GE ve Liderlik

21 Aralık 2014

ge liderlik

Geçtiğimiz Kasım ayında, global olarak yönetim danışmanlığı hizmeti veren Aon Hewitt firması, GE’yi liderler yetiştirmede en iyi birinci şirket seçti. Aynı hafta, yine başka bir yönetim danışmanlığı firması olan Hay Group ise liderlik konusunda GE’yi ikinci en iyi şirket olarak seçti.

İki danışmanlık şirketinin de seçimlerini dayandırdıkları kriterler; şirket içindeki kültür ve uygulamalar,  şirketin küresel kalkınması, iş ve liderlik stratejisi, itibarı ve finansal performansıydı. GE’nin güçlü bir şirket olmasının en önemli nedenlerinden biri, bütün bu kategorilerin hepsinde çok başarılı olması.

GE’nin tüm dünyada en saygın şirketler arasında gösterilmesinin diğer bir nedeni ise, liderliğe ve liderler yetiştirmeye verdiğimiz önem.

Biz, GE’de lider olabilmenin kesintisiz bir gelişim, değişim ve yenilenmeyle mümkün olduğuna inanıyoruz. İlk olarak, sürekli değişimin temel olduğu bir dünyada tüm yeniliklere ayak uydurabilmek gerekiyor. Sürekli iyiye giden bir performans, adaptasyon ve bitmeyen bir öğrenme arzusu, 100 yılı aşkın zamandır GE liderlerinin ortak özellikleri oldu…

Ancak tıpkı yaşadığımız dünya gibi liderlik de sürekli değişen bir kavram. Örnek verecek olursak bugün iyi bir lider, konusunda ilk olarak derinlemesine, ikinci olarak da geniş ölçekte bilgi sahibi olmalı. Alanını en ince ayrıntısına kadar özümserken, değişik pazarlar, müşteriler ve veriler hakkında da güçlü sezgilere sahip olmalı. Risk yönetiminde başarılı olmalı, birkaç farklı işi aynı anda yönetebilmeli ve bunun için de önceliklendirme konusuna hakim olmalı.

Sonuç olarak da geçmiş dönemdeki liderlik anlayışının tersine bugün iyi bir lider, süreçten çok sonuç odaklı olmalı.

GE’de, liderliği geliştirmek için, finans, iletişim, satış, İK gibi birçok farklı alanlarda liderlik programları bulunuyor.

Türkiye’de liderlik programına katılan çalışanlarımızın görüşlerini dinlemek ister misiniz?

İşte burada…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.