GE Yenilenebilir Enerji, 51 Megavatlık Gazi-9 Rüzgâr Enerji Santrali İçin Cypress Türbinleri Sağlayacak!

30 Eylül 2019

GE Yenilenebilir Enerji ve Sanko Enerji Türkiye’nin yenilenebilir enerji hedeflerine destek sağlayacak yeni bir iş birliği gerçekleştirdi! Sanko Enerji, Çanakkale’de kurulacak olan 51 megavat gücündeki Gazi-9 Rüzgâr Enerji Santrali’nin türbinleri için GE Yenilenebilir Enerji çözümlerini tercih etti. Böylece, ülkemizdeki 100 bin eve yetecek güçte yenilenebilir enerji üretebilecek Gazi-9 Rüzgâr Enerji Santrali aynı zamanda GE Yenilenebilir Enerji’nin Türkiye’de Cypress ünitelerinin kurulacağı ilk tesislerden biri olma özelliğini taşıyor. 2019 yılının dördüncü çeyreğinde inşaata başlaması planlanan santral için GE Yenilenebilir Enerji, rüzgâr türbini kanatlarının üretimini LM Wind Power’ın İzmir’de bulunan Bergama tesislerinde, yerli olarak gerçekleştirecek. Santralin 2020 yılının Ekim ayında ticari operasyona başlaması hedefleniyor.

GE Yenilenebilir Enerji, Türkiye Satış ve İş Geliştirme Müdürü Yiğit Erzan konu hakkında: “GE Yenilenebilir Enerji’nin Türkiye’deki ilk Cypress siparişlerinden biri olan Gazi-9 RES, gerek Türkiye’de gerekse Almanya ve Avustralya’daki siparişler ile dünyada GE’nin en yeni kara tipi rüzgâr teknolojisine olan talebi açık bir şekilde ortaya koyuyor. Cypress platformu dünya genelinde kullanılan çeşitli türbinleri kapsamakla birlikte, Türkiye’deki rüzgâr enerjisi projelerinde yaygın olarak bulunan saha koşullarına özellikle uyumlu olacak şekilde tasarlanmıştır.” dedi.

Türkiye’nin lider yenilenebilir enerji şirketlerinden Sanko Enerji’nin konuya ilişkin açıklamasında, Gazi-9 RES projesi için toplam 65 milyon dolar yatırım yapılacağı belirtildi. 51 megavat kurulu güce sahip olan Gazi-9 RES’in yıllık üretimi yaklaşık 230 milyon kilovat olacak; bu da 100 bin evin enerji ihtiyacını karşılayacak ve 134 bin ton karbon salınımını engelleyecek bir değer. Bu anlaşmayla birlikte, Sanko Enerji tamamı yenilenebilir enerji kaynaklarından oluşan mevcut 725 megavatlık kurulu gücünü 2020 yılı sonuna kadar 900 megavata çıkarma hedefine bir adım daha yaklaşmış olacak.

GE Yenilenebilir Enerji tarafından geçen yıl duyurulan Cypress, günümüzde operasyon hâlinde olan en güçlü rüzgâr türbini olma özelliğini taşıyor. Cypress; Yıllık Enerji Üretiminde (AEP) kayda değer iyileştirmeler, hizmet elverişliliğinde yüksek verimlilik, iyileştirilmiş lojistik özellikleri ve konumlandırma potansiyeli, dolayısıyla da müşteriler için daha fazla değer sağlıyor. İki parçalı kanat tasarımı, kanatların daha yüksek boyutlarda üretilmesine olanak tanıyarak, lojistik özellikleri maliyetlerin düşürülmesini sağlayacak şekilde iyileştiriyor ve daha önceden erişilmez durumda olan yerlerde daha fazla konumlandırma seçeneği sunuyor.

GE Yenilenebilir Enerji, anlaşma kapsamında rüzgâr türbini kanatlarının üretimini LM Wind Power’ın İzmir’de bulunan Bergama tesislerinde, yerel olarak gerçekleştirecek. Bergama tesislerinde GE’nin 450’den fazla çalışanı bulunuyor. Nisan 2019 sonunda genişletme çalışmalarının başlatıldığı tesisin, GE’nin Cypress türbinine monte edilecek yenilikçi iki parçalı kanatların üretimine hazır hâle getirilmesi hedefleniyor. Ayrıca kuleler de Türkiye’de üretilecek. Geçtiğimiz Temmuz ayında ise GE Yenilenebilir Enerji ile Borusan EnBW arasında Cypress platformunun Türkiye’deki ilk siparişi olma özelliğini taşıyan bir anlaşma imzalanmış, bu anlaşma doğrultusunda Türkiye’ye 138 megavatlık gücü sağlayacak 27 adet Cypress ünitesinin üretimine başlanmıştı. Anlaşmanın detaylarını bu bağlantı üzerinden okuyabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.