedeflerini belirlerken, o hedefleri gerçekleştirecek teknolojiler ve çözümler onların eserleri olacak.

Çocuklarımızdan gelen çizim, maket ya da teknolojiyi de işin içine katarak oluşturdukları görsellerin ana fikri, geleceğin mucitlerinin ve mühendislerinin kafasında oldukça net: Temiz bir çevre ve sürdürülebilir yaşam için yeni teknolojiler güzel bir geleceğin merkezinde yer alıyor ama hiç görmediğimiz yeni teknolojilere de belli ki ihtiyacımız var!  

23 Nisan semineri çerçevesinde GE Green Team ekibi de çocuklarımıza belirli bilgiler paylaştı. Bu sunumların en değerli noktalarından biri çocuklara küresel ısınmanın temel sebeplerini aktarmak ve kendilerinin daha iyi bir dünyaya nasıl katkıda bulunabileceklerine dair bilgiler vermekti. Ardından Climate Reality ekibinin katkıları ile çocuklarımızın birer iklim kahramanına nasıl dönüşebileceklerinin altı çizildi. Ve son olarak 9 yaşındaki Defne Yalçın yaşıtları ile bir iklim kahramanı olarak neler yaptığını paylaştı.  

Başında söylediğimiz gibi, 23 Nisan günü hem geçmişimiz hem geleceğimiz! Hem bugünlere ulaşırken geçmişte atılan değerli adımları çocuklarımızla birlikte hatırlıyor hem de yarını kurgulayacak olan çocuklarımızın gelecek yolunda duygu ve düşüncelerine şahitlik ediyoruz.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun!

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.