GE Ventilatör Üretimini Hızlandırmak için 3B Baskı Üzerine Çalışıyor

8 Mayıs 2020

Jimmie Beacham’ın büyükbabası Kitty Hawk, North Carolina’da küçük bir çocukken, Wright kardeşlerin erken uçuş girişimlerini gözlemliyordu. Bir asırdan daha uzun bir süre sonra,  şimdi de torunu Beacham tarihe farklı bir yönde şahitlik ediyor. Beacham, dünyanın COVID-19 salgınıyla mücadelesinde, ventilatöre ihtiyaç duyduğu şu dönemde GE Sağlık’ın Madison Wisconsin fabrikasının yöneticilerine ventilatör üretiminde yardımcı oluyor. Aynı zamanda üretimi artırmak için 3B baskı gibi üretim teknolojilerini kullanmanın yolunu araştırıyor.

GE Sağlık’ta ileri üretim başmühendisi olan Beacham, normalde Waukesha’da bulunan mühendis ekiplerinden sorumlu ve dünya çapında yaklaşık 70 GE Sağlık fabrikasının 3B baskı, artırılmış gerçeklik, robotik ve büyük veri gibi teknolojilerin keşfedilmesine yardımcı olan fütüristik laboratuvarı denetliyor. Beacham “Bu tamamen yepyeni bir dünya” diyor. “Örneğin, sensörleri basmak için robotları kullanabilir ve sonrasında daha iyi çalışmalarını sağlamak için ürettikleri verileri analiz edebiliriz.”

Beacham ve pek çok meslektaşı Mart ayının başından beri Madison’da bir otelde kalıyor ve fabrikanın ventilatör üretimini artırmak için doğru ekipmanların tedarik edilmesini sağlıyor. Beacham “Herkes elinden geleni yapıyor. Buradaki genel müdür Mark Goyette ve ekibi, tüm pozisyonları doldurmak için 7/24 eğitim alıyor. Bu eğitim sadece üretimi değil, aynı zamanda ham madde, insanları idare etmek ve bir tesisi çalıştırmak için gereken tüm farklı işlevleri kapsıyor. Birçok insan bu farklı rolleri üstlenmek için ikinci ve üçüncü vardiyalarda gönüllü çalışıyor” diyor.

Şu anda Goyette, Beacham ve diğerleri fabrikadaki yeni çalışanları eğitmek, tedarik zincirlerinin güçlendirilmesi ve yeni ekipmanlar getirmek gibi aciliyeti olan görevlere odaklanmış durumda. Beacham “Her gün daha iyiye gidiyoruz ve giderek daha fazla çıktı alıyoruz” diyor.

Beacham üretimi daha da hızlandırmak için çözümü çok da uzakta aramıyor ve 3B baskı gibi teknolojileri inceliyor. GE dahil olmak üzere birçok şirket, sağlık çalışanları için yüz maskeleri ve yüz kalkanları gibi kişisel koruma ekipmanlarının üretimini hızlandırmak için 3B baskı veya katmanlı imalattan faydalanıyor. Beacham 3B baskının ventilatör tasarımını geliştirmede ve basitleştirmede büyük bir rol oynayabileceğine ve tedarikçilerin tedarik zincirinde darboğazlarını rahatlatmaya yardımcı olabileceğine inanıyor.

Ekibin ilk projelerinden biri, tedarikçilerin GE Sağlık’ın büyüyen üretim hedeflerine yardımcı olmasını içeriyor. Bu aynı zamanda çıktıyı artırmak için ventilatör bileşenlerinin üretiminde kullanılan enjeksiyon kalıplama, döküm ve termal şekillendirme kalıpları gibi araçların tedarik edilmesini de içeriyor. Beacham “Daha fazla parça elde etmeye çalıştığımız gibi daha fazla tedarikçi bulmamız ve bazı parçaların ikili ve üçlü kaynaklarını bulmamız gerekecek” Diyor. 3B baskıdan yararlanarak daha hızlı üretim ile çevrimiçi ortamda daha fazla tedarikçi kazanmaya çalıştıklarından bahsediyor.

Beacham ekibiyle birlikte, kalıpların ve diğer araçların üretimini hızlandırmak için yarım düzine yeni proje üzerinde çalıştıklarını söylüyor. GE Sağlık’ın satın alma sorumlusu Carrie Uhl, “İşin şekillendirme kısmı en umut verici uygulama” diyor ve geleneksel yoldan plastik bir parça için yeni bir enjeksiyon kalıbı yapmanın 90 gün kadar sürebileceğini söylüyor. Uhl “Yeni araçlar almak için iki ya da üç ayımız yok” diyor. “Eğer hızlı şekillendirmek için çözümler varsa bu ikinci bir tedarikçiyi aynı hızda çalıştırmamızı sağlar” diye ekliyor.

Beacham ve ekibinin araştırdığı başka bir katmanlı imalat proje ise geleneksel üretim yerine ventilatörlerin parçalarını 3B baskı kullanarak üretmeyi içeriyor. GE Katmanlı İmalatGE’nin metal parçalar yapmak için 3B baskı makineleri üreten katmanlı imalat kolu jet motoru parçaları, tıbbi görüntüleme makineleri, gaz türbinleri ve diğer teknolojiler için 3B baskı yapıyor. Beacham, ventilatörler için parça basmak üzere şirketin yazıcılarını kullanmayı ve diğer şirketlerle ortak çalışmayı amaçlıyor. “GE Katmanlı İmalat birimimiz, baskı parçalarına yardımcı olmak için kendi kapasitelerini kullanmayı teklif etti. Müşterilerin birçoğu da aynı şekilde bize kapasite fazlasını sundu” diyen Beacham, “Katmanlı imalat parçalarını tasarladığımızda herkes kapasiteyi artırma konusunda bize yardım etmekte çok istekliydi” diye ekliyor.

Beacham, metalden ve plastikten yapılmış çeşitli bileşenleri yazdırma olasılığı üzerine çalıştığından bahsediyor. Konuştuğu bazı 3B baskı şirketlerinin çalışmalarının gereksiz görülmesi nedeniyle hükümet tarafından kapatıldığını söylüyor. BeachamGE’deki ekipmanlarımıza ek olarak kapasite fazlasına sahip tüm şirketlerin bir haritasına sahibiz. Bu sayede şu an ihtiyacımız olan her türlü baskı işini kapasitesi olan herhangi bir şirkete yönlendireceğiz” diyor.

Beacham “Şu anda ihtiyaç duyduğumuz birkaç şey var” diyor ve GE Sağlık’ın artan üretim çabalarını desteklemenin, bu şirketlerin yeniden açılmasına olanak vereceğini söylüyor.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.