GE Yenilenebilir Enerji ile Fina Enerji 193 MW Gücünde Rüzgâr Santrali Kuruyor

18 Mayıs 2020

GE Yenilenebilir Enerji, yeni bir projeye imza attı ve Fina Enerji’nin Türkiye’de bulunan dört rüzgâr santrali için (Bağlama, Tayakadın, Yalova ve Pazarköy) 52 adet 3 MW platformu karasal rüzgar türbininin tedarikçisi oldu. Toplam 193 MW kapasiteye sahip  rüzgâr santralleri, 195.000 evin enerji ihtiyacını karşılamaya ve yaklaşık 650.000 ton CO2 tasarrufu yapmaya yetecek kadar temiz enerji sağlayacak. Bu projelerde kullanılacak 156 kanadın üretimi ise GE’nin İzmir, Bergama’daki LM Wind Power fabrikasında gerçekleştirilecek. 10 yıllık servis anlaşmasının da yer aldığı projelerin, Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedefine ulaşmasına da katkı sağlaması bekleniyor.

GE’nin Türkiye’de bulunan kurulu rüzgar enerjisi gücü 1.2 GW’a ve Türkiye’de ürettiği rüzgar türbini sayısı 500’e ulaştı. Bu rakam, GE Yenilenebilir Enerji ve Fina Enerji’nin bugüne kadar birlikte gerçekleştirdiği 350 MW rüzgar santralini de içeriyor. Buna eklenecek dört yeni projenin, GE’nin Türkiye’deki varlığını daha da sağlam hale getirmesi bekleniyor. Fina Enerji bünyesinde yer alan Fiba Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin, kurulu kapasitelerini 350 MW’dan 543 MW’a yükseltecek olan yeni rüzgâr santrali projelerini gerçekleştirecekleri için heyecanlı olduğunu dile getiriyor ve projelerle ilgili şunları söylüyor: “Bağlama Projesi, bugüne kadar yapılan rüzgâr santrali yatırımları arasında Türkiye’nin en doğusunda yer alan proje olma özelliğine sahip olacak. Bu bölgedeki ekonomik kalkınmaya katkı sağlamaktan ayrıca gururluyuz. GE ile olan ortaklığımızı devam ettirmenin ve ülkemizin yenilenebilir enerji hedeflerine ulaşmasına katkı sunmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

GE Yenilenebilir Enerji; rüzgâr türbini kanatlarının yerli üretimini, 550’nin üzerinde personelin istihdam ettiği LM Wind Power Bergama Tesisleri’nde gerçekleştirecek. Rüzgâr türbinlerinin kuleleri de yine Türkiye’de üretilecek.

GE Yenilenebilir Enerji Karasal Rüzgâr Türbini Grubu Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye Başkanı ve CEO’su Manar Al-Moneef; GE’nin, ülkede istihdam yaratmaya ve enerji sektöründe yüksek teknolojinin geliştirilmesine katkıda bulunmaya kararlılıkla devam ettiğini söylüyor. Mutluluğunu ayrıca dile getiren Al-Moneef “Fina Enerji ile yeniden iş ortaklığı yapmaktan ve GE’nin Türkiye’nin rüzgâr hızına ve coğrafyasına uygun özelliklere sahip yüksek teknolojili 3 MW rüzgar türbini platformlarının kullanılacağı bu heyecan verici projelerde birlikte çalışacak olmaktan dolayı memnuniyet duyuyoruz.” diyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.